W piątek 14.10 rozpoczynają się w Lublinie 16 Konfrontacje Teatralne. Na dobry początek Leszek Mądzik pokazuje swój portugalski spektakl o królu, który kazał ekshumować ciało ukochanej, posadził je na tronie i kazał zabójcom całować dłoń Ines.
Historia, o której Mądzik opowiada w spektaklu "Żar. Ines i Pedro” zdarzyła się w XIV wieku. Pedro był synem króla Alfonsa IV. Zakochał się w dwórce Ines de Castro. Król się sprzeciwił miłości, syn wziął potajemnie ślub, pojawiły się dzieci. Król postawił na swoim i kazał zamordować Ines. Dwa lata później Pedro wstąpił na tron, kazał ekshumować ciało ukochanej, ubrał je w królewski płaszcz, nałożył koronę i zmusił zabójców do całowania ręki królowej. Początek spektaklu Teatru ACTA-A Companhia de Teatro do Algarveo: "Żar. Ines i Pedro” o godz. 18 w Warsztatach Kultury przy ul. Popiełuszki.
Natomiast o 20.30 w Teatrze Muzycznym w Lublinie oficjalne otwarcie festiwalu połączone ze suitą Vladimira Martynova "Children of the Otter”. Program tegorocznych konfrontacji jest imponujący. Dziewięć dni, jedenaście miejsc do grania, trzydzieści spektakli, osiem filmów, osiem koncertów.
Konfrontacje Teatralne 2011 w Lublinie (program)
Wśród teatrów zza wschodniej granicy szczególnie polecamy "Wolny teatr” z Mińska, zmuszony do występowania poza granicami Białorusi, który pokaże dwa spektakle: "Europica. Challenge” i "Być jak Harold Pinter”. Na pewno warto pójść na "Makbeta” w wykonaniu gruzińskiego Teatru Dramatu i Muzyki Vaso Abashidze z Tbilisi i spektakl "Edyp. Psia klatka” z Centrum Sztuki Współczesnej DAKH z Kijowa.
W klubie festiwalowym (Pub Czarna Owca) Roman Pawłowski poprowadzi spotkania z m.in. z twórcami Teatru Wolnego: Natalią Kailiadą, Nikolaiem Khalezinem i Vladimirem Shcherbanem, z reżyserem Grzegorzem Jarzyną, z Moniką Strzępką, reżyserką spektaklu "Niech żyje wojna” oraz Pawłem Demirskim. Wieczorem będą się odbywać koncerty. W Kinie Konfrontacji (Kino ABC) zobaczycie wartościowe filmy m.in.: "Car” i "Wyspa” w reż. Pawła Łungina, "Powrót” i "Wygnanie” w reż. Andrieja Zwiagincewa, oraz przedpremierowy pokaz filmu Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk "Sześć postaci”.