Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

24 lutego 2019 r.
19:17

Metafizyczna królowa dzieciństwa. Artyści o Danucie Szaflarskiej

„Szaflarska. Grać, aby żyć” na zdjęciu od lewej: Michał Merczyński, dyrektor festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, reżyser Magdalena Łazarkiewicz, aktorka Maria Maj, reżyser Maciej Englert, autorka biografii Danuty Szaflarskiej Katarzyna Kubisiowska i aktor Jan Peszek
„Szaflarska. Grać, aby żyć” na zdjęciu od lewej: Michał Merczyński, dyrektor festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, reżyser Magdalena Łazarkiewicz, aktorka Maria Maj, reżyser Maciej Englert, autorka biografii Danuty Szaflarskiej Katarzyna Kubisiowska i aktor Jan Peszek (fot. Mirosław Trembecki)

Niedziela była ostatnim dniem trwającego od wtorku w Lublinie festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”. W programie pierwszej edycji imprezy organizowanej przez Teatr Stary były koncerty, filmy, spektakl i spotkania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Początek festiwalu przypadł w drugą rocznicę śmierci aktorki, która ma w Lublinie gong swego imienia. Pani Danuta była gościem podczas uroczystego otwarcia Teatru Starego po remoncie. Wówczas stwierdziła, że w teatrze musi być gong. Tak się stało. Od września 2012 wszystkie wydarzenia przy ul. Jezuickiej zaczynają się uderzeniem w gong imienia Danuty Szaflarskiej.

Teraz przyszedł czas na festiwal poświęcony aktorce. W niedzielne południe w Teatrze Starym spotkali się artyści – aktorzy, reżyserzy, którzy pracowali z Danutą Szaflarską. Debatę „Szaflarska. Grać, aby żyć” prowadził dyrektor najnowszego lubelskiego festiwalu Michał Merczyński.

- Z Danusią to jest podejrzana sprawa, dlatego że to jest postać właściwie metafizyczna. Jak jechałem samochodem do Lublina, to przez cała drogę myślałam, że jadę się spotkać z Danusią. Mało tego, przyjechałem i uważam, że się spotkałem. W gruncie rzeczy gdzieś Ona jest. A dowody na to, że to jest metafizyczne, są raczej proste – mówił aktor, reżyser i dyrektor teatrów Maciej Englert.

- Bardzo szybko się połapałem, że Szaflarska nie podlega grawitacji. Po prostu jest poza takimi doczesnymi wymiarami i w związku z tym nie za bardzo reaguje na to, na co my reagujemy. Natomiast żyje w jakimś świecie, który nam się strasznie podoba i czasem nas do niego wpuszcza. Jeśli Jej tutaj nie ma, to tylko dlatego, że nie ma ochoty się tu pokazać, bo Jej się znudziło. Ale to Jej decyzja, ponieważ ona zawsze robiła to co chce. Są ludzie, którzy jak wchodzą do pomieszczenia, to nagle się robi dużo powietrza, jakoś miło i coś się otwiera, jakaś tajemnica. To też jest działanie lekko kosmiczne…- opowiadał Englert, który był jednym z gości niedzielnej debaty.

- Danusia była królową mojego dzieciństwa, bo moja mama niesłychanie kochała się w Danusi. Dla mamy była ideałem kobiety przez filmy „Skarb” i „Zakazane piosenki” – opowiadała Maria Maj, aktorka TR Warszawa. Obie panie spotkały się na przykład na scenie w sztuce „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. – W TR miałam okazję być w Jej pobliżu i to nie chodzi o pracę ale o Nią jako o człowieka. Niesłychana potrzeba autorytetu jaka w nas jest dla mnie została zaspokojona. Nadal Danusia jest dla mnie kimś niesłychanie ważnym. Przez to, że była w naszym zespole staliśmy się jakąś rodziną. Miała moc i siłę, i nas wszystkich łączyła. No, bo kto jest na etacie w teatrze w wielu lat 95? – dodała Maria Maj.

Jednym z gości był Jan Peszek, który wspominał, że Szaflarska zawsze klepała go mocno w ramię, tak mocno, że czuł jakby klepał go mężczyzna i pytała: To ile razy grałam Twoją matkę a ile babcię? A ile Twoją żonę? – bo żonę też grała. – I ja musiałam za każdym razem zdawać ten egzamin, który był fantastyczny i uroczy. Ona była przygotowana i zawsze odpowiadała ile razy – opowiadał Jan Peszek, który przez lata spotykał się panią Danutą w teatrze, na planie filmowym czy realizacji telewizyjnych.
Aktor czytał fragmenty książki o pani Danucie, jaką napisała Katarzyna Kubisiowska.

- Panią Danutę widziałam tylko na scenie. Jako dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” próbowałam się umówić na wywiad ale przez lata konsekwentnie odmawiała – mówiła autorka biografii Szaflarskiej i opowiedziała o niezwykłym, bo pośrednim spotkaniu z bohaterką festiwalu. Przywołała emitowany w piątek w czasie festiwalu film Janusza Morgensterna „Żółty szalik”. – Dużo wcześniej poznałam Wandę Pilch, matkę Jerzego Pilcha, jedną z bohaterek mojej wcześniejszej książki „Pilch w sensie ścisłym”. „Żółty szalik” powstał na podstawie scenariusza Jerzego Pilcha. Scenariusz, jak w ogóle cała twórczość Pilcha jest nasycony wątkami autobiograficznymi. Gdzie bohater grany przez Janusza Gajosa w pewien sposób jest jego alter ego. Matkę głównego bohatera, człowieka, który próbuje zerwać nałogiem gra Danuta Szafarska. Jej postać jest wzorowana na matce Jerzego Pilcha. Proszę mi wierzyć, one są do siebie tak nieprawdopodobnie podobne – fizycznie obie drobne kobiety, energetyczne, z parą, z fenomenalną pamięcią. Serdeczne, żarłoczne na życie z takim góralskim twardym charakterem. To było niesamowite, jak patrzyłam na Wandę Pilch i Danutę Szaflarską – opowiadała Katarzyna Kubisiowska.

Biografia Danuty Szaflarskiej ukaże się w lipcu tego roku.

Pozostałe informacje

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor Lublin kontra KGHM MKS Zagłębie Lubin. Tylko wygrana daje lubliniankom nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze. Taką produkcję w zakładach Ursusa w Lublinie i Dobrym Mieście zapowiada nowy właściciel, Oleg Krot, ukraiński biznesman. Poszukuje też nowych pracowników.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30