Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

16 września 2011 r.
14:31
Edytuj ten wpis

III Europejski Festiwalu Smaku: Stoły uginały się od potraw

0 0 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Pstrągi z rusztu dla Franki de Mille. Pierożki z gąskami dla Stana Borysa. Gęś z "Siwego Dymu” dla Pawła Lorocha. Królewski arkas dla Małgorzaty Kalicińskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na zakończonym w niedzielę III Europejskim Festiwalu Smaku zamkowe stoły uginały się od potraw. Lublin zachwycił Polskę różnorodną, lekką i fantazyjną kuchnią.

I to jak zachwycił. Już pierwszego dnia festiwalu w "Czarciej Łapie” potrawy z najstarszej polskiej książki kucharskiej "Compendium ferculorum” gotowali uczniowie szkół gastronomicznych. – Z dania na danie podawali nam coraz bardziej wyrafinowane potrawy – mówi Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem”.

– Poziom konkursu "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii uczniowie był bardzo wysoki – dodaje prof. Jarosław Dumanowski, przewodniczący kapituły. Jeszcze barwniej było w Muzeum Lubelskim, gdzie w Sali Porcelanowej swoje potrawy wystawili do konkursu zawodowcy.

– Europejski Festiwal Smaku w Lublinie trwa. Nalewki, sery, gęsi i kapłony – rarytasów szczere tony – relacjonował na swoim profilu na FB Paweł Loroch z "Pytania na śniadanie”. – Poziom konkursu mnie urzekł i zachwycił. Jeszcze w trakcie trwania Europejskiego Festiwalu Smaku zrobiłem audycję dla "Antyradia” – mówi popularny prezenter.

Pstrągi dla Franki de Mille

Była zagraniczną gwiazdą festiwalu. Jakie było zaskoczenie przesympatycznej Ani, kelnerki w "Ulicach Miasta”, kiedy brytyjska gwiazda zamówiła na obiad… jajecznicę. Okazało się, że jest wegetarianką, je delikatne sałatki i na mięso patrzeć nie może.

– Znalazła czas, żeby przespacerować się po Jarmarku św. Jacka i spróbować polskiego chleba z grecką oliwą, pachnącą świeżą młodą trawą – mówi Jan Babczyszyn, producent festiwalu. On sam znalazł sobie w jednej z restauracji zupę rybną i jadł ją codziennie.

Kiedy Franka de Mille znalazła się na uroczystej, prywatnej kolacji urodzinowej ze Stanem Borysem, którą przygotował Zajazd "Marta” w Pułankowicach, zamówiła wiejskie warzywa z wody oraz buraczki zasmażane na maśle. – Później najbardziej smakowały mi pstrągi z rusztu nadziewane masłem czosnkowym i ziołami – opowiada Franka de Mille.

Artystka spróbowała też polskich pierogów z kaszą gryczaną.

Pierogi z gąsek
Stan Borys też znalazł czas, by rozsmakować się w polskiej kuchni. W piątek z wielkim smakiem zjadł w "Ulicach Miasta” polewkę rozmarynową według barokowej receptury. Na przystawkę wybrał duszone żołądki gęsie, później zjadł krewetki tygrysie. Na deser tiramisu.
W Muzeum Lubelskim z radością kosztował konkursowych potraw.

Po zapachu znalazł myśliwski bigos wystawiony przez Zajazd "Marta” w Pułankowicach. – To, co spotkało mnie w Pułankowicach, będę pamiętał do końca życia. Najpierw zjadłem steki z żubra, przecież kiedyś grałem z zespołem Bizony. Po raz pierwszy jadłem pierogi z gąsek. Bardzo smakował mi stek, który pamiętałem z Polski. No i ta dziczyzna – mówi Stan Borys.

– W Lublinie spotkałem się wielką serdecznością. Wasza kuchnia przypominała mi smak dzieciństwa. Zajazd "Marta” w Pułankowicach wyprawił mi rodzinną kolację. A później był posiłek w Zajeździe "Kmicic”, gdzie dostałem rosół i kaczkę w malinowym sosie.

Tu Polska smakuje najlepiej

Przez trzy dni na Starym Mieście trwał Jarmark św. Jacka. – Zaskoczyły mnie tłumy na prezentacjach, pokazach i degustacjach oraz fakt, że na stoiskach była zdrowa, ekologiczna, certyfikowana żywność – mówi Piotr Michalski, restaurator z Poznania. – Gdyby jeszcze było więcej ryb… Za rok przywiozę wam świeże ostrygi.

Każdego dnia odbywały się kulinarne pokazy gmin. Największe oblężenie przeżywała gmina Konopnica, która zaprosiła na scenę popularnego aktora Jerzego Rogalskiego oraz Tatarów, którzy karmili księcia Karola. – Szwedzkie pierogi z łososiem przygotowane przez dziewczyny z Motycza bardzo mi smakowały – mówi Rogalski.

Na scenie przez trzy dni odbywały się pokazy z cyklu "Europa na talerzu”. Ismael Hernandez rozpalił publiczność przysmakami hiszpańskich mistyczek, Grzegorz Ostrowski z portalu "MniamMniam.pl” – włoską, wdzięczną kuchnią Leonarda da Vinci. – A ja zaserwowałem zgłodniałym panom figi Marysieńki – mówi Paweł Loroch.

– Wspaniały festiwal, wspaniała kuchnia, cudowni ludzie. Jestem pod wrażeniem. Dziękuję, kuchnia Lubelszczyzny mnie zafascynowała, będę teraz rozgłaszał jej chwałę – mówi prof. Jarosław Dumanowski.

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

Piątkowy luzik
foto
galeria

Piątkowy luzik

Nie ma to, jak piątkowy luz, bo przecież piątek to weekendu początek. Zobaczmy, jak się bawił Lublin i co się działo w lubelskim klubie 30. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna