Stowarzyszenie Homo Faber zaprasza na 5. edycję Festiwalu Kina Kobiet Demakijaż. W tym roku organizatorzy pokażą kilkadziesiąt filmów z całego świata, których głównym założeniem jest pokazanie siły, talentu i determinacji kobiet po obu stronach kamery. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-22 listopada i w całości zostanie przeprowadzone online.
Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest ciało. Wokół niego krążą tematycznie festiwalowe filmy: krótkie i długie metraże, fabuły i dokumenty, program główny, konkursowy i karaibski.
- "Demakijaż" zmywa sztuczne obrazy kobiet, które widzimy w prasie, reklamach, serialach i filmach. To jednowymiarowy wizerunek, niepełny i daleki od rzeczywistości. Wystarczy, że wyjdziesz z domu na imprezę, spotkasz się z przyjaciółkami czy zjesz obiad u babci. Dostrzeżesz wtedy o wiele bogatszy i bardziej zróżnicowany obraz kobiecości. To jeszcze nie wszystko! Co z kobietami, które żyją w innych częściach świata, mają różne doświadczenia, światopoglądy czy wyznania? Będzie świetnie zobaczyć tę różnorodność w kinie - przekonują organizatorzy wydarzenia.
Głównym punktem festiwalu Demakijaż jest konkurs "Let's Start the Revolution", w którym udział weźmie aż 50 filmów krótkometrażowych z całego świata. Będą to pozycje różnorodne tematycznie, gatunkowo i formalnie. Fabuły, dokumenty, animacje. Filmy trzymające rękę na pulsie współczesności. Produkcje będą podzielone na siedem bloków tematycznych. Widzowie będą mogli głosować na wybrane filmy online. W rezultacie zostanie przyznana Nagroda Publiczności - 1000 zł.
Ponadto w ramach festiwalu zostanie pokazanych 11 filmów długometrażowych, w tym 4 polskie premiery, będą również 2 bloki filmów "Karaibskie głosy", na które złożą się dokumenty i fabuły.
Warto również podkreślić, że festiwalowi będą towarzyszyć tłumaczone na Polski Język Migowy spotkania online, m.in. "Niebinardność i transpłciowość", w których udział wezmą Maja Heban, Dag Fajt i Nikita Filipiak i "Ciałopozytywność" z udziałem Betty Q i Nataszex. Spotkania będą transmitowane będą na profilu Facebook Camera Femina.
Festiwal zostanie zainaugurowany w środę, 18 listopada o godz. 18. Filmem otwarcia będzie "My Dwie" w reżyserii Filippo Meneghettiego. To historia emerytek Niny i Madeleine, które przez ostatnie kilka dekad ukrywały swoją miłość i nawet ich najbliżsi byli przekonani, że są dla siebie tylko sąsiadkami. Nina uważa jednak, że w dzisiejszych czasach nikt nie będzie zwracał na nie uwagi. Namawia Madeleine, żeby wyjechały do Rzymu i zamieszkały w końcu razem.
W kolejnych dniach festiwalu będzie można zobaczyć m.in. takie filmy, jak "Siostry w ogniu" Daphne Charizani, prezentowane na festiwalu w Berlinie "Na zawsze Amber" czy produkcja z festiwalu w Toronto "Simple Women".
W projekcjach będzie można uczestniczyć za darmo za pośrednictwem platformy outfilm.pl. Szczegółowy program dostępny m.in. na Facebooku wydarzenia.
Program:
Środa, 18 listopada:
- godz. 18 - film otwarcia "My Dwie"
- godz. 18.30 - konkurs Let's Start The Revolution
Czwartek, 19 listopada:
- godz. 17 - film + spotkanie
- godz. 17.30 - konkurs Let's Start The Revolution
- godz. 20.30 - film "Siostry w ogniu"
Piątek, 20 listopada:
- godz. 17 - film "Grubaski na front"
- godz. 17 - konkurs Let's Start The Revolution
- godz. 19 - film "Na zawsze Amber" + spotkanie
- godz. 19.30 - konkurs Let's Start The Revolution
Sobota, 21 listopada:
- godz. 14.30 - Karaibskie Głosy #1
- godz. 16 - film "Simple Women"
- godz. 17 - konkurs Let's Start The Revolution
- godz. 18 - film "Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache + spotkanie
- godz. 19 - konkurs Let's Start The Revolution
- godz. 21.30 - film "Dziewczynka"
- godz. 23 - live act "Betty Q"
Niedziela, 22 listopada:
- godz. 12.30 - film "Mamo, mamo, mamo" + warsztat
- godz. 15.30 - Karaibskie Głosy #2
- godz. 17.30 - film "Ciało nie kłamie" + spotkanie
- godz. 19.30 - konkurs Let's Start The Revolution
- godz. 20.30 - film zamknięcia "Nadzieja"