Od 12 do 14 sierpnia na Starym Mieście i Błoniach pod Zamkiem po raz kolejny spotkają się kupcy, artyści, rzemieślnicy oraz miłośnicy kultury, tradycji i dobrej zabawy.
Chętni mogą wziąć udział w warsztatach tkactwa, kołysanek, tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, malowania na szkle, garncarskie, plastyki obrzędowej, koronki klockowej, wyplatania z rogożyny i ze słomy, robienia lalek matanek, bednarstwa czy tłoczenia oleju. Zapisy na te zajęcia, gdzie ilość miejsc jest ograniczona, rozpoczną się 1 sierpnia.
Jarmark Jagielloński chce kontynuować tradycje jarmarków organizowanych w XV i XVI wieku, gdy w Lublinie spotykali się kupcy i artyści z ziem Rzeczypospolitej, odległych krańców Europy i Azji. Dziś to nie tylko kolorowe stragany z oryginalnym rękodziełem. To również barwne parady. Uliczkami Starego Miasta wędruje dwumetrowa złota kura w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy i muzyków.
Do Lublina zjedzie 400 artystów - od ludowych do współczesnych i awangardowych. Koncerty zagrają m.in. Mosaic, Bubliczki, Kapela ze Wsi Warszawa, Transkapela, R.U.T.A. W programie też m.in.: Kino Jarmarkowe, spektakle Muzycznego Teatru "Słuchaj Uchem” i Prusinowski Trio, pokazy tresury ptaków drapieżnych i nocne potańcówki z Kapelą Brodów, Kapelą Niwińskich, Kwartetem Wiejskim, Kapelą Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.
Na Błoniach pod Zamkiem stanie jurta Nomadów Kultury, a 200 rycerzy z Polski i Ukrainy zmierzy się podczas dwudniowego turnieju.
Dzieci na jarmarku też nie będą się nudzić. Mogą wziąć udział w otwartych warsztatach rzemiosła ludowego, zobaczyć spektakl w jurcie, czy pobawić się w Parku Gier i Zabaw Tradycyjnych w Palanta, Kiczke, Kulotka, Ducze, Dołek czy Krukwie.
Przez trzy dni po mieście i jarmarku będą oprowadzać miejscy przewodnicy w strojach z epoki. Zbiórka chętnych do zwiedzania od piątku do niedzieli od godz. 11 do 18 na Plac Łokietka.
Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne. pełen program i szczegółowe informacje: www.jarmarkjagiellonski.pl.