Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

31 stycznia 2010 r.
9:09
Edytuj ten wpis

2009: To był rok Rozdroży i młodych artystów

0 0 A A

Podsumowanie roku 2009

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od 2007 roku, kiedy zapadła decyzja o staraniu się przez Lublin o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w stolicy województwa lubelskiego nastąpiło duże ożywienie kulturalne.

Z miastem związało się kilku znakomitych reżyserów młodego pokolenia, którzy robią tu premiery. Powstają nowe festiwale o znaczeniu międzynarodowym. I co roku powraca ciągle oryginalna i fascynująca Noc Kultury, będąca manifestacją potencjału artystycznego Koziego Grodu.

Noc Kultury, 6.06.09

Około 250 niebiletowanych imprez w około stu miejscach złożyło się na ubiegłoroczną Noc Kultury. Działania artystyczne odbywały się od popołudnia do późnych godzin nocnych zarówno w typowych dla kultury i regularnie ją goszczących salach i plenerach, jak też w nietypowych i mniej typowych dla niej pomieszczeniach i przestrzeniach otwartych, w tym jeszcze nigdy nie zagospodarowanych artystycznie.

Ożywiono m.in. skwer między ulicą Radziszewskiego a parkingiem Hotelu Mercure Unia, piwnicę kamienicy ul. Olejna 2 i amfiteatr przy ulicy Odlewniczej.

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” zaskoczył zjawiskowym koncertem tria YallaYalla na balkonach kamienicy Krakowskie Przedmieście 39, gdzie instytucja ma swoją siedzibę.

Z salowych występów najciekawszy był performance muzyczny Roberta Kuśmirowskiego. W Warsztatach Kultury przy ulicy Popiełuszki, zajmujących pomieszczenia po dawnych warsztatach samochodowych, artysta zaaranżował coś na kształt elektronicznego laboratorium retro i w takiej scenerii dał elektroindustrialny koncert.
Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej "Miasto Otwarte / Open City”, 25.06–20.07.09

Ubiegły rok należał do Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”. Miesiąc po rewelacyjnych Kodach nowa miejska instytucja kierowana przez Mirosława Haponiuka odpaliła kolejny festiwal, którego trudno było nie zauważyć i który trzeba było zauważyć. Przez prawie miesiąc Lublin był przestrzenią wystawienniczą dla kilkunastu znakomitych artystów.

To była niezwykła wystawa. Na ulicach i placach miasta można było obejrzeć efekty działań współczesnych artystów z kraju i z zagranicy, zaproszonych przez kuratora Waldemara Tatarczuka. W jednym przypadku przede wszystkim posłuchać .

Na skwerze przy ul. Ewangelickiej obywał się nieustający "Koncert pitagorejski”, czyli instalacja Paula Panhuysena. Rozbrzmiewały, kontrastując z ulicznym gwarem, dźwięki aluminiowych dzwonków rozwieszonych między drzewami i uruchamianych przez wiatr.

Wokół drzewa rosnącego przy placu Wolności Włodko Kaufman zbudował z desek amfiteatr nazwany "Ekoteatr”. W korytarzu kamienicy ul. Złota 2 Leszek Lewandowski stworzył "Kanał”. Ta niewielka studzienka, mająca około 50 cm wysokości, dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu luster i światła, sprawiała wrażenie, że jest nieskończonym tunelem do wnętrza ziemi.

Na placu pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury a Grottgera Robert Kuśmirowski usypał z ziemi piramidę, której odwzorowaniem był sam wykop, i w sumie stworzył konstrukcję układająca się w symbol nieskończoności.
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”, 21–23.05.09

Najważniejszym wydarzeniem muzycznym minionego roku była pierwsza edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”. Było to pierwsze duże przedsięwzięcie Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, nowej miejskiej instytucji powołanej na bazie Fundacji "Muzyka Kresów”.

To, czym od lat zajmuje się fundacja Jana Bernada i Moniki Mamińskiej, czyli tradycyjna muzyka, spotkało się na festiwalu ze współczesną awangardą muzyczną. Przez trzy majowe dni lublinianie mogli podziwiać wybitnych artystów z kraju i z zagranicy. Na różnych scenach odbywały się zadziwiające koncerty, w których wykonawcy archaicznej muzyki współpracowali z muzykami awangardowymi.

W studiu Polskiego Radia Lublin śpiewaczki Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej wystąpiły z perkusistami Janem Pilchem i Markiem Olmą. W wirydarzu oo. Dominikanów trio Phonos ek Mechanes przeprowadziło z tradycjonalistami Janem Gacą, Ewą Grochowską i Maciejem Filipczukiem "Zbyt ostrą wymianę dźwięków na laptopy i skrzypce”.

W filharmonii odbył się koncert Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego, Marcina Grabosza i Anastazji Bernad, w którym ludowe pieśni kurpiowskie zabrzmiały w wersjach oryginalnych oraz w przetworzeniach klasycznym i współczesnym.

Wyjątkowo atrakcyjnym muzycznie i wizualnie dodatkiem do głównego nurtu imprezy był retrofuturystyczny spektakl "Elektrownia dźwięku” wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty, opowiadający o fabryce, w której następuje przemiana dźwiękowych kompozycji w energię elektryczną i światło.
Spektakl "Turandot" neTTheatre i Grupy Coincidentia, 16.10.09

Prowadzony przez Pawła Passiniego neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań po wyrzuceniu z podwałbrzyskiej Srebrnej Góry przeniósł się w 2008 roku do Lublina i działa w strukturach Centrum Kultury.

Dzięki temu u nas w ubiegłym roku odbyły się premiery dwóch znakomitych spektakli – "U.F.O. Spotykacz”, kooprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, i "Turandot”, wspólnej realizacji z Grupą Coincidentia z Białegostoku. Każde z tych przedstawień to inna konwencja i inna tematyka. I każde fascynujące. Przy czym drugie bardziej poruszające i imponujące wielością użytych środków.

Passini, przywołując wątki z częściowo autobiograficznej, niedokończonej opery Pucciniego i przedstawiając fakty z życia kompozytora, który tworzył swe ostatnie dzieło walcząc z rakiem krtani i borykając się z wyrzutami sumienia po samobójczej śmierci służącej, zrealizował wielowymiarowy spektakl mówiący przede wszystkim o cierpieniu.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30