W ciągu pięciu lat udało się usunąć azbestowe dachy z kilkuset posesji. Wnioski o sfinansowanie inwestycji z miejskich funduszy można składać przez cały rok.
– Z udzielanego przez miasto dofinansowania skorzystać mogą właściciele budynków mieszkalnych lub gospodarczych z wyłączeniem budynków wykorzystywanych na prowadzenie firmy – tłumaczy Irena Żółkiewski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM. – Koszty wymiany 100 mkw. dachu pokrywa urząd. Jeśli powierzchnia jest większa, różnicę dopłaca wnioskodawca.
Zgodnie z zasadami programu, mieszkańcy do wyboru mają dwa warianty, usunięcie azbestowego pokrycia dachu, jego transport i utylizację lub tylko transport i utylizację.
W tym roku miasto zabezpieczyło środki na pozbycie się około 7,2 tys. mkw szkodliwego materiału. O tym, kto skorzysta z programu decyduje kolejność składania wniosków, chociaż jak przyznają urzędnicy, jeszcze nie zdarzyło się by jakikolwiek wniosek został odrzucony z powodu braku środków. Przedsięwzięcie finansowane jest z kasy miasta oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– W ciągu ostatnich pięciu lat z naszego programu skorzystano 314 razy. To dobry wynik – przekonuje Żółkiewski. – Zapewne w wielu przypadkach te kilka tysięcy złotych, które kosztuje utylizacja jest decydujące o podjęciu inwestycji.
Wnioski o bezpłatne usuwanie, transport i utylizację eternitu składać można przez cały rok w Wydziale Ochrony Środowiska. Wzory dokumentów dostępne są również na stronie internetowej chełmskiego magistratu. Cała procedura nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Dogodny dla mieszkańca termin wywozu eternitu ustalany jest indywidualnie z wykonawcą.