Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

4 września 2018 r.
22:17

"Kresem czarów jest rozczarowanie". Spektakl „Burza” na podstawie dramatu Szekspira w CK [zdjęcia]

Co Gdzie Kiedy. W Centrum Kultury w Lublinie trwają próby „Burzy” na podstawie dramatu Williama Szekspira. Premiera w piątek, 9 września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prospero, prawowity książę Mediolanu, zostaje pozbawiony tronu przez swego brata Antonia i wraz z 3-letnią córką Mirandą wyprawiony na morze. Wygnańcy trafiają na wyspę. Spędzą tu 12 lat. Nie są sami. Towarzyszy im dziki mieszkaniec wyspy Kaliban oraz bezcielesny duch Ariel, który staje się sługą i niewolnikiem. Akcja „Burzy” rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu wyspy przepływa statek. Prospero używając swoich magicznych mocy wywołuje tytułową burzę. I tak staje oko w oko z przeszłością.

– To ostatni tekst Szekspira, próba uporządkowania pewnych spraw, rodzaj testamentu. Próba, z której Szekspir się ostatecznie wycofuje. W finałowym monologu mówi Prospero, ale słyszymy samego Szekspira – mówi Paweł Passini, reżyser spektaklu.

Teatr w kaplicy

Sceniczną opowieść „o kresie magii, o porzuceniu czarów, a przede wszystkim o przebaczeniu” Passini przenosi na scenę teatru, który kiedyś był kaplicą. – Usiłujemy o tym widzom przypomnieć. I zamknąć ich w tej przestrzeni. 

Na scenie wysoka na kilka metrów drewniana konstrukcja, częściowo umazana w czerwonej farbie. Płot, mur, granica. Symboliczny początek cywilizacji.

– Nie wiem czy nadal są bezludne wyspy, ale na pewno istnieją zasieki – stwierdza Passini. – Dość często oglądamy dziś w mediach obrazy ludzi przeskakujących przez wysokie ogrodzenia.

W finałowej scenie Kaliban na tym płocie zostaje.

Albo magia, albo szaleństwo

 – Bez magii świat wiat traci kolory, ale to jedyny sposób, by demon nas nie pożarł. Albo magia, albo szaleństwo – tłumaczy reżyser i cytuje Szekspira: – „Kresem czarów jest rozczarownie”. Mój Prospero to zombie wyżarty przez swoje przeżycia. Ani się spostrzegł, a zrobił sobie na wyspie swoje własne piekło.

W tę rolę wcieli się żona reżysera – Beata Passini. Jest więc odwrotnie niż w teatrze szekspirowskim gdzie mężczyźni grali role kobiet. Jak tłumaczy reżyser, to zabieg celowy.

– Nie chodzi o gender, ale o duszę. W moim odczuciu dusza nie ma płci. Poza tym zabawa z płciami otwiera zupełnie nowe przestrzenie.

Różne aktorskie światy

Na scenie spotykają się „różne aktorskie światy”. Jest reżyser teatralny (Łukasz Witt-Michałowski), doświadczeni aktorzy (Bonaszewski, Tomica, Jeż), tegoroczni absolwenci wrocławskich lalek (Mieszała, Zachciał, Michalczuk) i najmłodsza w obsadzie Ola Karpiuk.

Mariusz Bonaszewski siedzi na widowni – jak król w teatrze szekspirowskim, jak William Szekspir na próbach, jak widz. Z koroną na głowie i latarką w ręku recytuje teksty z Otella, Króla Leara, Hamleta.

– Wiele razy grałem Szekspira, często go czytam. I zawsze się wzruszam, wciąż mi się śni. Chciałem powyjmować te głosy ze swojej głowy jeszcze raz – przyznaje Bonaszewski. – Mam tyle tego w głowie, że za każdym razem mogę wyciągać inny tekst. Nie ma mowy o zakończeniu tego premierą. Ten spektakl ciągle będzie się zmieniać.

Burza

reżyseria: Paweł Passini

muzyka: Daniel Słomiński

kostiumy: El Bruzda

scenografia: Miro Nordyk Jurczuk

światło: Grzegorz Polak

dźwięk: Jakub Dziewa

wizualizacje: Anna Struk

ruch sceniczny: Wojciech Kaproń

Plakat: Michał Jadczak

premiera: 7 września, godz. 19, Sala Widowiskowa CK

kolejne spektakle: 8, 9, 14,15, 16 września, godz. 19,

bilety: 15/20/ 30 zł.

 

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28