Koncerty

30 lipca 2021 r.
19:51

Niezwykły koncert dla Romualda Lipko. Budka Suflera zagra w muszli w Ogrodzie Saskim

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
21 sierpnia 2021 19:00
(fot. materiały prasowe)

Specjalny koncert Budki Suflera uświetni uroczystość nadania Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie imienia Romualda Lipko. Nieżyjący już kompozytor największych polskich przebojów zostanie w ten sposób doceniony przez mieszkańców Lublina – miasta, z którym związany był przez całe życie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00. Z pewnością będzie to niezwykły moment, pełen emocji i wzruszeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Romuald Lipko żył i tworzył w Lublinie, stąd decyzja Rady Miasta Lublin podjęta na wniosek Prezydenta Krzysztofa Żuka o upamiętnieniu tak uznanej dla polskiej kultury postaci. Kompozytor zmarł prawie półtora roku temu. W pamięci wielu pokoleń pozostanie jednak jako niezrównany autor przebojów Budki Suflera, z którą związany był do ostatnich swoich dni, a także szeregu innych gwiazd rodzimej sceny. "Cień wielkiej góry", "Aleja gwiazd", "Dmuchawce, latawce, wiatr", "Wszystko, czego dziś chcę", "Nic nie może wiecznie trwać", "Jolka, Jolka pamiętasz" – to tylko niektóre hity z całej jego bogatej twórczości.

– Romuald Lipko był fenomenalnym artystą, niezwykle utalentowanym muzykiem i genialnym kompozytorem. Tworzył nie tylko przeboje zespołu Budka Suflera, komponował również dla Urszuli, Izabeli Trojanowskiej, Anny Jantar czy Zdzisławy Sośnickiej. Wraz z Budką Suflera był prawdziwym symbolem naszego miasta. Przez całą, pełną sukcesów karierę pozostawał blisko związany z Lublinem. W lutym 2020 roku całe miasto żegnało Romualda Lipkę z wielkim żalem, niedowierzaniem, że już nie usłyszymy i nie zobaczymy koncertów z Jego udziałem. Jest on jednak nadal obecny wśród nas dzięki muzyce, którą tworzył. Dla uhonorowania tej wielkiej postaci Lublina i polskiej muzyki, imię Romualda Lipko nadaliśmy Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, która od lat jest przestrzenią znakomitych ekspresji muzycznych i plenerowych koncertów w samym sercu naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Uroczystość nadania imienia Romualda Lipko Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim przy ul. Stanisława Leszczyńskiego w Lublinie odbędzie się 21 sierpnia tego roku. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury w Lublinie. Obok wielu wyjątkowych gości weźmie w nim udział także wdowa po zmarłym kompozytorze – Dorota Mazurkiewicz-Lipko, jego syn oraz ukochana wnuczka. Dla Doroty Mazurkiewicz-Lipko będzie to szczególne wydarzenie.

– Mija prawie półtora roku, kiedy umarł Romek, mój mąż – Romuald Lipko. Świat się dla mnie zatrzymał, ale życie toczy się dalej. Ulice i domy wciąż pozostają te same, kwiaty są takie same, drzewa – trochę większe… Miasto Romka – Lublin. Tu się urodził, chodził do szkoły, miał swoje wydeptane ścieżki, ulubione miejsca, tu miał swoich kolegów, znajomych i przyjaciół. Tu pracował i tworzył swoją muzykę. Mimo częstych wyjazdów, licznych podróży – zawsze wracał do swojego domu, do Lublina. Każdy z nas pragnie zostawić po sobie ślad nie tylko w pamięci najbliższych. Romkowi to się udało poprzez muzykę, którą tworzył. Władze Lublina, wyrażając uznanie dla jego twórczości i silnego związku z naszym miastem, postanowiły uhonorować mojego męża, nadając Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim jego imię. Jestem wdzięczna za takie uczczenie pamięci Romka. Serdecznie zapraszam na koncert wszystkich lublinian, którzy niezwykle pięknie pożegnali mojego męża – mówi Dorota Mazurkiewicz-Lipko.

Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim od lat jest miejscem artystycznych spotkań ludzi związanych z różnymi aktywnościami muzycznymi. Budka Suflera, kultowy, lubelski zespół wystąpi w niej z koncertem zaraz po oficjalnej uroczystości nadania nazwy Romualda Lipko.

– W samym sercu Lublina Muszla Koncertowa imienia Romualda Lipko… Uśmiecham się do tego pomysłu. Romek był twórcą kolorowym, wspaniałym i kochanym przez słuchaczy. Był lubelski całym sercem, więc raz jeszcze dziękuję Panie Prezydencie. Uśmiecham się również do koncertu, który mamy zagrać tego wieczoru. Romek był Budką, a Budka była Nim. Marzyłoby mi się, aby na scenie, razem z nami, byli wszyscy, którzy wspólnie z Romkiem przez tyle lat koncertowali – podkreśla Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera.

Wstęp na koncert Budki Suflera będzie bezpłatny.

– Z całą pewnością będzie to fantastyczne wydarzenie. Wspaniali artyści, niezapomniane przeboje. Dla wielu będzie to sentymentalna podróż w czasie. 21 sierpnia po prostu trzeba być w Lublinie, w Ogrodzie Saskim – podsumowuje Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która od lutego tego roku współpracuje z Budką Suflera.

Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek na miejsca siedzące rozpocznie się 11 sierpnia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz pod adresem kasa@ck.lublin.pl. Jedna osoba będzie mogła zarezerwować max. 4 wejściówki. Kasa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-18.00 tel. 81 466 61 40. Więcej informacji na www.ck.lublin.pl oraz na facbook.com/centrumkulturywlublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia