Wśród lubelskich wydarzeń odwołanych z powodu żałoby narodowej, która potrwa do 16 kwietnia, jest kilka spotkań.
Biblioteka miejska nie zorganizuje również środowego spotkania autorskiego księdza Ryszarda Krzysztofa Winiarskiego oraz zaplanowanej na piątek prelekcji Dariusza Jóźwika o Chopinie i Wieniawskim.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie informuje, że w związku z żałobą narodową sejmik przedkongresowy "Kolekcjonerstwo krajoznawcze w PTTK a edukacja regionalna”, który miał odbyć się 16 kwietnia, został odwołany i zostanie zorganizowany w innym, jeszcze nieznanym, terminie.
We wtorek miały się rozpocząć "Wędrowne Spotkania z Opowieścią. Urodziny Sztukmistrza” – sześciodniowe wydarzenie storytellingowe w kilku miejscach lubelskiego Starego Miasta, organizowane przez Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN”. Festiwal tak zaprogramowano, by jego finał odbył się 18 kwietnia – w kolejną rocznicę premierowej publikacji pierwszego odcinka "Sztukmistrza z Lublina” Singera w piśmie "Forwerts”.
Urodziny Sztukmistrza miały się odbyć na placu Rybnym. W programie były zabawy z dziećmi, akcje plastyczne, występy klownów, żonglerów, sztukmistrzów i deskorolkarzy, koncert orkiestry dętej, otwarty mikrofon dla czytających wiersze i bajki oraz czytanie skróconej wersji książki z podziałem na role.
Mimo że w niedzielę nie będzie już żałoby, Urodziny Sztukmistrza też zostały odwołane. – Urodziny były pomyślane jako integralna część Wędrownych Spotkań z Opowieścią, które miały mieć charakter nawarstwiającego się wydarzenia. Dlatego zrezygnowaliśmy z organizowania tylko ich części – tłumaczy Joanna Zętar z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.
Całość odbędzie się w czerwcu. Dokładny termin jest jeszcze ustalany.
Na czwartek Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie planowało
promocję książki Tamary Pietkiewicz „Jak bucik bez pary”. Gościem honorowym uroczystości w Muzeum Lubelskim miał być minister Janusz Krupski, szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
To dzięki Krupskiemu, lublinianinowi, absolwentowi KUL, książka ukazała się w Polsce. Niestety, założyciel podziemnego pisma katolickiego „Spotkania” 10 kwietnia zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
"W dniach żałoby narodowej, gdy odwołane są niemal wszystkie uroczystości, chcemy się jednak spotkać, aby uczcić pamięć Pana Ministra. On bowiem był Osobą inicjującą wydanie książki Tamary Pietkiewicz. Przywiózł egzemplarz z Sankt Petersburga, przekazał polskiemu wydawcy, a potem znalazł środki na wydanie. To jedna z ostatnich spraw, które zdążył załatwić przed tragiczną śmiercią" – napisano na stronie Muzeum Lubelskiego.
Początek spotkania o godz. 17. Adres: ul. Zamkowa 9.