Wizyta u logopedy bez zapisywania się w gigantyczną kolejkę i długiego oczekiwania? Tak, ale tylko raz w roku.
- Dotychczas takie akcje miały miejsce w listopadzie, ale zdecydowaliśmy się na przesunięcie terminu z uwagi na to, że 6 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Terapeutów Mowy - wyjaśnia logopeda Teresa Soszyńska. - W tym roku specjaliści zatrudnieni w naszej przychodni przystępują do akcji już po raz czwarty.
O tym, że nie można przepuścić takiej okazji, wiedzą najlepiej ci, którzy do logopedy dobijają się od dawna.
- Kiedy chciałam zapisać córkę na wizytę w poradni, okazało się, że muszę czekać ponad miesiąc - mówi pani Dorota, mama sześcioletniej Karoliny. - I tak miałam szczęście, bo wiem, że inni czekają jeszcze dłużej. Dlatego taki dzień, w którym przyjmuje się wszystkich od ręki, to bardzo dobry pomysł.
Tegoroczna edycja poświęcona jest tematyce dwujęzyczności tzw. bilingwizmowi. Problem ten dotyka obecnie coraz więcej osób. - Częste migracje powodują, że diagnozy i terapii potrzebują zarówno dorośli, jak i dzieci komunikujące się w języku innym niż ich macierzysty. Wiele dzieci osób emigrujących nie ma zapewnionej specjalistycznej opieki logopedycznej, co w przyszłości może stanowić duże utrudnienie w ich życiu - tłumaczą logopedzi.
Na co będzie można jeszcze liczyć podczas dnia bezpłatnych diagnoz? - Zapewniamy bezpłatną diagnozę i poradę logopedyczną wszystkim potrzebującym - mówi Soszyńska. - Wizyta u nas może ułatwić wczesne rozpoznanie zaburzeń mowy, szczególnie u mieszkańców mniejszych miejscowości, w których kontakt z logopedą może być utrudniony.
Podczas akcji będzie można również uzyskać informacje na temat nowoczesnych metodach terapii i profilaktyki logopedycznej. - Wraz z nami dyżurować będą rónież specjaliści z innych dziedzin - dodaje Soszyńska. - Będzie można porozmawiać na przykład z psychologiem lub pedagogiem.
Zapisz się już teraz
5 lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer (0-82) 565-94-61. Poprady będą udzielane w godz. 8.30–12.30.