Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca w Bramie Krakowskiej została otwarta wystawa czasowa "Kobieta niepoznana - portrety lublinianek". Jest to kolejna wystawa w Muzeum Historii Miasta Lublina organizowana w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.
Na wystawie prezzentowane są wizerunki mieszkanek Lublina - ych sławnych i znanych, jak również tych zapomnianych. Kobiece postacie utrwalone na fotografiach z minionych lat oraz w malarskich portretach. Uchwycone wystylizowane pozy, sceny z życia miasta i wsi oraz codziennych zajęć, które wykonywały kobiety. Wszystkie wizerunki łączy nieodmiennie postać bohaterki – kobiety niepoznanej.
Część znajdujących się na wystawie materiałów była prezentowana podczas ubiegłorocznej konferencji "Kobieta niepoznana – od starożytności po czasy współczesne" organizowanej przez Zakład Historii Polski Średniowiecznej i Dziejów Gospodarczych Instytutu Historii UMCS.
Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00 w Bramie Krakowskiej, pl. Łokietka 3. Wystawa potrwa do 26 marca.
Ekspozycji towarzyszą spotkania:
18 marca (sobota), godz. 11.00 / „Wacława Arciszowa – założycielka szkoły dla dziewcząt” (prowadząca – Małgorzata Surmacz) / spotkanie z Cyklu „7 spotkań na 700-lecie”
25 marca (sobota), godz. 12.00 / „Szkoła dawnego Lublina. W Żeńskim Seminarium Nauczycielskim” (prowadząca – Wiesława Karczewska-Grabias)