Wydawnictwo Literackie
Tytułowy bohater jest jednym z nielicznych kupców w mieście, bo muzułmaninowi początku XX wieku nie przystało parać się handlem. Jednak Cevdet Bej szedł pod prąd i nie dlatego, żeby to pokochał – to przyszło później, lecz że taka scheda przypadła mu po ojcu.
Turcja tamtych lat wydaje się już wtedy inna, niż w wyobrażeniach Europejczyka. To już wówczas kraj, w którym nie istniały pewne schematy i tabu wyimaginowane przez kulturę Zachodu.
Później Cevdetowi rodzą się dzieci, w Turcji następują przemiany. Rodzinne przedsiębiorstwo obejmuje starszy syn, ale młodzież tamtych czasów szuka swojego miejsca gorączkowo, chaotycznie, zagubiona i zawieszona między oświeconą Europa, a poczuciem tureckiej tożsamości.
O echach drugiej wojny Orhan Pamuk ledwie wspomina. Oto bowiem na scenę wkracza kolejne pokolenie z jego problemami, marzeniami, buntem. Tak oto mija 70 lat, od kiedy Cevdet Bej rozwinął interes, siedem dziesiątków przemian zachodzących w państwie na przykładzie zmian pokoleniowych jednej rodziny i ich przyjaciół.
Świetnie napisana książka z wielkim wyczuciem sygnalizująca tylko to, co ważne. Znakomita panorama zwyczajów rodzinnych, dramatów, zdrad i ambicji, marzeń spełnionych i zawiedzionych nadziei.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl