W tym roku Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Z tej okazji już 23 listopada o godz. 16 w Centrum Kongresowym UP (ul. Akademicka 15) odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - koncert podsumowujący bogaty dorobek Zespołu.
Historia Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej sięga 1991 roku, kiedy to z inicjatywy Aldony Flis-Ejfler powstała formacja "Krajka". W 2004 roku po kilku latach przerwy grupa została reaktywowana, a rok później zaczęła działać już pod nazwą Zespołu Pieśni i Tańca. Działalność grupy została wznowiona niemalże od zera, stąd jubileusz 15-lecia istnienia liczony jest właśnie od tej daty.
W repertuarze ZPiTPL znajdują się m.in. tańce narodowe: polonezy, krakowiaki, kujawiaki, oberki, mazury oraz pieśni i przyśpiewki z regionów: lubelskiego, rzeszowskiego, opoczyńskiego, kurpiowskiego czy podlaskiego. Formację tworzą studenci i absolwenci Politechniku Lubelskiej oraz innych lubelskich szkół i uczelni, a także osoby dorosłe.
- Celem naszej działalności jest ochrona dziedzictwa narodowego oraz popularyzacja wśród młodzieży piękna i bogactwa polskiego folkloru - przekonują organizatorzy.
W ciągu 15 lat działalności grupy, przez formację przewinęło się ponad 200 tancerzy. Zespół zagrał ponad 300 koncertów i wziął udział w 17 festiwalach folklorystycznych poza granicami kraju, uczestniczył również w 700 audycjach i pokazach edukacyjnych. ZPiTPL może pochwalić się licznymi prestiżowymi nagrodami z festiwali i konkursów. Przed dwoma laty formacja została uhonorowana medalem 700-lecia Lublina.
Koncert w Centrum Kongresowym będzie również stanowił jubileusz pracy artystycznej choreograf i kierownika artystycznego Zespołu - Hanny Aleksandrowicz, która działa w lubelskiej kulturze od 40 lat! - Cały obecny repertuar taneczny to w pełni zasługa jej żmudnej pracy. Wiele godzin poświęca na to, aby złożyć tańce w zgrabny układ choreograficzny tak, aby się podobało i bawiło - przekonują organizatorzy koncertu.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.