Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

28 września 2010 r.
11:35
Edytuj ten wpis

Marta Bizoń na festiwalu organowym w Lublinie

0 0 A A

Piosenki neapolitańskie zabrzmią w środę (29.09) w kolejnym koncercie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Piosenka neapolitańska to zjawisko szczególne w muzyce. Ten ludyczny gatunek narodził się w średniowieczu i jest żywy do dziś. Jego urocza prostota, emocjonalność i piękne, wyjątkowo śpiewne melodie oraz barwność treści literackich powodują, że wykonywanie takich utworów jest bardzo rozpowszechnione wśród kolejnych pokoleń neapolitańczyków, a tamtejsi twórcy chętnie piszą nowe numery w tym stylu.

Popularny gatunek fascynował przedstawicieli muzyki klasycznej. Miał wielki wpływ na twórczość Gaetano Donizettiego i Vincenzo Belliniego, a w końcu na kompozytorów z innych włoskich miast. Tradycyjne piosenki neapolitańskie ma w koncertowym reperaturze wielu operowych i operetkowych śpiewaków.

Piosenkowe standardy z Neapolu były wykonywane – zwykle z przetłumaczonymi tekstami – przez artystów z różnych państw. Bryan Adams i Elvis Presley śpiewali "O Sole Mio”. Presley miał też w repertuarze numer "Santa Lucia”. Haruomi Hosono z Yellow Magic Orchestra wykonywał "Funiculi Funicula”. Ten kawałek nagrał też amerykański duet folkowy Cathy Fink & Marcy Marxer wspomagany przez grupę Brave Combo. Dean Martin i Meat Loaf śpiewali piosenkę "Torna a Surriento”.

W 2004 roku powstał muzyczny monodram "Neapol, 19.03” stworzony przez Pawła Szumca dla śpiewającej aktorki krakowskiej Marty Bizoń. Scenarzysta i reżyser ułożył go z 16 piosenek neapolitańskich, które przetłumaczył na polski z pomocą Gabrielli Buzzi. Nowe aranżacje przygotował Jacek Skowroński.

Większość utworów składających się na ten aktorski koncert to mniej znane numery współczesne oraz kawałki z lat 20. i 60., a także z XIX wieku, wybrane zarówno dla ich walorów muzycznych, jak i literackich. Jak mówi Szumiec, wszystkie traktują o miłości, a każda przedstawia jej inne barwy i odcienie.

Marta Bizoń przechodzi na scenie metamorfozy, niekiedy skrajne. Wykonawczyni raz jest nabożną Włoszką modlącą się o utraconą miłość, innym razem wciela się w ulicznicę z przedmieścia Neapolu czekającą na klienta, a jeszcze innym kreuje kobietę marzącą o wielkiej sławie, na którą mąż nie pozwala.

Znakomitej śpiewającej aktorce towarzyszy trio instrumentalne w składzie: Konrad Mastyło (fortepian i akordeon), Krzysztof Oczkowski (gitara i mandolina) oraz Grzegorz Frankowski (kontrabas).

Muzyczny monodram "Neapol, 19.03” zostanie zaprezentowany w Lublinie w środę w kościele pw. św. Rodziny w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Start o godz. 19.

Aktorski koncert zostanie poprzedzony mszą św. dziękczynną z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej ks. bp. Ryszarda Karpińskiego, biskupa pomocniczego Archidiecezji Lubelskiej i współpatrona imprezy. Początek o godz. 18.

Natomiast bezpośrednio po koncercie odbędzie się promocja książki Marty Bizoń "Zapiski artystki”, oczywiście z udziałem autorki.

Adres: ul. Jana Pawła II 11.

Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30