Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

14 sierpnia 2009 r.
15:28
Edytuj ten wpis

W Lublinie trwa III Jarmark Jagielloński (zdjęcia)

Jest handel, ale nie kupisz tu nic niezbędnego, a na dodatek nie możesz posłużyć się kartą. Jest rozrywka, ale głównie na ludową nutę. Są warsztaty, ale nie nauczysz się na nich niczego, co naprawdę przydaje się w naszych czasach. Jest trochę sztuki, ale to rzeczy, które mogłeś już niejednokrotnie widzieć. Są poczęstunki, ale trzeba z nich korzystać w niezbyt wygodnych, plenerowych warunkach. I jest jeszcze coś – klimat, którego nie znajdziesz na żadnej innej imprezie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od trzech lat w połowie sierpnia lubelskie Centrum Kultury nawiązuje do jednego najchlubniejszych wątków z dziejów Lublina. Do jarmarków, którymi nasze miasto stało w czasach jagiellońskich.

Kozi Gród był wtedy ważnym ośrodkiem handlowym. Jego położenie na dwóch międzynarodowych szlakach kupieckich i przywileje nadane przez Jagiellonów sprawiły, że odbywały się w nim co roku cztery jarmarki, na które zjeżdżali rodacy oraz Anglicy, Czesi, Węgrzy, Morawianie, Turcy, a nawet Arabowie i Persowie.

Letnie ośmiodniowe targowanie zaczynało się 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP. Z racji sprzyjającej aury było ono szczególnie bogate w plenerowe atrakcje rozrywkowe. Było wielkim ludycznym świętem pełnym muzyki, kuglarstwa i zabaw plebejskich. Było czasem wymiany handlowej i kulturowej. Sposobnością do robienia zakupów, okazją do rozerwania się i polem nawiązywania niecodziennych znajomości.

Dziś tradycyjne jarmarki nie są dla nas niezbędne. Ich kupiecką rolę dawno przejęły hipermarkety. Ale odpowiednio zaaranżowany jarmark może być ciekawym, różnorodnym wydarzeniem rozrywkowo-edukacyjnym. Ma on z założenia bardzo pojemną formułę, w którą da się włożyć niemal wszystko.

I tak robi od 2007 roku Centrum Kultury. Zamienia na kilka dni Stare Miasto w wielkie targowisko umajone wieloma dodatkowymi atrakcjami: warsztatami, pokazami, występami, koncertami, spotkaniami, zabawami, turniejami, degustacjami. Pierwszą edycję jarmarku odwiedziło ok. 100 tys. osób, zaś drugą, ubiegłoroczną, o ok. 50 tys. ludzi więcej. Została ona także doceniona główną nagrodą w konkursie "Polska Pięknieje. 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii "Turystyka transgraniczna i międzynarodowa”.

Obecna edycja Jarmarku Jagiellońskiego jest jeszcze atrakcyjniejsza i bogatsza od poprzedniej. Wśród ponad 300 wystawców, rozlokowanych na Rynku i okolicznych uliczkach, są po raz pierwszy goście z tradycyjną twórczością z Krymu i oryginalną huculską ceramiką. Codzienne koncertowanie na placu Po Farze ma liczną i urozmaiconą obsadę międzynarodową (w piątek wystąpi m.in. AtmAsfera, w sobotę m.in. Słoma i Przedwietrze i Dacha Bracha, w niedzielę Orkiestra św. Mikołaja). Na błoniu pod zamkiem rozgrywane są Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego. W sobotę i niedzielę odbędzie się tu Turniej Rycerski, w którym wezmą udział formacje zbrojne z Polski i zagranicy. Będzie też mnóstwo ciekawych pokazów.

Teren jarmarku został poszerzony o skwer przy ulicy Olejnej. Dzieją się tu wyjątkowo ciekawe rzeczy. Trwają warsztaty polskich tańców ludowych i Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej. Po zmroku organizowane są plenerowe projekcje etnograficznych filmów
i noce tańca.

Jarmark Jagielloński potrwa do niedzieli. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28