Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

12 maja 2010 r.
10:40
Edytuj ten wpis

Noc Muzeów 2010: Co na zamku, co w IPN

0 0 A A

Równocześnie w 120 miastach w całej Europie, w tym w Lublinie, odbędzie się w sobotę (15.05) tegoroczne wydanie Nocy Muzeów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W stolicy województwa lubelskiego najciekawsze programy przygotowały Muzeum Lubelskie i Instytut Pamięci Narodowej. Na Zamku Lubelskim (ul. Zamkowa 9) Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18, a w siedzibie IPN (ul. Staszica 22A) wystartuje o godz. 19.

Muzeum proponuje zwiedzanie z kuratorami następujących wystaw:

Monety i medale na ziemiach polskich X–XX wiek - Małgorzata Koperwas, godz. 18.00, wystawa numizmatyczna – parter

Katyń - Barbara Oratowska, godz. 19.00, sala na parterze

Tajemnice obrazu Uczta u Heroda - Izabela Jarosławska, godz. 18.00, sala na I piętrze

Jak powstaje ikona - Justyna Ślusarczyk, godz. 19.00, sala na I piętrze

Wokół tematu Uczta u Heroda - Jolanta Żuk-Orysiak, godz. 20.00, sala na I piętrze

Skarby katedry wawelskiej przedstawione na obrazie Jana Matejki Unia Lubelska - Jolanta Polańska, godz. 18.00, Galeria Malarstwa Polskiego XVII–XIX wieku

Kaplica Trójcy Świętej – historia, architektura, freski - Magdalena Norkowska, godz. 18.00, Kaplica Trójcy Świętej

Kruche piękno – wyprawa w świat porcelany - Barbara Czajkowska, godz. 19.00, Galeria Sztuki Zdobniczej

Jeleń na rykowisku i inne makatki - Agnieszka Ławicka, godz. 18.00, sala wystawowa Działu Etnografii

Oblicza zła – demonologia ludowa - Mateusz Soroka, godz. 20.00, sala wystawowa Działu Etnografii

Zaplanowano także indywidualne zwiedzanie kaplicy zamkowej w godzinach 20.00–21.00 oraz program specjalny. O godz. 19 w sali konferencyjnej zacznie się wykład Marty Polańskiej z prezentacją multimedialną pt. "Z pradziejów Ziemi Lubelskiej. Horodysko – skarb ozdób z epoki brązu”. O godz. 20 w sali konferencyjnej ruszy wykład Macieja Drewniaka z prezentacją multimedialną pt. "Z pradziejów Ziemi Lubelskiej. Basonia – skarb bursztynu z epoki żelaza”.

Noc Muzeów w siedzibie głównej zakończy się o godz. 21. Ale w oddziałach potrwa do 24. Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) przygotował blok pt. "Lublin literacki mniej znany”. Złożą się na niego wystawa "Twórczość Józefa Łobodowskiego”, którą o godz. 19 zaprezentuje Ewa Łoś, ekspozycja "Tobie śpiewam Lublinie – Franciszka Arnsztajnowa”, którą o godz. 21 przedstawi Anna Mazurek, i projekcje filmów poświęconych Józefowi Łobodowskiemu i Franciszce Arnsztajnowej.

Oddział Dworek Wincentego Pola (ul. Kalinowszczyzna 13) zaprasza na wystawę "Dzieje rodziny Wincentego Pola”, którą zaprezentuje o godz. 19 Grażyna Połuszejko, i ekspozycję "Zbiory kartograficzne w Muzeum Wincentego Pola”, którą o godz. 21 przedstawi Katarzyna Kasperek.

Uczestnicy imprezy w Instytucie Pamięci Narodowej zobaczą m.in. materiały zgromadzone w IPN dotyczące wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980, studenckich protestów w Marcu 1968, zainteresowania organów bezpieczeństwa młodzieżą biorącą udział w Kozienaliach, czy fotografie członków partyzanckiego oddziału "Jastrzębia”.

W fotoramach oraz gablotach zaprezentowane zostaną materiały operacyjne, a więc np. doniesienia, zdjęcia, dokumenty śledcze, ale również fotografie udostępnione instytutowi m.in. przez byłych opozycjonistów. Będzie to zatem zderzenie dwóch perspektyw istotnych wydarzeń, w szczególny sposób związanych z Lublinem.

Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć filmy z cyklu "Z archiwum IPN”:

godz. 19.00 – "Wrzesień 1939 na Lubelszczyźnie”
Film przypomina dramatyczne wydarzenia września 1939 roku. rozgrywające się na Lubelszczyźnie. Działania zbrojne nie miały strategicznego znaczenia w tym regionie. Przy końcu kampanii Lubelszczyzna stała się wielkim polem bitewnym. Niemcy dopiero w połowie września wkroczyły na Lubelszczyznę, jednak już od początku wojny wiele miast w województwie ucierpiało na skutek niemieckich nalotów. Między innymi małe miasteczko Frampol, które 13 września stało się celem nalotu ćwiczebnego Luftwaffe. To tu doszło do ostatniej wielkiej bitwy września pod Tomaszowem Lubelskim. W dniach 17–20 września i 22–27 września Armie "Lublin” i "Kraków”, a następnie wojska Frontu Północnego utworzone z Armii Modlin poniosły klęskę w walkach z Niemcami. Ponadto doszło do walk z wkraczającą Armią Czerwoną. 1 października 1939 pod Wytycznem oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza stoczyły bój, po czym dowódca rozwiązał grupę i zarządził odwrót.
Jako komentatorzy występują historycy z IPN w Lublinie: Michał Durakiewicz, dr Sławomir Poleszak, Mariusz Zajączkowski.

godz. 21.00 – "Andrzej Kiszka”
Film jest opowieścią o niezwykłej historii żyjącego do dziś Andrzeja Kiszki, partyzanta przez 16 lat ukrywającego się przed organami bezpieczeństwa. W czasie okupacji niemieckiej związany początkowo z BCh, a następnie z AK, miał kontakt również z oddziałem NZW "Ojca Jana”. W 1944 roku na rozkaz przełożonych podjął służbę na Posterunku MO w Hucie Krzeszowskiej, z której zdezerterował po 4 miesiącach w obawie przed aresztowaniem. Długoletnie ukrywanie się rozpoczął w 1945 roku, kiedy to milicja znalazła w jego zabudowaniach broń. Ukrywając się w tym czasie nie prowadził działalności bojowej. Przy okazji amnestii w 1947 roku ujawnił się, ale w wyniku donosów znów groziło mu aresztowanie. Wrócił do lasu. Kolejno był związany z oddziałem Adama Kusza "Garbatego” oraz Józefa Kłysia ps. "Rejonowy”. Od 1952 roku ukrywał się przeważnie samotnie. Dopiero 30 grudnia 1961 roku w wyniku kombinacji operacyjnej SB został otoczony w bunkrze i pojmany. Sąd PRL skazał go na dożywocie; w wyniku amnestii wyszedł na wolność w 1971 roku. Do dziś nie został zrehabilitowany.

godz. 23.00 – "Generał Walter”
Twórcy filmu próbują zrekonstruować okoliczności śmierci gen. Karola Świerczewskiego "Waltera”. Miała ona miejsce 28 marca 1947 roku w Jabłonkach koło Baligrodu, gdzie do dzisiaj stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie. Została wykorzystana przez komunistów jako pretekst do przeprowadzenia tzw. akcji Wisła, w ramach której w terenów południowo-wschodniej Polski wysiedlono około 140 tys. Ukraińców. Propaganda komunistyczna uczyniła z gen. Świerczewskiego jednego z największych swoich bohaterów. Film przypomina, że gen. Karol Świerczewski służył od 1917 roku w bolszewickich formacjach wojskowych, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i został ranny w walkach z Wojskiem Polskim. W 1936 roku został wysłany przez Stalina do Hiszpanii, a od 1943 roku skierowano go do tworzenia polskich jednostek wojskowych w Związku Sowieckim.
Jako komentatorzy występują historycy: dr hab. Grzegorz Motyka (PAN) oraz dr Sławomir Poleszak (IPN O/ Lublin)

Pozostałe informacje

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób
Dzień Wschodzi
film

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób

Dzisiejszym gościem programu Dzień Wschodzi jest prezydent Chełma Jakub Banaszek. Rozmawiamy o kontakcie z wyborcami, ale również z mieszkańcami oraz o tym, dlaczego tak ważne jest, aby prezydent miasta był aktywny w sieci. Dlaczego czasami wchodzi w dyskusje z internautami i dlaczego nie gryzie się w język? Na to pytanie również uzyskamy odpowiedź. Rozmawiamy również o sprawach z bieżącej polityki. Banaszek odpowiada również na pytania dotyczące Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Kacper Adamski zdobył w meczu w Kwidzynie 10 bramek i został nominowany do zawodnika 12. kolejki. Jaką dyspozycję zaprezentuje w sobotę?

Azoty Puławy atakują czwartą pozycję w tabeli. W sobotę mecz z Ostrovią

W Puławach szykuje się ciekawy mecz. W sobotę piąte w tabeli Azoty Puławy podejmą czwartą Rebud KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 18

Ciepłownicy od 15 lat tworzą i wysyłają kartki świąteczne
galeria

Ciepłownicy od 15 lat tworzą i wysyłają kartki świąteczne

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od 15 lat tworzy i wysyła niezwykłe karty świąteczne "Od Narodzenia do Zmartwychwstania”. W czwartek w Teatrze Starym w Lublinie podsumowano ten projekt.

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Od 28 listopada nie można składać wniosków w programie Czyste Powietrze. Dzięki dotacjom można na przykład wymienić stary piec kopciuch na nowy czy ocieplić dom. Program zawieszony będzie tylko tymczasowo, bo jak tłumaczy kierownictwo wymaga on reformy z racji pojawiających się nadużyć.

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?
sonda

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?

Zakupowe szaleństwo osiąga kulminację w Black Friday, czyli dzisiaj. Sprzedawcy kuszą promocjami już od kilku tygodni. Warto pamiętać o swoich prawach konsumenta.

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną
Zdjęcia
galeria

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną

W studiu im. Budki Suflera Radia Lublin odbył się niezwykły koncert akustyczny „Dar serca za dar serca”. To inauguracja tegorocznej edycji akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin przegrała w Olsztynie. W sobotę zmierzy się z liderem i mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem

Hit kolejki przy pełnych trybunach. Bogdanka LUK Lublin kontra Jastrzębski Węgiel

W spotkaniu na szczycie Bogdanka LUK Lublin zmierzy się mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem. Sobotnie spotkanie w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza rozpocznie się o godzinie 17.30.

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik
galeria

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik

Chętnych jest tak wielu, że lodowisko Icemania otworzy się również w poniedziałki. Miłośnicy łyżew skorzystać będą mogli z tego dodatkowego dnia od początku grudnia.

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30