Wydawnictwo Nowy Świat
Zbrodnię katyńską okrywało wieloletnie milczenie. Kiedy już prawdę można było powiedzieć, należało przeprowadzić skrupulatne badania, a te były utrudniane na wszelkie sposoby. Andrzej Przewoźnik podjął się dzieła monumentalnego. Chciał odpowiedzieć m.in. na pytanie – jak mogło dojść do takiej masowej zbrodni, na czym polegała organizacja samej masowej egzekucji, wreszcie jak odkrycie przez Niemców grobów było wykorzystywane dla potrzeb polityki podczas wojny i po jej zakończeniu.
Autor wykonał ogromną pracę opartą na bogatych źródłach archiwalnej, na obszernej literaturze przedmiotu. Skrupulatnie oddzielał fałsz od prawdy, rekonstruował straszne wydarzenia, opisywał je starając się powściągać emocje, a opierać się przede wszystkim na faktach. Opowiada liczbami, faktami, relacjami i wspomnieniami, zapiskami, pamiątkami ocalałymi z grobów. To bardzo przejmujące. Zbrodnia katyńska naznaczyła tragedią tysiące rodzin. Odcisnęła się też na relacjach polsko-rosyjskich.
Andrzej Przewoźnik, który podjął się napisania tego dzieła zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Książkę dokończyła jego wieloletnia współpracownica Jolanta Adamska.