Michał ma 14 lat i średnio trzy godziny dziennie spędza surfując po Internecie. Nie wyobraża sobie, sytuacji, że nie mógłby z niego korzystać kiedy tylko zechce. Nie musi się tym martwić, bo mieszka w Chełmie i cały wirtualny świat jest w zasięgu jego ręki.
W Żółkiewce, kawiarenkę internetową utworzono w miejscowej bibliotece w październiku ubiegłego roku. – Mamy tutaj trzy stanowiska z dostępem do Internetu – mówi pracownik biblioteki. – Można z nich korzystać w godzinach pracy biblioteki. Od poniedziałku do piątku od ósmej do osiemnastej, a w soboty do trzynastej. Jak dotychczas z Internetu korzystają głównie ludzie młodzi. Uczniowie, studenci.
Dostęp do sieci miała mieć także biblioteka w Gorzkowie. W związku z tym, że w gminie nie ma stałego łącza, sprawa się skomplikowała i przesunęła w czasie. Na razie mieszkańcy muszą sobie radzić bez Internetu.
Takiego problemu od niedawna nie ma w Wyrykach. W grudniu ubiegłego roku, także w bibliotece, zaczęła funkcjonować kawiarenka internetowa. – Zdecydowaliśmy się na to, bo otrzymaliśmy korzystną ofertę od jednej z firm – mówi Zbigniew Rymkiewicz, wójt gminy. – Za połączenie zapłaciliśmy niewiele ponad tysiąc złotych. Teraz z Internetu mogą korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.
Od ubiegłego roku Internet służy także mieszkańcom gminy Rudnik. Tam dostęp do sieci ma nie tylko miejscowa biblioteka, ale także trzy szkoły podstawowe i gimnazjum. W każdym z tych punktów, jak zapewnia Tadeusz Zdunek, wójt gminy, mieszkańcy mogą w razie potrzeby skorzystać z dobrodziejstw Internetu.