O początkach Kraśnika Fabrycznego i pierwszej w Polsce fabryce łożysk tocznych. Tego dotyczy publikacja, której premierę zaplanowano na piątek 16 grudnia.
Książka „Jak zdobywano łożyskowe miasto. Początki miasta i fabryki w dokumentach i relacjach. Lata 1935-55” to pierwsza publikacja dotycząca pierwszych lat miasta Kraśnika Fabrycznego i pobliskiego zakładu łożyskowego obejmująca lata 1935-1955. Jej autorami są – Grzegorz Jankowski, Aneta Kowalczyk, Beata Czaplarska i Jarosław Cybulak.
– Sięgnęliśmy głównie do dokumentów dotyczących fabryki i dzielnicy fabrycznej jakie zgromadzone zostały w kraśnickim oddziale Archiwum Państwowego – mówi Grzegorz Jankowski, jeden ze współautorów książki. – Wiele z nich po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych publicznie. Historię uzupełniają relacje kilku osób, które na przyfabrycznym osiedlu, pojawiły się już pod koniec lat 40. lub na początku 50. Udało nam się dotrzeć także do córki pierwszego dyrektora fabryki, która przekazała ciekawe fakty na temat pracy w ówczesnej fabryce.
Premiera książki w piątek w sali konferencyjnej Oddziału kraśnickiego Archiwum Państwowego (ul. K. Wyszyńskiego 2). Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.
Podczas spotkanie będzie można kupić książkę, którą wydała firma GŁOS. Od piątku będzie ona też dostępna w kraśnickich księgarniach.