W sobotę, 21.09, Czytelnia Dramatu zaprasza na czytanie performatywne sztuki Konstantina Kostienki
"Jazz" .
Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Lida idzie do fryzjera, mężczyzna w krawacie szuka pracy, na budowie pojawiają się drobne zakłócenia... A wszędzie tam tylko słowa, słowa, coraz więcej słów, nieporadnych, zagubionych, trafiających w próżnię. Muzyka rosyjskich ulic okazuje się przejmującym jazzem niewolników języka. „Czego się bardziej boisz? Milczenia czy słów?” - pyta w swojej sztuce Konstantin Kostienko, poszukując prawdziwej wartości tych terminów w dzisiejszym świecie.
(...)
FACET Gdzie tu są światła? Gdzie masz przejście dla pieszych? Widzisz je tutaj… pytam się?!
WŁADIMIR Czego chcesz? Szukasz awantury?
FACET Zabiję cię, palancie!
WŁADIMIR Rozumiem, że się nie dogadamy. Wybierasz pojedynek?
FACET Co takiego?!
WŁADIMIR Potrzymaj… bądź człowiekiem.
Władimir podaje rozmówcy szpady, następnie kartkuje książkę i czyta na głos.
WŁADIMIR „Główna zasada i cel pojedynku – rozwiązanie nieporozumienia pomiędzy dwoma przedstawicielami szlachty, bez udziału...
Reżyseria:
Daniel Adamczyk
Czytają:
Ania Dudziak, Justyna Kazek, Rafał Radliński, Jarosław Tomica, Ilona Zgiet, Jarosław Zoń
Konstantin KOSTIENKO (ur. w 1966 roku, w mieście Artiom, Kraj Nadmorski) – dramatopisarz, prozaik. Scenarzysta filmowy. Mieszka i pracuje w Moskwie. Teksty dramaturgiczne pisze od 1999 roku. Jego sztuki uczestniczyły w wielu konkursach dramaturgicznych (między innymi Eurazja w Jekaterynburgu, Diegstwujuszczije Lica w Moskwie), gdzie zdobywał najważniejsze nagrody. Spektakle były pokazywane na festiwalach Nowa Drama w Moskwie i Festiwalu Najnowszej Dramaturgii Rosyjskiej w Irkucku. Rozgłos przyniósł mu przekład na język francuski sztuki Diagnoz "Happy Birthday" (102 serija) (Diagnoza "Happy Birthday"; odcinek 102). W Rosji po raz pierwszy trafił na scenę dzięki wybitnemu rosyjskiemu dramatopisarzowi i wychowawcy nowego pokolenia autorów Nikołajowi Koladzie, który w Teatronie w Jekaterynburgu wyreżyserował jego Klaustrofobię. Polska premiera Klaustrofobii odbyła się w teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w reżyserii Dariusza Siatkowskiego. Jego sztuki były również wystawiane w Serbii, Bułgarii i Na Litwie.
Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek (do odebrania w kasie Centrum Kultury od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 - 18:00).