Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN prezentuje projekt "Historyczny obraz Lublina w czasach zarazy", którego efektem będą uruchomienie portalu internetowego oraz spotkanie online, poświęcone epidemiom, z którymi na przestrzeni lat musiał mierzyć się Lublin.
– Opierając się na źródłach, pokazujemy cały przekrój czasowy: jak ludzie dowiadywali się o nadciągającej epidemii, jak reagowali na tę wiadomość i co zalecali medycy. Przedstawiamy, w jaki sposób władze miasta próbowały zabezpieczyć się przed rozprzestrzenieniem zarazy, jak leczono chorych. I w końcu – wskazujemy na skutki (demograficzne, gospodarcze, społeczne, religijne, kulturalne oraz polityczne), jakie niosła ze sobą epidemia. Przybliżamy także sylwetki znanych mieszkańców miasta związanych z tym tematem, ich dzieła oraz losy – opowiadają o projekcie jego organizatorzy.
Efektem projektu będą również dwa filmy. Jeden z nich, "Szlakiem lubelskich epidemii", ma charakter przewodnika online. Widzowie odkryją dzięki niemu miejsca, które do dziś są pamiątką wydarzeń sprzed lat. Drugi z filmów to "Opowieści lubelskiego balwierza". Jego bohater, doktor morowy, opowie o historii zmagań z epidemiami.
Jednym z elementów projektu jest ponadto gra miejska "W poszukiwaniu panaceum". – Połączyliśmy w niej wiedzę o historycznym Lublinie ze spacerem po mieście współczesnym. W ten sposób chcemy zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów do samodzielnego odkrywania mniej znanych historii tego miejsca – twierdzą pomysłodawcy.
Grę można pobierać za darmo w Lubelskiej Trasie Podziemnej – Trybunał Koronny, biuro nr 1.
Oficjalna premiera portalu "Lublin w czasach zarazy" nastąpi 7 października o godz. 19. Portal będzie dostępny pod adresem internetowym www.teatrnn.pl/morowy-lublin. Premierze strony będzie towarzyszyć spotkanie online ze specjalistami: dr Agnieszką Polak z Pracowni Historii Nauk Medycznych i Farmaceutycznych, Marią Kowalczyk, Patrycją Serafin oraz Andrzejem Janocińskim z Lubelskiej Trasy Podziemnej. Spotkanie będzie można zobaczyć online pod tym linkiem.