Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

25 czerwca 2013 r.
22:47
Edytuj ten wpis

Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, "Basia i podróż”, "Basia i alergia”

0 0 A A
"Basia i podróż” (Wydawnictwo Literacki Egmont)
\"Basia i podróż” (Wydawnictwo Literacki Egmont)

Dość historii o księżniczkach i czarownicach. Dość przygód świnek i innych wilków. Chcę czytać o życiu codziennym współczesnych polskich przedszkolaków i ich rodziców. Chcę czytać dziecku i wreszcie przestać się nudzić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I odkąd poznaliśmy przygody Basi wieczorne czytanie przestało być dla czytającego istotnym, ale nie zawsze lubianym ojcowskim obowiązkiem. Każdą kolejną Tsiążkę z serii autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak pochłaniamy z podobnymi wypiekami na twarzy. Tak moja córka, jak i ja.

Bo najczęściej jest bardzo zabawnie. W ostatnio wydanej "Basi i podróży”, mamie głównej bohaterki psuje się w trasie samochód. Wychodzi więc na zewnątrz i jak to każdy kierowca wściekły na swoje auto rzuca coś pod nosem, co dwójka jej starszych dzieci – Basia i Janek – rozszyfrowują jako "brzydkie słowa”. Wymyślają również swoje epitety, takie jak: "jasna parówka”, czy "stary kapeć”. Ten jeden fragment tak spodobał się mojej córce, że nawet w dni kiedy czytaliśmy zupełnie coś innego, kazała wracać do tej konkretnej strony "Basi” i czytać sobie o brzydkich słowach. Po czym łapiąc się za brzuch tarzała się w łóżku. Co ciekawe, tych brzydkich słów tak naprawdę wcale tam nie ma. Jest za to dobra podpowiedź odpowiedzi na trudne pytanie w stylu "tato, a dlaczego używasz brzydkich słów?”. No, niestety czasami trzeba umieć się jakoś wybronić.

Bo "Basie” to także znakomity poradnik dla rodziców. Pozwalają wytłumaczyć dużo ważnych i mniej ważnych problemów z codziennego życia. Jak poradzić sobie ze strasznym wyjściem do dentysty; dlaczego warto polubić opiekunkę, kiedy rodzice chcą wyjść do kina; dlaczego nowo narodzony młodszy brat nie musi być wrogiem; czy też dlaczego mama musi wrócić do pracy i nie jest to wcale nic strasznego dla jej córki. Autorki nie stronią również od spraw poważnych. Poruszający jest odcinek o koledze z Haiti, który trafia do przedszkola Basi po tym jak traci całą swoją rodzinę w trzęsieniu ziemi w swoim kraju.
Uwielbiam serię o Basi, także dlatego że łamie schematy "tradycyjnej polskiej rodziny”. Mama pracuje tu zawodowo na równi z tatą. Tata, owszem bywa leniwy i zasypia na kanapie jak każdy facet, ale stara się i kiedy trzeba zakasuje rękawy, żeby coś ugotować albo zająć się dziećmi. Mama zaś oburza się, kiedy w warsztacie samochodowym mechanik zarzuca jej nieobecnemu mężowi, że puścił ją samą w podróż z trójką dzieci na drugi koniec Polski: "Jestem dorosła. Nikt mnie nigdzie nie musi puszczać”.
Basia zaś jest zwyczajna jak każda dziewczynka w jej wieku. No przynajmniej ta jedna, której czytam. Ma różne dziwne pomysły, czasami się dąsa lub rozrabia. I pewnie dlatego tak dobrze czyta się książki z jej przygodami.

W dwóch najnowszych częściach serii Basia jedzie z mamą i rodzeństwem w góry. O długiej i męczącej dla wszystkich drodze opowiada "Basia i podróż”. Przygody kolejnej - "Basia i alergia” dzieją się już właśnie górach, gdzie dziewczynka jedzie przede wszystkim po to, aby móc karmić konia. Którego bliskość, jak się łatwo domyślić, wywołuje u niej silną reakcję alergiczną.

Pozostałe informacje

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe

Patryk Małecki w 79 minucie wyleciał z boiska

Trzy czerwone kartki Avii Świdnik w Wiązownicy, dwa gole i zero punktów

Sporo działo się w sobotę na boisku w Wiązownicy. Po godzinie gry wydawało się, że Avia wywalczy komplet punktów. Piłkarze Łukasza Mierzejewskiego prowadzili w tym momencie 2:0. Co ciekawe, goście kończyli jednak spotkanie w… ósemkę i w ostatnich sekundach przegrali z walczącym o utrzymanie rywalem 2:3.

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna