Najpierw zniknęły reklamowe wielkoformatowe banery, potem pojawiły się neony, a teraz w odnowionych wnętrzach modernistycznego budynku zadomowili się artyści. Od wtorku na pierwszym piętrze dawnego Pedetu można oglądać „Strefę Komfortu”.
To projekt, w którym bierze udział trzydziestu autorów - artystów i grup artystycznych z Lublina i Wrocławia.
– Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości pragniemy przedstawić siłę, energię lub niemoc i bezwład społeczny – tłumaczą twórcy. – Odnosząc się do historii chcemy pokazać czym jest, była i być może będzie strefa komfortu społecznego.
„Wystawa jest hołdem dla osób, które w czasie II wojny światowej nie wyrażały zgody na pozbawienie ich indywidualności i wolności, którzy młodość poświęcali idei wolności. To opowieść o fetyszach, lękach, tym co ukryte i tym co pływa po powierzchni. Strefa Komfortu to również opowieść o zbytku, bogactwie, szyku, okazałości, wykluczeniu i fobiach.”
Po ekspozycji będzie oprowadzać fikcyjny bohater ZONE, wykreowany specjalnie na potrzeby ekspozycji. Wystawę można oglądać od wtorku do 16 listopada w godz. 12-18. Stary Pedet (Galeria Centrum) ul. Kapucyńska 1/3, 1 piętro.
Artyści: Kinga Bartniak, Aleksandra Bełz – Rajtak, Krzysztof Bryła, Krzysztof Bucior, Kamila Czosnyk, Weronika Gołaś (na zdjęciu montuje pracę „Smak niepodległości”), Jakub Jakubowicz, Paweł Korbus, Agata Lankamer, Sebastian Milewski, Michał Mejnartowicz, Jerzy Norkowski, Joanna Olejko, Berenika Pyza, Jarosław Słomski, Kamil Stańczak, Kamila Wolszczak, Małgorzata Wasilek i Maciek Połynko, Albert Wronowski, Grupa AMEN, Aleksandra Zielińska, Barbara Żłobińska i Mariusz Maślanka, Krzysztof Rubach aka Żbik oraz Maja Kozłowska, Patryk Różycki, Grupa Zapora (Dobrawa Deczkowska, Agnieszka Horniczan, Kamil Pytel, Berenika Pyza, Arkadiusz Rybarczyk, Olga Skliarska, Aleksandra Zembrowska), Olga Skliarska, Zofia Kiciński i Liosha Vashkevich.