Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

14 sierpnia 2009 r.
15:28
Edytuj ten wpis

W Lublinie trwa III Jarmark Jagielloński (zdjęcia)

Jest handel, ale nie kupisz tu nic niezbędnego, a na dodatek nie możesz posłużyć się kartą. Jest rozrywka, ale głównie na ludową nutę. Są warsztaty, ale nie nauczysz się na nich niczego, co naprawdę przydaje się w naszych czasach. Jest trochę sztuki, ale to rzeczy, które mogłeś już niejednokrotnie widzieć. Są poczęstunki, ale trzeba z nich korzystać w niezbyt wygodnych, plenerowych warunkach. I jest jeszcze coś – klimat, którego nie znajdziesz na żadnej innej imprezie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od trzech lat w połowie sierpnia lubelskie Centrum Kultury nawiązuje do jednego najchlubniejszych wątków z dziejów Lublina. Do jarmarków, którymi nasze miasto stało w czasach jagiellońskich.

Kozi Gród był wtedy ważnym ośrodkiem handlowym. Jego położenie na dwóch międzynarodowych szlakach kupieckich i przywileje nadane przez Jagiellonów sprawiły, że odbywały się w nim co roku cztery jarmarki, na które zjeżdżali rodacy oraz Anglicy, Czesi, Węgrzy, Morawianie, Turcy, a nawet Arabowie i Persowie.

Letnie ośmiodniowe targowanie zaczynało się 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP. Z racji sprzyjającej aury było ono szczególnie bogate w plenerowe atrakcje rozrywkowe. Było wielkim ludycznym świętem pełnym muzyki, kuglarstwa i zabaw plebejskich. Było czasem wymiany handlowej i kulturowej. Sposobnością do robienia zakupów, okazją do rozerwania się i polem nawiązywania niecodziennych znajomości.

Dziś tradycyjne jarmarki nie są dla nas niezbędne. Ich kupiecką rolę dawno przejęły hipermarkety. Ale odpowiednio zaaranżowany jarmark może być ciekawym, różnorodnym wydarzeniem rozrywkowo-edukacyjnym. Ma on z założenia bardzo pojemną formułę, w którą da się włożyć niemal wszystko.

I tak robi od 2007 roku Centrum Kultury. Zamienia na kilka dni Stare Miasto w wielkie targowisko umajone wieloma dodatkowymi atrakcjami: warsztatami, pokazami, występami, koncertami, spotkaniami, zabawami, turniejami, degustacjami. Pierwszą edycję jarmarku odwiedziło ok. 100 tys. osób, zaś drugą, ubiegłoroczną, o ok. 50 tys. ludzi więcej. Została ona także doceniona główną nagrodą w konkursie "Polska Pięknieje. 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii "Turystyka transgraniczna i międzynarodowa”.

Obecna edycja Jarmarku Jagiellońskiego jest jeszcze atrakcyjniejsza i bogatsza od poprzedniej. Wśród ponad 300 wystawców, rozlokowanych na Rynku i okolicznych uliczkach, są po raz pierwszy goście z tradycyjną twórczością z Krymu i oryginalną huculską ceramiką. Codzienne koncertowanie na placu Po Farze ma liczną i urozmaiconą obsadę międzynarodową (w piątek wystąpi m.in. AtmAsfera, w sobotę m.in. Słoma i Przedwietrze i Dacha Bracha, w niedzielę Orkiestra św. Mikołaja). Na błoniu pod zamkiem rozgrywane są Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego. W sobotę i niedzielę odbędzie się tu Turniej Rycerski, w którym wezmą udział formacje zbrojne z Polski i zagranicy. Będzie też mnóstwo ciekawych pokazów.

Teren jarmarku został poszerzony o skwer przy ulicy Olejnej. Dzieją się tu wyjątkowo ciekawe rzeczy. Trwają warsztaty polskich tańców ludowych i Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej. Po zmroku organizowane są plenerowe projekcje etnograficznych filmów
i noce tańca.

Jarmark Jagielloński potrwa do niedzieli. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Pozostałe informacje

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

Lublinianka wygrała ważny mecz w Zamościu, a Tomasovia zostawiła wszystkie punkty w Krasnymstawie

Lublinianka lepsza od Hetmana, Start odwrócił losy meczu, a Granit już bezpieczny

Cała „świąteczna” kolejka została rozegrana w sobotę. Lublinianka wygrała w Zamościu z Hetmanem 2:0 i nadal traci do lidera z Kraśnika tylko trzy punkty. Niespodziewanej porażki doznała Tomasovia, która prowadziła już w Krasnymstawie 2:0. Granit Bychawa zgarnął za to pełną pulę w Lublinie i wskoczył aż na dziesiąte miejsce w tabeli.

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie
Magazyn

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie

Wielkanoc na Lubelszczyźnie to nie tylko święto religijne, ale też czas pełen barwnych obrzędów.

Procesja rezurekcyjna

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego najważniejszym świętem w Kościele katolickim

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość w Kościele katolickim. Kościół świętuje tego dnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście od śmierci do życia. Prawda ta jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej.

Lubelscy karatecy mają mnóstwo powodów do radości

Lubelscy karatecy zdobyli Szczecin

Reprezentacji Lublina z KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka po raz kolejny znakomicie spisali się w mistrzostwach Polski w karate tradycyjnym, które odbywały się w Szczecinie.

Lewart stracił zwycięstwo w Lubaczowie w doliczonym czasie gry

Lewart był blisko wygranej w Lubaczowie

Lewart zdobył w sobotę piętnasty punkt w sezonie. Po wizycie w Lubaczowie mógł ich mieć jednak siedemnaście. Tamtejsza Pogoń-Sokół dopiero w doliczonym czasie gry wyrównała stan meczu na 2:2.

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Okres świąteczny to czas odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Niestety, nawet w tym wyjątkowym czasie mogą przydarzyć się nagłe dolegliwości zdrowotne – od gorączki po ból brzucha. Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie można uzyskać pomoc medyczną poza standardowymi godzinami pracy przychodni.

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Po pogromie w Zielonej Górze Orlen Oil Motor po raz pierwszy w tym sezonie wystąpił przed własną publicznością. Bartosz Zmarzlik i spółka byli zdecydowanymi faworytami do pokonania Krono-Plast Włókniarza Częstochowa. I z tego zadania świetnie się wywiązali, choć i gościom po tym spotkaniu należą się słowa uznania.

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!
ZDJĘCIA
galeria

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!

Kibice Motoru Lublin znów pokazali klasę. Stadion zamienił się w żółto-biało-niebieskie morze. Zobaczcie jak kibicowaliście przy Z5 i szukajcie się na zdjęciach!

Start łatwo ograł Dziki
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie miał problemów z rozbiciem warszawskich Dzików

Wojciech Kamiński nie był zadowolony po porażce w Zielonej Górze i chyba pozytywnie wpłynął na swoich podopiecznych. Ci w sobotnim meczu z Dzikami Warszawa grali bardzo dobrze i pewnie wygrali 86:69.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia