Zawsze w środę o godz. 19 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) projekcje filmowe w ramach cyklu Miasto Movie. Wstęp wolny.
3 kwietnia, godz. 19.00 – Football Factory - reż. Nick Love, czas 93’, 2004 r.
10 kwietnia, godz. 19.00 – Miasto gniewu – reż. Paul Haggis, czas 113’, 2004 r.
17 kwietnia, godz. 19.00 – Zona – reż. Rodrigo Plá, czas 97’, 2007 r.
24 kwietnia, godz. 19.00 – Fish Tank – reż. Andrea Arnold, czas 124’, 2009 r.
Football Factory – temat agresji wśród „sportowych” chuliganów, zwanych u nas często „kibolami” , to dziś jeden z bardziej rozpoznawalnych problemów wielkomiejskich aglomeracji. Osobne miejsce kwestia ta zajmuje w Wielkiej Brytanii, ojczyźnie futbolu, ale również kolebce fanatycznych fanklubów poszczególnych drużyn.
Miasto gniewu – Paul Haggis to przede wszystkim ceniony w branży scenarzysta, autor historii m.in. dwóch części przygód Jamesa Bonda czy choćby kilku filmów Clinta Eastwooda. Raz na jakiś czas sam jednak staje za kamerą i przenosi na ekran własny tekst. To właśnie miało miejsce w przypadku „Miasta gniewu”, jednego z wielkich zwycięzców oscarowej gali w 2004 roku. Haggis zgarnął statuetkę za najlepszy scenariusz oraz za najlepszy film.
Zona - Meksyk to dziś jedno z trzech największych miast świata, stolica kraju o tej samej nazwie, ponad 25 milionowe megalopolis. Tu właśnie rozgrywa się akcja filmu, a tytułowa „Zona” to zamknięte, szczelnie odizolowane od reszty miasta, strzeżone osiedle. Punktem wyjścia do całej historii jest wtargnięcie do tej strefy trzech młodocianych mieszkańców z meksykańskiej dzielnicy nędzy. Nastolatki ze slumsów liczą na szybki łup i powrót do swojego świata.
Fish Tank – problematyka społeczna współczesnej Wielkiej Brytanii to jeden z głównych tematów w twórczości Andrei Arnold. W roku 2003 zachwyciła filmowy świat swoją krótkometrażówką „Osa”, zdobywając Oscara w tej kategorii. W „Fish Tank” rozwija podobne wątki do rozmiarów pełnego metrażu, a efekt jest naprawdę ciekawy i dający do myślenia. Mia – główna bohaterka filmu – to nastolatka, żyjąca z matką i młodszą siostrą na typowym, angielskim blokowisku.
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin