Przed nami ostatnie trzy dni największego lubelskiego festiwalu teatralnego. Przez weekend powodów, by zajrzeć do teatru, będzie aż nadto
W Teatrze Osterwy „Diabeł i tabliczka czekolady” na podstawie znakomitych reportaży Pawła Reszki z Gazety Wyborczej (sobota, godzina 19). W Centrum Kultury i ACK Chatka Żaka spektakle stołecznych scen: Teatru Nowego i Teatru Rozmaitości („Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego, „Henrietta Lacs” Anny Smolar i „Fantazja” Anny Karasińskiej. A w Galerii Labirynt taneczna, trwająca prawie całą noc, impresja „Natten” (sobota, godzina 22). W „podróż w abstrakcyjną wieczność” zabiorą nas tancerze ze Szwecji.
– Tworzą niesamowitą poetycką rzeczywistość – mówi Marta Keil, która od kilku lat razem z Grzegorzem Reske tworzy program Konfrontacji Teatralnych. – Można spać, można obserwować..
– Będą pufy, koce, poduszki i ciepłe napoje – dodaje Barbara Sawicka z Centrum Kultury.
Warto powalczyć o bilet
Choć na większości piątkowych i sobotnich spektakli biletów już nie ma, to wcale nie oznacza, że dla wytrawnych teatromanów miejsce na widowni się nie znajdzie.
– Warto przyjść i spróbować kupić bilet tuż przed spektaklem – mówi Małgorzata Drozd z Centrum Kultury. – Wtedy będą sprzedawane bilety z nieodebranych rezerwacji czy niewykorzystanych zaproszeń. Będziemy wpuszczać na wszystkie wolne miejsca. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku projekcji filmowych. Tu bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie, ale nie wszyscy, którzy je wzięli, docierają na film.
A w Kinie Konfrontacji jeszcze „Melancholia” Lars’a von Trier’a (12.10, godz. 19), „Walser” Zbigniewa Libery (13.10, godz. 20), „Ederly” Piotra Dumały (14.10, godz. 19) i „Pokot” Agnieszki Holland (15.10, godz. 20).
Historia żydowskiego księdza
Bez problemu można natomiast kupić jeszcze bilety na spektakle niedzielne. Na Sali Widowskowej CK „Miasto Dada” Czytelni Dramatu (godz. 17, 20/30 zł), a w Chatce Żaka „Historia Jakuba” Tadeusza Słobodzianka warszawskiego Teatru Dramatycznego (godz. 19, 30/40 zł).
– To historia mocno zakorzeniona w naszym mieście – dodaje Barbara Sawicka.
Opowieść inspirowaną życiorysem filozofa i wykładowcy KUL Romualda Jakuba Weksler-Waszkinela, który już jako ksiądz odkrywa swoje żydowskie pochodzenie, wyreżyserował Słowak Ondrej Spisak. W roli głównej występuje Łukasz Lewandowski, który praktycznie przez trzy godziny spektaklu nie schodzi ze sceny.
Lewandowski znakomicie wygrywa skrajności charakteru Wekslera. Ukazuje go jako człowieka głębokiej wiary i dobroci, ale też trochę histeryka, nadwrażliwca przy każdej okazji uciekającego w płacz.
Recenzenci, choć mają do przedstawienia wiele zarzutów i wątpliwości, to w jednym są zgodni: "to wciągająca rzecz o życiu pomiędzy światami, religiami, rodzinami. O nieustannym zadawaniu pytań o własną tożsamość i braku odpowiedzi". "Intymny spektakl bez fajerwerków. Raczej o wierze niż o zwątpieniu".
PoCeKalnia dla dzieci
To propozycja dla rodziców, którzy podczas festiwalowych wydarzeń potrzebują opieki nad swoimi pociechami. W Pracowni Sztuczka (na parterze budynku Centrum Kultury) czekają wykwalifikowani pedagodzy, a wraz z nimi mnóstwo zabaw rozwijających zmysły i twórczą wrażliwość dzieci.
Pobyt dziecka w PoCeKalnii jest nieodpłatny. Rodzic musi jedynie okazać bilet na spektakl, który chce w danym dniu zobaczyć. I zabrać swoją pociechę nie później niż o godz. 21.
Konfrontacje Teatralne 2017 - program na weekend
piątek, 13 października
17: Teatr i demokracja. Praktyki instytucjonalne w polskim teatrze – debata / Kino CK / wstęp wolny
19: Nowy Teatr „Jeden gest” / Sala Widowiskowa / 30/40 PLN
20: „Walser”, reż. Zbigniew Libera / Kino CK / bezpłatne wejściówki
21: Maszkiewicz & Trimarche „Still Life” / Sala Czarna / 20/30 PLN
22: Ende Neu na Konfrontacjach: Robert Piotrowicz – koncert / Piwnice / bezpłatne wejściówki
sobota, 14 października
17: Burska & Mosiewicz „Koniec przemocy” / Piwnice / 20/30 PLN
18: TR Warszawa „Fantazja” / Sala Widowiskowa / 30/40 PLN
19: „Ederly”, reż. Piotr Dumała / Kino CK / bezpłatne wejściówki
19: Teatr im. J. Osterwy „Diabeł i tabliczka czekolady” / Teatr im. J. Osterwy / 30/40 zł
20: Nowy Teatr „Henrietta Lacks” / Chatka Żaka / 30/40 PLN
21: TR Warszawa „Fantazja” / Sala Widowiskowa / 30/40 PLN
22: Mårten Spångberg „Natten” / Sala Kinowa Galerii Labirynt / 30/40 PLN
niedziela, 15 października
17: Czytelnia Dramatu „Miasto Dada” / Sala Widowiskowa / 20/30 PLN
19: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy „Historia Jakuba” / Chatka Żaka / 30/40 PLN
20: „Pokot”, reż. Agnieszka Holland / Kino CK / bezpłatne wejściówki