Będzie ona pierwszą, lipcową odsłoną Oberkowego Lata 2009, które organizuje dla miłośników folkloru Stowarzyszenie Twórców Ludowych.
Dlaczego "Moment oberkowy”? Organizatorzy wywiedli tę nazwę od pojęcia fizycznego. "Moment obrotowy to wielkość fizyczna definiowana jako moment siły. W obrotach tkwi więc siła! Mieszkańcy polskiej wsi znali tę odwieczną prawdę i korzystali z niej na całego już od stuleci, oddając się euforycznie kunsztowi tańców wirowych w rytmie na dwa i na trzy” - piszą w tekście promocyjnym imprezy.
A co z momentem oberkowym? "Pokrewnym zjawiskiem jest moment bezwładności. Jeśli uda się go przełamać, moment obrotowy wraz ze wzrostem siły (i spadaniem masy) może rosnąć, aż osiągnie poziom zwany momentem oberkowym” - tłumaczą z właściwym sobie poczuciem humoru.
Nasi folkloryści chcą zarazić ludowym wirowaniem mieszczuchów. Na początek będą warsztaty taneczne. Poprowadzą je w siedzibie STL (ul. Grodzka 14) Kapela Braci Dziobaków (czwartek, godz. 16.30) i Janusz Prusinowski Trio (piątek, godz. 16.30).
Efektem zajęć ma być koncert z tańcami, który zaplanowano na piątek na godz. 20 w klubie Tektura (ul. Wieniawska 15A). Do tańca zagrają Janusz Prusinowski Trio, Bronisław Bida, Remigiusz Mazur-Hanaj i Kapela Braci Dziobaków. Wstęp wolny.
Stryjeczni bracia Ignacy Dziobak, Jan Dziobak i Edward Dziobak z Woli Destymflandzkiej to muzycy tradycyjni młodego pokolenia, zajmujący się kontynuacją i rekonstrukcją polskich tradycji muzycznych. Grają tylko do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego.
Janusz Prusinowski Trio to zespół założony przez doświadczonych instrumentalistów, by grać muzykę polską zgodnie z najlepszymi wiejskimi kanonami wykonawczymi. Są bezpośrednimi uczniami wybitnych ludowych muzyków.
Bronisław Bida to znakomity skrzypek z Gródek k/Frampola. Na jego niepowtarzalny styl składają się: melizmatyka i używanie dwudźwięków, charakterystyczne, liryczne brzmienie i starodawny repertuar. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Remigiusz Mazur-Hanaj jest muzykiem (skrzypce, lira korbowa, bębenek), animatorem kultury (współtwórca warszawskiego Stowarzyszenia "Dom Tańca” 1994-2007), redaktorem (czasopismo Wędrowiec, seria płytowa "In Crudo”), autorem projektu badawczo-koncertowo-wydawniczego "Jest drabina do nieba”).