W czwartek (4 listopada) o godz. 18.00, w Galerii Lipowa 13 Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (budynek CH Plaza, wejście od ul. Obrońców Pokoju)
Wiodącym tematem będzie analiza kategorii i problemów takich jak: interaktywność, software, interfejs, cyfrowość, hybrydyczność, komunikacja, a także dynamika dyskursu sztuki, widoczna w napięciu pomiędzy tym co analogowe, a tym co cyfrowe, pomiędzy linearnością, a interaktywnością.
Projekt "atomy + bity” jest projektem długofalowym i jego pomysłodawcy nie zakreślają terminu zakończenia.
A głównym przedmiotem zainteresowania są dwie wyraźne linie graniczne – pierwsza oddziela to, co uznajemy za realne, od tego co najchętniej – choć wciąż mało precyzyjnie – określamy mianem wirtualności. Druga to granica pomiędzy tym, co w kulturze linearne, a tym co w niej interaktywne.
Przecięcie obu linii to miejsce gdzie zderzają się ze sobą narracje kultury masowej i formy napędzających ją analogowych mass mediów i kultury uczestnictwa.
W tych miejscach, na skutek dialogowania, przenikania i konfliktu, nieustannie iskrzy się i sprzęga. Rodzą się tu formy i treści hybrydyczne, rekonstrukcjom i redefinicjom podlegają znaczenia, sensy i systemy wartości.
Właśnie te pograniczne procesy i opisujące je języki są w centrum projektu atomy+bity.
Organizatorem spotkania są Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Warsztaty Kultury w Lublinie.