![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2015/2015-08/511322558237b49c43d98a0aeb960e2f.jpg)
W sobotę, 15 sierpnia, w godzinach 12-17 w Muzeum Wsi Lubelskiej "Odpust na Matki Boskiej Zielnej".
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
To powrót do tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularnie zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, ma wielowiekową tradycję. Jest także podziękowaniem za tegoroczne plony, a wianuszki z ziołami, jakie tego dnia zostaną poświęcone, mają moc magiczną.
Miejscem uroczystości odpustowych jest zespół sakralny i rynek muzealnego miasteczka w pobliżu kościoła z Matczyna. Staną tu kramy odpustowe z zabytkowymi przedmiotami, jakie dawniej oferowano na odpuście, ale te nie będą do sprzedaży, są ze zbiorów muzeum. Znajdą się na straganach obrazki religijne, medaliki, różańce, figurki Matki Bożej do przydrożnych kapliczek, domowych ołtarzyków.
Tu także rozstawione będą kramy odpustowe ze współczesnymi pamiątkami.
Na Matki Boskiej Zielnej do kościoła przynoszono bukiety zrobione z kłosów zbóż, owoców i ziół, czyli z tego, co w polu, sadzie i ogrodzie dojrzało. Muzeum zaprasza gości, aby przynieśli ze sobą wiązanki, chociaż będzie można również je nabyć na miejscu.
Podczas tego święta był też zwyczaj urządzania zabaw odpustowych albo na przygotowanej specjalnie podłodze, albo w remizach strażackich. Odpust był okazją do spotkań z rodziną mieszkającą w sąsiednich wioskach, ze znajomymi.
Bilet wstępu: 12 (normalny), 6 (ulgowy) i 30 zł (z Kartą Dużej Rodziny).