W sobotę, przez sześć godzin w Zamościu będzie można rozmawiać z osobami, które chcą walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. Postanowiły opowiedzieć o swoich problemach i życiu. Każda z nich to członek jakiejś mniejszości lub osoba borykająca się z ograniczeniami.
Idea organizowania Żywej Biblioteki to przeciwdziałanie uprzedzeniom i stereotypom oraz promowanie prawa człowieka. Projekt w swojej obecnej formie istnieje już od 20 lat – aktualnie na 6 kontynentach i w 85 krajach świata. W Polsce jest około 40 Żywych Bibliotek, z czego większość działa cyklicznie.
– Spotkanie Czytelnik - Książka, czyli rozmowa w cztery oczy trwa zwykle 30 minut. W tym czasie Książka opowiada o sobie, odpowiada na pytania, często rozmawia z kimś o podobnym problemie. Wszystko pod opieką zespołu koordynującego projekt i wolontariuszy. Książkami są osoby, które narażone są, doświadczyły lub doświadczają uprzedzeń, alienacji z różnych powodów – tłumaczą organizatorzy sobotniego wydarzenia.
Między godz. 10 a 16 w Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (ul. Pereca 14) na zamojskim Starym Mieście będzie czekało jedenaście Książek. Niektóre będą „dwutomowe” i dzięki temu można będzie „wypożyczyć” 17 tytułów.
Osoba zdiagnozowana jako Dorosłe Dziecko Alkoholika, Osoba żyjąca w wiązkach przemocowych, Osoby z depresją, Osoba z niepełnosprawnością ruchową, Osoba wyznania prawosławnego, Osoba innej narodowości niż Czytelnicy, Osoba z dyskalkulią, Osoby homoseksualne, Osoba z dysgrafią i dysortografią, Osoba niesłysząca, Osoba niewidoma, Osoba na wózku inwalidzkim.
Takie Książki będzie można poznać podczas sobotniego spotkania. W zależności od pogody rozmowy będą prowadzone na całym terenie Centrum „Synagoga”.
Kilkanaście lat temu forma walki o prawa człowieka, jaką jest Żywa Biblioteka, została uznana za oficjalną metodę edukacji w tym zakresie przez Radę Europy.
Zamojskie Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie, które wspólnie z Centrum organizuje sobotnie wydarzenie, chce by takie spotkania odbywały się cyklicznie.