W poniedziałek zaczyna się Tydzień Kultury Miejskiej w Opolu Lubelskim. Wydarzenie jest jednym z punktów obchodów 600-lecia Opola Lubelskiego.
W organizację Tygodnia Kultury Miejskiej zaangażowane są szkoły podstawowe i średnie oraz Opolskie Centrum Kultury. – Każdy dzień poświęcony jest innej tematyce. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach tygodnia są ogólnodostępne dla mieszkańców i bezpłatne – mówi Krzysztof Ryczek z UM Opole Lubelskie.
W programie jest m.in. spotkanie z pochodzącą z Opola Lubelskiego aktorką Małgorzatą Ostrowską-Królikowską (sobota), zwiedzanie opolskiego kościoła z historykiem Hubertem Mącikiem (środa) czy koncert muzyki poważnej i poezji śpiewanej w wykonaniu opolskich muzyków (niedziela).
Poniedziałek, 17 września, będzie należeć do Szkoły Podstawowej Nr 1. Tematem tego dnia będzie sport. W programie, od godz. 9, jest klasbit, pokazy taekwondo, „Spartakiada z Koziołkiem Matołkiem”, zdobywanie patentu wytrawnego rowerzysty. Po południu, od godz. 16.30, zostanie rozegrany Międzyzakładowy Turniej Piłki Nożnej Mężczyzn.
W wtorek akcja przeniesie się do Szkoły Podstawowej Nr 2. Tematyka to taniec i muzyka. Pokazy rozpoczną się od godziny. 10.30. W programie m. in. występ grupy akrobatyczno-baletowej Dubisie, pokazy Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego Powiśloki. Tego dnia oglądać będzie można dwie wystawy: strojów ludowych i wystawę poświęconą historii Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim.
Gospodarzem środy będzie Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, a tematem będzie historia i tradycja. Dzień rozpocznie się o godz. 10, spektaklem Teatru Pokolenie „Trudne i przewrotne życie Pchły Szachrajki”. O 12 zacznie się gra terenowa „Miasto w krajobrazie” pod kierunkiem dr. Huberta Mącika. Dzień zakończy się o 16.30 zwiedzaniem kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim.
W czwartek w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego będzie królować turystyka i produkt regionalny. W programie m. in. warsztaty barmańskie, savoir-vivre i kiermasz potraw regionalnych,
W piątek w Opolskim Centrum Kultury o godz. 17 rozpocznie się coroczna Opolska Gala Sportu. Sobota pozostanie w OCK, ale tematyką będzie film. W programie retrospektywny przegląd najciekawszych filmów Festiwalu Kina Offowego „Filmoffo” z ostatnich kilku lat, projekcja filmu „Rozmowy kontrolowane” oraz spotkanie z aktorką Małgorzatą Ostrowską-Królikowską. Tydzień zakończy koncert „Słowem i muzyką pisany”, także w OCK.
Program:
Poniedziałek / 17.09.2018
Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Opolu Lubelskim
Tematyka: Sport
Od godz. 9:00 odbywać się będą różnego rodzaju konkurencje sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej w różnym wieku. Klasbit, pokazy taekwondo, „Spartakiada z Koziołkiem Matołkiem, zdobywanie patentu wytrawnego rowerzysty - to tylko część działań zaplanowanych na ten dzień. Po południu, od godz. 16:30 zapraszamy na Międzyzakładowy Turniej Piłki Nożnej Mężczyzn.
Wtorek / 18.09.2018
Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Opolu Lubelskim
Tematyka: Taniec i muzyka
Od godziny. 10:30 zapraszamy na występ grupy akrobatyczno- baletowej DUBISIE, występ cheerleaderek Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lub., występ Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego POWIŚLOKI, występ formacji tanecznej ze Szkoły Tańca Em Studio w Opolu Lubelskim. Od godz.11:15 odbywać się będą warsztaty formacji tanecznych. Podobny, ogólnodostępny program powtórzony zostanie o 16:30. Ponadto tego dnia oglądać będzie można dwie wystawy: strojów ludowych i wystawę poświęconą historii Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim
Środa / 19.09.2018
Miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
Tematyka: Historia i tradycja
W programie o godz. 10.00 - spektakl Teatru Pokolenie „Trudne i przewrotne życie Pchły Szachrajki”. Godz. 12.00 „Miasto w krajobrazie” - gra terenowa pod kierunkiem dr. Huberta Mącika. Godz. 13.00 „Mieszkańcy Opola Lubelskiego na kartach Polskiej Deklaracji o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych” - prezentacja Małgorzaty Pidek. Godz.13.15 - Prezentacja Stowarzyszenia Nasza Historia. Ponadto oglądać będzie można wystawy: „Mieszkańcy Opola Lubelskiego na kartach Polskiej Deklaracji o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych” oraz „Twórczość studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opolu Lubelskim”. O godz. 16:30 zapraszamy do kościóła pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim gdzie pod hasłem „Perła baroku” – odbędzie się zwiedzanie kościoła pod kierunkiem dr. Huberta Mącika.
Czwartek / 20.09.2018
Miejsce: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego
Tematyka: Turystyka i produkt regionalny
Dla dzieci i młodzieży szkolnej przygotowano w przedpołudniowym bloku m.in. jesienne warsztaty kuchni pod hasłem „Przyjęcie u Pani Myszki”, stylizacje na wielkie wyjście czyli kolorowanki fryzjerskie, teatrzyk kamishibai, animacje, gry i zabawy. W bloku popołudniowym, po godz. 16:00 przeznaczonym dla młodzieży starszej i osób dorosłych m.in. warsztaty nakrywania stołu na przyjęcie, warsztaty lepienia pierogów, pokaz zdobienia tortów, warsztaty artystycznego składania serwetek, warsztaty barmańskie czy warsztaty savoir vivre. Ponadto - kiermasz potraw regionalnych, wystawa fotografii i wspólna biesiada urodzinowa.
Piątek / 21.09.2018
Miejsce: Opolskie Centrum Kultury
Tematyka: Opolska Gala Sportu
O godz. 17:00 zapraszamy do Opolskiego Centrum Kultury gdzie, jak co roku, burmistrz miasta wręczy specjalne nagrody wyróżniającym się sportowcom z gminy Opole Lubelskie.
Sobota / 22.09.2018
Miejsce: Opolskie Centrum Kultury
Tematyka: Film
15.00 Retrospektywny przegląd najciekawszych filmów Festiwalu Kina Offowego Filmoffo z ostatnich kilku lat.
17.00 Projekcja filmu „Rozmowy kontrolowane”
18.45 Spotkanie z aktorką Małgorzatą Ostrowską-Królikowską
Niedziela / 23.09.2018
Miejsce: Opolskie Centrum Kultury
Tematyka: Muzyka
16.00 - koncert "Słowem i muzyką pisany"
Koncert muzyki poważnej i poezji śpiewanej w wykonaniu opolskich muzyków: Kamila Wrony, Krzysztofa Goliszka, Wiktorii Wrony, Mateusza Goliszka, Karoliny Czapli, Kingi Charchuły, Weroniki Król. Poezje Teresy Kucharczyk i Doroty Chołody recytuje Szymon Kęcik.