Po prawej: Vélocimanes Associés / Le Cirque du Bout du Monde “Der Lauf" (fot. Dominique Hogard | Lena Politowski)
Dziś o godz. 18 rozpoczęła się sprzedaż wejściówek na biletowane spektakle Carnavalu Sztukmistrzów. Płatna jest tylko znikoma część widowisk, bo pozostałe, jak przed epidemią, będzie można zobaczyć za darmo, na ulicznych scenach rozrzuconych po centrum miasta.
Tegoroczny Carnaval Sztukmistrzów potrwa cztery dni: od 22 do 25 lipca (czwartek-niedziela). Po zeszłorocznej, postnej edycji bez gości z zagranicy, festiwal stara się ruszać w pogoń za swoją świetnością sprzed epidemii. – Będzie to powrót do korzeni – zapowiada Agata Fijuth-Dudek z Warsztatów Kultury, które organizują festiwal.
W tym roku znowu będzie można krążyć między bezpłatnymi, ulicznymi występami artystów, którzy pojawią się przed Centrum Kultury, na pl. Litewskim, na pl. Łokietka i pl. Po Farze. W programie oprócz sztukmistrzów z Polski znowu są zagraniczni goście: z Argentyny, Belgii, Czech, Finlandii, Francji oraz Włoch.
Czym nas rozbawią
Gwoździem tegorocznego programu ma być ogniste widowisko „The Propane Punkt Show”, którego twórcy (MansterVille & Blackout Paradox, Czechy) wożą ze sobą dużą, dziwną konstrukcję. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ujrzymy ją w browarze przy Bernardyńskiej w festiwalową sobotę o godz. 22 i w niedzielę o 21.
Na ulicy widzów rozśmieszy Matteo Galbusera, który wcieli się w rolę niespełnionego w życiu i sfrustrowanego pracownika poczty, po godzinach wędkarza. Również z Włoch przyjedzie żongler i akrobata Juriy Longhi, który lubi sobie wyciągnąć na scenę kogoś z publiczności.
Najmłodszym i dzieciatym może przypaść do gustu Rolando Rondinelli (Argentyna) z występem „Tip Tap Poum” grający na łyżkach, pokrywkach i własnych widzach. W centrum miasta zobaczymy też belgijską ekipę Che Cirque odgrywających rolę nietuzinkowych ulicznych wyrzutków (to również występ polecany dzieciom).
Zapierającego dech występu można się spodziewać po belgijskiej ekipie Les Chaussons Rouges z widowiskiem „Nadir”. Pokażą, że są ludzie, dla których grawitacja nie ma żadnego znaczenia. Wariactwo, akrobacja, absurd, żonglerka i jeszcze raz absurd przywiozą nam z Finlandii członkowie grupy Race Horse Company z występem „Motosikai”.
Oczywiście będą również artyści z Polski. W ramach konkursu buskerskiego wystąpią: Człowiek Siano, Krzysztof Kostera, Mr & Mrs Frantic, Pan Ząbek, Marcin „Ex” Styczyński. Nie zabraknie też lubelskiej produkcji Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, czyli spektaklu „Przyjaciele Sztukmistrza”.
Wszystkie wspomniane widowiska zobaczymy za darmo. Płatne będą wyłącznie dwa spektakle.
>>> Podsiadło, Nosowska i Luxtorpeda. Muzyczny lipiec w Lubelskiem
Część biletowana
Chodzi o dwa widowiska, których twórcy potrzebują dość kameralnej widowni, albo… ciemności, w której zanurzą się artyści występujący z wiadrem na głowie. Publiczność ma być ich przewodnikiem, kierować manewrami artystów. Tak zapowiada się spektakl „Der Lauf” (24 lipca o godz. 21 oraz 25 lipca o godz. 20).
Biletowany będzie też spektakl „StOïk”, którego widzowie zobaczą na scenie duet mimów: on jest wysoką tyczką, ona jest drobniutka. Oboje będą tworzyć swoją opowieść bez słów, bawiąc publiczność pantomimą, akrobacją i klaunadą. Widowisko będzie można zobaczyć 22 i 23 lipca o godz. 21.
O godz. 18 rozpoczęła się sprzedaż biletów na obydwa wspomniane spektakle. Aby je kupić, trzeba wejść na stronę goingapp.pl lub skorzystać z aplikacji Going. Wejściówka kosztuje 30 zł. Miejscem występów będzie namiot cyrkowy na Błoniach koło Zamku.
A to nie wszystko
Podczas tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów nie zabraknie spacerów po linach rozpiętych nad głowami przechodniów (nad Rynkiem, między Ratuszem a Bramą Krakowską, koło Centrum Spotkania Kultur). Na Błoniach koło Zamku powstanie „Scena Powietrzna” z występami na szarfach, kole cyrkowym, linach i trapezach.
Również na Błoniach ma działać festiwalowy klub Żongler czynny do godz. 2 nocy (będą tańce), a obok równie długo na głodnych czekać ma coś ciepłego w food truckach.
Wszystko to pod warunkiem, że nie zostaną wprowadzone obostrzenia, ograniczenia i inne niemiłe sztuczki.