Od 12 lat w Lublinie organizowany jest festiwal mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. W tym roku organizatorzy zapraszają w dniach 24-26 maja. Przed nami trzy dni spotkań, koncertów, spektakli i innych trakcji.
Celem Wielokulturowego Lublina jest prezentacja mieszkańcom tożsamości kulturowej mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych. W atrakcyjnej formie, poprzez koncerty, spektakle, warsztaty, projekcje filmowe i ciekawe spotkania, organizatorzy przybliżają odbiorcom poszczególne kultury.
Tradycją podczas festiwalu jest Wielokulturowy Autobus, który kursuje po mieście, odwiedzając miejsca związane z życiem codziennym mniejszości. Wśród przystanków m.in. Buddyjski Ośrodek Medytacji, Dom Sióstr Białych, Cerkiew Greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Kaplica Greckokatolicka, Parafia Ewangelicko-Augsburska. Autobus będzie aktywny w sobotę i niedzielę w godz. 10-16.
Część z tych placówek otworzy swoje drzwi na okres trwania festiwalu. Każdy z chętnych będzie mógł odwiedzić mieszkające tam mniejszości i poznać ich tradycje. Tak będzie w Centrum Kultury Islamu przy ul. Romanowskiego 40 gromadzącego islamską społeczność Lublina, w Cerkwi Greckokatolickiej w Muzeum Wsi Lubelskiej, w której poznamy społeczność unitów czy w Domu Sióstr Białych (ul. Chodkiewicza 9), gdzie będzie można spotkać Siostry Misjonarki Najświętszej Marii Panny Królowej Afryki.
W tym roku Wielokulturowy Lublin rozpocznie się w piątek, 24 maja. Po zmroku w Jesziwas Chachmej przy ul. Lubartowskiej 85 będzie można poznać tradycję szabatową i uczestniczyć we wspólnej kolacji.
W sobotę organizatorzy zapraszają na spacery: szlakiem ewangelickim (Parafia Ewangelicko-Augsburska) oraz żydowskim (Skansen). Zainteresowani będą mogli spotkać również nauczyciela buddyjskiego (Centrum Kultury).
Wieczorem rozpoczną się koncerty. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Świętej Trójcy o godz. 18 będzie miał miejsce występ zespołu Zelowskie Dzwonki grającego na dzwonkach ręcznych. Jego członkowie to przede wszystkim młodzież w wieku szkolnym i gimnazjalnym. Założycielem jest Wiera Jelinek, a obecnymi opiekunami – ks. Tomasz Pieczko oraz dyrygent Anna Kimmer.
W Centrum Kultury o godz. 19.30 wystąpi grupa Dżango Bongo słynąca z improwizacji wokół muzyki Romów. W repertuarze zespołu usłyszymy nie tylko standardy jazzowe, ale również romanse cygańskie, rumby flamenco czy tanga argentyńskie.
Na godz. 21 zaplanowano koncert grupy Sokół Orkestar z Krakowa prezentującej muzykę bałkańską w ethno-rockowej odsłonie.
Zainteresowani będą mogli również o godz. 21 w Centrum Islamu uczestniczyć w wieczerzy ramadanowej Iftar. To pierwszy posiłek muzułmanina w okresie ramadanu, spożywany od porannego posiłku przed wschodem słońca.
W niedzielę, 25 maja o medytacji w Buddyjskim Ośrodku Medytacji (ul. Zielona 5) opowie nauczyciel. To wydarzenie o godz. 12. Dwie godziny później Rafał Olech wprowadzi uczestników w trzy poziomy i trzy filary buddyzmu.
O godz. 16 w Kinie Centrum Kultury będzie można zobaczyć dzieło Emila Kusturicy "Na mlecznej drodze", w którym reżyser opowiada o wielkiej miłości w czasie wojny.
Wieczorem, o godz. 18, w Katedrze Prawosławnej (ul. Ruska 15) usłyszymy muzykę cerkiewną w wykonaniu zespołu chóralnego pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni. Będzie to koncert najpiękniejszych pieśni prawosławnych nawiązujących do najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego – bizantyjskiej, staroruskiej czy gruzińskiej.
Festiwal zakończy się w Centrum Kultury koncertem muzyki teatralnej Pawła Passiniego o godz. 19. Premierowy koncert zbudowany z motywów inspirowanych muzyką żydowską ze spektakli reżysera, m.in. "The Hideout - Kryjówki" czy "Dybbuka". Do współpracy zaproszono muzyków, którzy współtworzyli dotychczasowe realizacje – Daniela Mońskiego i Daniela Słomińskiego. Koncert wzbogacą historie opowiadane przez Andrzeja Pałygę oraz Pawła Janysta.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, jednak na część z nich (w tym na Wielokulturowy Autobus) obowiązują zapisy, które trwają do 22 maja w kasie CK oraz mailowo: edukacja@ck.lublin.pl.
Program:
Piątek, 24 maja:
- godz. 19.30 - Szabat - wprowadzenie do tradycji i wspólna kolacja (Jesziwa Chachmej Lublin)
Sobota, 25 maja:
- godz. 10-16 - Autobus Wielokulturowy (zbiórka przed CK)
- godz. 11-16 - Drzwi Otwarte Centrum Kultury Islamu
- godz. 12-16 - Drzwi Otwarte Dom Sióstr Białych / Cerkiew Greckokatolicka
- godz. 10.30 - Spacer szlakiem ewangelickim (Parafia Ewangelicko-Augsburska)
- godz. 12 - Spacer po Miasteczku Żydowskim (Muzeum Wsi Lubelskiej)
- godz. 17 - Buddyzm we współczesnym świecie - spotkanie z Rafałem Olechem (Sala Czarna CK)
- godz. 18 - Zelowskie Dzwonki (Parafia Ewangelicko-Augsburska)
- godz. 19 - Dżango Bango (Wirydarz CK)
- godz. 21 - Sokół Orkestar (Wirydarz CK)
- godz. 21 - Iftar - wieczerza ramadanowa (Centrum Kultury Islamu)
Niedziela, 26 maja:
- godz. 10-16 - Autobus Wielokulturowy (zbiórka przed CK)
- godz. 11-16 - Drzwi Otwarte Centrum Kultury Islamu
- godz. 12-16 - Drzwi Otwarte Dom Sióstr Białych
- godz. 10 - Spacer szlakiem żydowskim
- godz. 12 - Wprowadzenie do medytacji (Buddyjski Ośrodek Medytacji)
- godz. 14 - Trzy poziomy i trzy filary w buddyzmie - spotkanie z Rafałem Olechem (Buddyjski Ośrodek Medytacji)
- godz. 16 - Kino bałkańskie "Na drodze mlecznej" (Sala Kinowa CK)
- godz. 18 - Koncert muzyki cerkiewnej (Katedra Prawosławna)
- godz. 19 - Koncert muzyki teatralnej Pawła Passiniego (Sala widowiskowa CK)