Wydawnictwo AA
Zapewne wiedza o znaczeniu Kresów w polskich i światowych dziejach nie jest wśród nas powszechna” – słusznie zauważa autorka książki.
Kresy pozostały w pamięci tych, którzy stamtąd pochodzą. Być może ich dzieci mają już mniejszy zasób wiedzy, chyba, że rodzice czy dziadkowie przekazali im ją. Inni – zapewne czytelnicy Trylogii, wyobrażają je sobie jako krainę tajemnicza, trochę dziką, właśnie powieściową.
A przecież na Kresach jak mało gdzie toczyła się zmiennie nasza narodowa historia – krwawe walki o niepodległość, tragedia rozbiorów i represji, wojna z bolszewikami, a później zbrodnie sowieckich komunistów i tułaczka wypędzonych z domów.
Autorka książki przedstawia najbardziej ważkie wydarzenia i niestety są one najczęściej dramatyczne – od wojen z Tatarami, konfliktów z Rosją, a co najbardziej nam bliskie i bolesne – po stalinowski i hitlerowski horror w czasie II wojny światowej.
Opisuje tragedię Polaków na Wołyniu, powojenne losy i tułaczkę Kresowian, systematyczne niszczenie Polaków i polskości w sowieckich republikach, aż po ostatnie wydarzenia na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
To trudna i gorzka lektura. Prawdziwa, boląca, nie zagojona rana. Ale trzeba o tym wiedzieć i pamiętać. To dzieje polskiego Wschodu, który wydarty został z wielu serc. Warto sięgnąć po tę książkę.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl