Odwiedzenie tego, co zostało. I opowieść o tym, co zniknęło lub nigdy nie doczekało się realizacji. Europejska Fundacja Kultury Miejskiej zaprasza na cykl spacerów śladem Lubelskich Spotkań Plastycznych. Po osiedlach LSM oprowadza Rafał Lis.
Pod szyldem Lubelskich Spotkań Plastycznych artyści przyjeżdżali do Lublina w latach 1976–1979. Po jednych zostały rzeźby i ścienne malowidła. Po innych projekty, które do dziś istnieją tylko na papierze.
– Ludzie niewiele wiedzą o tych pracach, a jeszcze mniej o niezrealizowanych projektach – mówi Rafał Lis, który wcieli się w rolę przewodnika po LSM. – Np. Bałdygowie wymyślili świetną rzecz, która nigdy nie powstała.
1100-metrowa ścieżka zdrowia z 12 urządzeniami do ćwiczeń zaprojektowana przez Barbarę Sosnowską-Bałdygę i Stanisława Bałdygę miała powstać na południowym stoku wąwozu za os. Konopnickiej. Podobny los spotkał wiele prac.
Szacuje się, że realizacji doczekało się jedynie ok. 30 proc. projektów. Dziś, po latach, mało kto o nich pamięta. Zaniedbane, sukcesywnie chowane pod termoizolacją, niedoceniane.
Spacerów zaplanowano osiem (po dwa dziennie). Co dwa tygodnie organizatorzy zapraszają na inne osiedle.
12 sierpnia (sobota) spacer po os. Mickiewicza (galeria rzeźb przy ul. Filaretów), a 9 września po os. Piastowskim. Na koniec os. Krasińskiego (30 września).
– Tu było mnóstwo realizacji: ściany szczytowe i prześwity dekorowane malowidłami i mozaikami – wylicza Lis. – Do dziś został tylko „Pegaz” Jana Borowczaka. W dodatku w zmienionej formie
Start zawsze w tym samym miejscu, o tej samej godzinie – Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4A), godz. 13. Powtórka spaceru o godz. 16 (z tłumaczeniem na język migowy). Udział w spacerach jest bezpłatny, nie trzeba się też wcześniej zapisywać.
Terminy i miejsce spotkań
22.08, godz. 17– róg ul. Wileńskiej i Zana (przy targu na os. Słowackiego)
29.08, godz. 17 – róg ul. Bohaterów Monte Cassino i Zana (os. Krasińskiego)
5.09, godz. 17 – róg ul. Zana i Juranda
12.09, godz. 17 – róg ul. Zana i Juranda
19.09, godz. 17 – róg. ul. Zana i Filaretów (hala Globus)
26.09, godz. 17 – Dom Kultury LSM
28.09, godz. 17 – Dom Kultury LSM
Przyjdź, zobacz, sfotografuj
Warto się również wybrać na jeden z plenerów fotograficznych pod okiem doświadczonego fotografa Marcina Pietruszy. Ich głównym tematem są obiekty powstałe podczas Lubelskich Spotkań Plastycznych. – Nie zabraknie też części poświęconej architekturze czy zapisu socjologicznego dzisiejszego życia na osiedlach dzielnicy Rury – zapowiadają organizatorzy.
Plenery dedykowane są początkującym fotografom i osobom zaczynającym przygodę z aparatem fotograficznym. Zajęcia dla dorosłych i młodzieży od lat 15. Zapisy na cały cykl lub pojedyncze spacery: rafal7lis@gmail.com
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Uczestnicy proszeni są o zabranie własnego sprzętu fotograficznego.