Wybrane imprezy w czwartek 3 września w Lublinie.
EUROPEJSKI FESTIWAL SMAKU
Koncert Katie Melua, Mela Koteluk, godz. 20, Arena Lublin ul. Stadionowa 1, bilety od 35 zł.
Katie Melua urodziła się w Gruzji, a wychowała w Wielkiej Brytanii – może dlatego jej muzyka jest tak intrygująca. Jej pierwszy album Call Off The Search łączy ze sobą wiele fantastycznych brzmień z zakresu popu, jazzu i bluesa. Zapewne to sprawiło, że był ona wielkim sukcesem i sprzedał się w dwumilionowym nakładzie. Melua gra na hiszpańskiej gitarze klasycznej, komponuje i śpiewa. Jej muzyka jest przepełniona wrażliwością i spokojem, ale z pewnością nie nudą!
Kolejną gwiazdą tego wydarzenia jest polska wokalistka – Mela Koteluk. W 2013 artystka w duecie z Czesławem Mozilem nagrała „Pieśń o szczęściu” – utwór promujący film „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Została laureatką Fryderyków 2013 w kategoriach Debiut roku i Artysta roku. Jej najbardziej znane single to m.in.: „Melodia ulotna”, „Wielkie Nieba”, „Fastrygi”, „Żurawie origami”.
After Party, godz. 23, Klub Plener.
Lubelscy mieszczanie obrazami z przeszłości na szkle ujęci, godz. 10, Plac po Farze
Lubelscy mieszczanie obrazami z przeszłości na szkle ujęci, za pomocą fotografii XIX wieku, czyli wielkie fotografowanie na ulicach Starego Miasta.
Jarmark inspiracji, godz. 10, Stare miasto
Ogrody Zamkowe. Wystawa i targ, godz. 10, Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa
Ogrody Zamkowe. Wystawa i targ – dziedziniec Zamku, Muzeum Lubelskie.
Gruzińskie miasteczko smaku, godz. 10, Plac Łokietka
Leica Open Day, godz. 12, Galeria Sceny Plastycznej KUL, Rynek 8
Pokaz: Oko w oko z ośmiornicą, godz. 16, Plac Łokietka
Warsztaty: Gospodarka ze smakiem, godz. 16, Caffe Trybunalska, ul. Rynek 4
Warsztaty nalewek. Prowadzi Hieronim Błażeja
Koncert Zumba Georgia, godz. 17, Plac Łokietka
Warsztaty fotografii otworkowej, godz. 17, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9
Prowadzi Ryszard Karczmarski
Wernisaż wystawy fotografii Romana Krawczenki i Ryszarda Karczmarskiego, godz. 18, Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9
INNE
Koncert Lutoslawski Youth Orchestra 2015 w Lublinie, godz. 18, Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9
Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołany został nowy zespół - Lutoslawski Youth Orchestra. To pierwsza i jedyna taka orkiestra w Polsce. Jeunesses Musicales co roku podróżuje po kraju szukając najzdolniejszych młodych muzyków, których łączy ta sama pasja.
Spacer kuratorski: Miasto bez Chmur, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Miasto bez Chmur to projekt, w którym 10 młodych artystów w oparciu o wcześniejsze przygotowanie merytoryczne i rozmowy z mieszkańcami ulic: Lubartowska, Zamoyska oraz 3 Maja przygotowują działania artystyczne odpowiadające na potrzeby i marzenia mieszkańców. Powstałe obiekty będą posiadać nie tylko walor artystyczny, ale wpłyną również na estetykę przestrzeni ulic.
Rockoteka, godz. 21, Klub Graffiti, ul. Piłsudskiego 3, wstęp 5 zł.
W każdy czwartek TYLKO ROCK - najbardziej czadowe imprezy w mieście. Odwieczna Rockoteka w Graffiti to niepowtarzalna atmosfera wciąż żywego Rocka.
KINO
Najlepsze z najgorszych – „Klątwa doliny węży”, godz. 20.30, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, wstęp wolny
Podczas wojny wietnamskiej pilot Bernard Traven kradnie z buddyjskiej świątyni manuskrypt. W rozszyfrowaniu tajemniczego pisma pomaga mu profesor Sorbony. Film kręcony w Warszawie, Paryżu i Wietnamie. To najgorsza produkcja lat 80-tych, a od jej tytułu wzięła się nazwa antynagrody „Węże”, przyznawanej najgorszym polskim filmom.
WYSTAWA
70. rocznica otwarcia pierwszej wystawy stałej na Majdanku – debata i promocja nowej publikacji, godz. 13, Państwowe Muzeum na Majdanku, Droga Męczenników Majdanka 67
Pierwszą powojenną ekspozycję stałą na Lubelszczyźnie otwarto 2 września 1945 roku w Muzeum na Majdanku. 70 lat później muzealnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakim celom powinny być podporządkowane wystawy realizowane dziś, w dobie rosnącej dominacji kultury popularnej. Okazją do tego będzie debata „Współczesne wystawy muzealne. Formy, treści, funkcje”.