Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lutego 2021 r.
8:10

Zakażenie koronawirusem. Jak wygląda opieka nad ciężarnymi pacjentkami?

Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki – mówi prof. Tomasz Paszkowski
Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki – mówi prof. Tomasz Paszkowski (fot. Archiwum Tomasza Paszkowskiego)

Na początku pandemii, kiedy wiedza na temat wirusa była bardziej ograniczona, zalecano izolowanie zakażonej matki od noworodka. Teraz te rekomendacje są zupełnie inne. Rozmowa z prof. Tomaszem Paszkowskim, kierownikiem Oddziału Klinicznego Ginekologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak wygląda opieka nad pacjentką w ciąży, u której zostanie potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2?

– Takie pacjentki wymagają troskliwej, intensywnej opieki doświadczonego specjalisty. Jest to ciąża podwyższonego ryzyka. Nie ma więc mowy, żeby w takim przypadku ograniczać liczbę wizyt u lekarza. Kontakt ze specjalistą musi być stały, żeby w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów można było odpowiednio szybko zareagować.

Taka pacjentka może być tylko pod opieką ginekologiczną, jeśli przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo lub jeśli te objawy są łagodne i hospitalizacja nie jest konieczna. Jeśli jednak mamy do czynienia z ciężkim przebiegiem Covid-19, pacjentka będzie wymagała również opieki lekarza zakaźnika czy anestezjologa, jeśli z ostrą niewydolnością oddechową trafi na oddział intensywnej terapii.

  • Jak często zdarzają się te cięższe przypadki?

– Dotychczas nie zostały niestety opublikowane żadne ogólnopolskie dane dotyczące ciężarnych, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Nie ma też statystyk dotyczących przebiegu choroby u takich kobiet. Nie jesteśmy więc w stanie jednoznacznie stwierdzić, ilu pacjentek w Polsce dotyczy ten problem. Mogę więc opierać się na własnej praktyce lekarskiej.

Do tej pory w naszej klinice mieliśmy ok. 10 pacjentek zakażonych koronawirusem. Na szczęście większość z nich nie miała żadnych objawów lub były one łagodne.

Zdarzały się jednak pojedyncze cięższe przypadki, łącznie z przedwczesnym porodem. Aktualnie opieramy się na doniesieniach ze świata, na przykład z Chin, gdzie pandemia trwa najdłużej i można prześledzić losy znacznie większej grupy pacjentek niż na przykład w Polsce. Oprócz potwierdzenia poważnych powikłań między innymi przedwczesnych porodów, zdarzały się też zgony płodów w skrajnie ciężkich przypadkach przebiegu Covid-19 u matki, a także zgony ciężarnych z ostrą niewydolnością oddechową.

  • Czy dziecko kobiety, która choruje na Covid-19 może urodzić się zakażone?

– Według aktualnej wiedzy, liczba przypadków przezłożyskowej transmisji wirusa SARS-CoV-2 jest niewielka. Podobnie jest w przypadku zakażenia dziecka podczas karmienia piersią. Na początku pandemii, kiedy wiedza na temat wirusa była bardziej ograniczona, zalecano izolowanie zakażonej matki od noworodka. Teraz te rekomendacje są zupełnie inne. Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki. Kontakt matki z noworodkiem w takich przypadkach odbywa się oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Chodzi na przykład o maseczkę ochronną, którą matka musi założyć do karmienia piersią.

  • Czy kobiety, które przebyły Covid-19 wymagają też intensywnej opieki po porodzie?

– Taka opieka jest wskazana również po porodzie, w czasie połogu. Dotyczy to zarówno matki jak i dziecka. Coraz więcej wiemy już o takich przypadkach, ale nadal SARS-CoV-2 jest nowym zjawiskiem i wiele pytań pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Trudno więc na razie przewidzieć, jak będzie przebiegał dalszy rozwój dziecka zakażonej matki, czy ujawni się negatywny wpływ przebytej choroby na przebieg połogu, czy będzie to miało wpływ na kolejne ciąże pacjentek, które były zakażone. Odpowiedzi na takie pytania zweryfikuje czas i nabywane doświadczenie.

Ciąża i szczepienia

Początkowo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważała, że kobiety w ciąży nie powinny szczepić się przeciwko Covid-19. Podobny zapis znalazł się też w Narodowym Programie Szczepień, przyjętym przez polski rząd w połowie grudnia ubiegłego roku.

– Na początku odradzano kobietom w ciąży lub tym, które planują ciążę szczepienie przeciwko Covid-19. Wynikało to z faktu, że szczepionki nie były badane w tej grupie kobiet. Podczas badań klinicznych Pfizera i Moderny zdarzyło się jednak, że niektóre kobiety zaszły w ciążę jeszcze przed podaniem drugiej dawki. Nie było potem żadnych niepokojących doniesień, żeby miało to jakikolwiek negatywny wpływ na matkę czy dziecko – zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. – Po podaniu szczepionki w mięsień naramienny powstające w komórkach białko wywołuje reakcję odpornościową. Nie ma możliwości, żeby białko koronawirusa przedostało się do płodu. Co ciekawe, mamy natomiast wartość dodaną szczepienia, bo u kobiet w ciąży, które się na to zdecydowały (takie przypadki były już także w Polsce) stwierdzono u dziecka przeciwciała anty-SARS-CoV-2. W związku z tym po porodzie dziecko jest już chronione przed zakażeniem – dodaje prof. Szuster-Ciesielska. – Zarówno CDC, jak i eksperci American College of Obstetricians and Gynecologists zalecają, aby szczepionek COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży, które spełniają kryteria szczepień dla grup priorytetowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium