Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 maja 2019 r.
17:02

Autobusem przez kulturę. Zapisy na 12. edycję Wielokulturowego Lublina!

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Od 12 lat w Lublinie organizowany jest festiwal mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. W tym roku organizatorzy zapraszają w dniach 24-26 maja. Przed nami trzy dni spotkań, koncertów, spektakli i innych trakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Celem Wielokulturowego Lublina jest prezentacja mieszkańcom tożsamości kulturowej mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych. W atrakcyjnej formie, poprzez koncerty, spektakle, warsztaty, projekcje filmowe i ciekawe spotkania, organizatorzy przybliżają odbiorcom poszczególne kultury.

Tradycją podczas festiwalu jest Wielokulturowy Autobus, który kursuje po mieście, odwiedzając miejsca związane z życiem codziennym mniejszości. Wśród przystanków m.in. Buddyjski Ośrodek Medytacji, Dom Sióstr Białych, Cerkiew Greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Kaplica Greckokatolicka, Parafia Ewangelicko-Augsburska. Autobus będzie aktywny w sobotę i niedzielę w godz. 10-16.

Część z tych placówek otworzy swoje drzwi na okres trwania festiwalu. Każdy z chętnych będzie mógł odwiedzić mieszkające tam mniejszości i poznać ich tradycje. Tak będzie w Centrum Kultury Islamu przy ul. Romanowskiego 40 gromadzącego islamską społeczność Lublina, w Cerkwi Greckokatolickiej w Muzeum Wsi Lubelskiej, w której poznamy społeczność unitów czy w Domu Sióstr Białych (ul. Chodkiewicza 9), gdzie będzie można spotkać Siostry Misjonarki Najświętszej Marii Panny Królowej Afryki.

W tym roku Wielokulturowy Lublin rozpocznie się w piątek, 24 maja. Po zmroku w Jesziwas Chachmej przy ul. Lubartowskiej 85 będzie można poznać tradycję szabatową i uczestniczyć we wspólnej kolacji.

W sobotę organizatorzy zapraszają na spacery: szlakiem ewangelickim (Parafia Ewangelicko-Augsburska) oraz żydowskim (Skansen). Zainteresowani będą mogli spotkać również nauczyciela buddyjskiego (Centrum Kultury).

Wieczorem rozpoczną się koncerty. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Świętej Trójcy o godz. 18 będzie miał miejsce występ zespołu Zelowskie Dzwonki grającego na dzwonkach ręcznych. Jego członkowie to przede wszystkim młodzież w wieku szkolnym i gimnazjalnym. Założycielem jest Wiera Jelinek, a obecnymi opiekunami – ks. Tomasz Pieczko oraz dyrygent Anna Kimmer.

W Centrum Kultury o godz. 19.30 wystąpi grupa Dżango Bongo słynąca z improwizacji wokół muzyki Romów. W repertuarze zespołu usłyszymy nie tylko standardy jazzowe, ale również romanse cygańskie, rumby flamenco czy tanga argentyńskie.

Na godz. 21 zaplanowano koncert grupy Sokół Orkestar z Krakowa prezentującej muzykę bałkańską w ethno-rockowej odsłonie.

Zainteresowani będą mogli również o godz. 21 w Centrum Islamu uczestniczyć w wieczerzy ramadanowej Iftar. To pierwszy posiłek muzułmanina w okresie ramadanu, spożywany od porannego posiłku przed wschodem słońca.

W niedzielę, 25 maja o medytacji w Buddyjskim Ośrodku Medytacji (ul. Zielona 5) opowie nauczyciel. To wydarzenie o godz. 12. Dwie godziny później Rafał Olech wprowadzi uczestników w trzy poziomy i trzy filary buddyzmu.

O godz. 16 w Kinie Centrum Kultury będzie można zobaczyć dzieło Emila Kusturicy "Na mlecznej drodze", w którym reżyser opowiada o wielkiej miłości w czasie wojny.

Wieczorem, o godz. 18, w Katedrze Prawosławnej (ul. Ruska 15) usłyszymy muzykę cerkiewną w wykonaniu zespołu chóralnego pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni. Będzie to koncert najpiękniejszych pieśni prawosławnych nawiązujących do najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego – bizantyjskiej, staroruskiej czy gruzińskiej.

Festiwal zakończy się w Centrum Kultury koncertem muzyki teatralnej Pawła Passiniego o godz. 19. Premierowy koncert zbudowany z motywów inspirowanych muzyką żydowską ze spektakli reżysera, m.in. "The Hideout - Kryjówki" czy "Dybbuka". Do współpracy zaproszono muzyków, którzy współtworzyli dotychczasowe realizacje – Daniela Mońskiego i Daniela Słomińskiego. Koncert wzbogacą historie opowiadane przez Andrzeja Pałygę oraz Pawła Janysta.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, jednak na część z nich (w tym na Wielokulturowy Autobus) obowiązują zapisy, które trwają do 22 maja w kasie CK oraz mailowo: edukacja@ck.lublin.pl.

Program:

Piątek, 24 maja:

- godz. 19.30 - Szabat - wprowadzenie do tradycji i wspólna kolacja (Jesziwa Chachmej Lublin)

Sobota, 25 maja:

- godz. 10-16 - Autobus Wielokulturowy (zbiórka przed CK)
- godz. 11-16 - Drzwi Otwarte Centrum Kultury Islamu
- godz. 12-16 - Drzwi Otwarte Dom Sióstr Białych / Cerkiew Greckokatolicka
- godz. 10.30 - Spacer szlakiem ewangelickim (Parafia Ewangelicko-Augsburska)
- godz. 12 - Spacer po Miasteczku Żydowskim (Muzeum Wsi Lubelskiej)
- godz. 17 - Buddyzm we współczesnym świecie - spotkanie z Rafałem Olechem (Sala Czarna CK)
- godz. 18 - Zelowskie Dzwonki (Parafia Ewangelicko-Augsburska)
- godz. 19 - Dżango Bango (Wirydarz CK)
- godz. 21 - Sokół Orkestar (Wirydarz CK)
- godz. 21 - Iftar - wieczerza ramadanowa (Centrum Kultury Islamu)

Niedziela, 26 maja:

- godz. 10-16 - Autobus Wielokulturowy (zbiórka przed CK)
- godz. 11-16 - Drzwi Otwarte Centrum Kultury Islamu
- godz. 12-16 - Drzwi Otwarte Dom Sióstr Białych
- godz. 10 - Spacer szlakiem żydowskim
- godz. 12 - Wprowadzenie do medytacji (Buddyjski Ośrodek Medytacji)
- godz. 14 - Trzy poziomy i trzy filary w buddyzmie - spotkanie z Rafałem Olechem (Buddyjski Ośrodek Medytacji)
- godz. 16 - Kino bałkańskie "Na drodze mlecznej" (Sala Kinowa CK)
- godz. 18 - Koncert muzyki cerkiewnej (Katedra Prawosławna)
- godz. 19 - Koncert muzyki teatralnej Pawła Passiniego (Sala widowiskowa CK)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia