– Będziemy poszerzać wyobrażenia widzów o tańcu współczesnym – uprzedzają organizatorzy. – Będą tancerze, których jeszcze w Lublinie nie było. Będą filmy, koncerty i nocne rozmowy o tańcu – kuszą. 10 listopada zaczynają się w Lublinie 14 Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.
Do Lublina przyjadą tancerze z Portugalii, Francji, Norwegii, Włoch. Zobaczymy Greków i Słowaków.
Dyplom w/g Altera
– Jako pierwsi wystąpią młodzi tancerze z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, z Wydziału teatru Tańca w Bytomiu. Są świeżo po dyplomie – mówi Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru tańca, organizator spotkań. – Po pierwsze chcemy pokazać efekt kształcenia tancerzy a po drugie spektakl powstał pod kierunkiem Joe Altera, doskonale znanego widzom poprzednich edycji spotkań.
Patrząc na cały program trudno mi wskazać jeden spektakl, który jest najważniejszy. Każdy jest inny, łączy je może to, że prawie wszyscy goście to grupy taneczne. Może warto zwrócić uwagę na projekt Koncentrat Rafała Dziemidoka, który w stylu zachodnim zaprosił do realizacji spektaklu "Orzech. Wiewiórka” tancerzy, którzy się spotykają jedynie przy tej realizacji. Bez wnikania w szczegóły autorzy pracowali nad tematem baletu "Dziadek do orzechów”.
Fryderyk i różne sposoby
Elementem spinającym tegoroczne spotkania będzie muzyka Fryderyka Chopina. O ile goście z Portugalii którzy przywiozą spektakl w choreografii Paulo Riberio korzystają z klasycznej wersji fortepianowej o tyle Sopocki Teatr Tańca przywozi "Transkrypcje” chopinowskie.Tancerzom towarzyszyć będzie Karolina Rec na wiolonczeli i Rafał Dętkoś – instrumenty elektroniczne.
Oprócz tego widzowie będą sprawdzać jak to jest u nich z akceptacją nowości w dziedzinie tańca współczesnego, na spektaklach opierających się na improwizacji oraz przemycających w strukturę ruchu sztuki walki.
– Sam jeszcze nie wiem jak będę motywował ludzi do improwizacji, do stworzenia relacji między sobą, między muzyką i światłem – mówi Konrad Szymański, absolwent szkoły tańca w Rotterdamie, tancerz, performer, nauczyciel i fotograf ruchu, który będzie prowadził taneczno-muzyczny jam session.
– Improwizacja w Polsce jest bardzo dobrze przyjmowana przez tancerzy i publiczność, która musi podążać za zmianami i zależnościami zachodzącymi między uczestnikami improwizowanego spektaklu. Otwartość umysłu jest konieczna na widowni i wśród artystów.
Zobaczycie kogo słyszycie
W nocy z 12 na 13 listopada w klubie festiwalowym w Warsztatach Kultury będzie można uczestniczyć w tej improwizacji totalnej. Improwizować będą tancerze i muzycy.
Nowością na tegorocznych spotkań, które pochylają się nad kolejną ze Sztuk (po malarstwie i literaturze przyszła pora na muzykę) będą wieczorne i nocne koncerty.
Koncerty, dzięki którym będzie można poznać muzyków komponujących i tworzących dźwiękowe tło dla tancerzy. Czasami tych artystów widzimy jak na żywo towarzyszą tancerzom. Teraz będą w roli głównej – w czasie występów w Warsztatach Kultury. Organizatorzy polecają wszystkie występy ale szczególną uwagę zwracają na Ryszarda Lateckiego, twórcę instrumentu Latara i używającego równie niestandardowego instrumentarium Davida Chazama. Dodatkowa zaletą jest to, ze wszystkie koncerty są gratis.
W kinie ruch (jako taki)
Przez dwa dni o godz. 17 w kinie Bajka będę się zaczynały projekcje filmowe. I będą to filmy polecane przez organizatorów nie tylko tym, którzy interesują się tańcem. To coś, czego nie mogą przegapić młodzi filmowcy-amatorzy, fotografowie.
"Intros” (opracowany przez profesor Liz Aggiss z Uniwersytetu w Brighton) oraz "Insights” (opracowany przez dr Vena Ramphal) to dwa zbiory filmów z British Council o najciekawszych brytyjskich teatrach tańca współczesnego ostatnich lat. Filmy przedstawiają najbardziej interesujące produkcje i projekty tańca oraz wykorzystanie nowej technologii we współczesnych układach choreograficznych. Profesor Liz Aggiss przybliża gatunek filmowy "screen dance”. Natomiast dr Vena Ramphal przedstawia grupę filmów o tańcu eksperymentalnym wraz z omówieniami artystów dotyczącymi ich prac.
Mądre rozmowy
Na koniec oferta dla teoretyków tańca i osoby, które chcą poznać tancerzy i choreografów. Między spektaklami a koncertami zaplanowano "Nocne rozmowy o tańcu”. A dla teoretyków z zacięciem naukowym – 12 i 13 listopada konferencja naukowa "Muzyka a teatr tańca”.