Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

24 sierpnia 2022 r.
21:35

Pokaż swój teatr, pokaż się. Tak działają Przestrzenie Sztuki w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Tancerze Wiktoria Uziębło, Maria Micek i Dmytro Vyskorka zaprezentowali efekt warsztatów z Januszem Orlikiem
Tancerze Wiktoria Uziębło, Maria Micek i Dmytro Vyskorka zaprezentowali efekt warsztatów z Januszem Orlikiem (fot. CK w Lublinie)

Możemy się poznać, spotkać z osobami z innych szkół tańca, sami jesteśmy z różnych środowisk – mówią uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach Przestrzeni Sztuki. W środę zaprezentowali efekt pracy z choreografem. Tak działa ministerialny program wsparcia artystów. Są oferty dla kolejnych twórców. I widzów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiktoria Uziębło, Maria Micek i Dmytro Vyskorka przez cztery dni brali udział w zajęciach z Januszem Orlikiem, tancerzem, choreografem i pedagogiem tańca.

– Znaleźliśmy informację o zapisach, odpłatność nie była wysoka. Pracowaliśmy bardzo intensywnie, po sześć godzin dziennie, w grupie było dziesięć osób, głównie z Lublina. Było świetnie, byliśmy przez te dni jak rodzina – opowiadają młodzi ludzie, którzy mogli się spotkać na mistrzowskich warsztatach dla choreografów i tancerzy z doświadczeniem dzięki programowi Przestrzenie Sztuki. To ministerialny projekt w ramach którego oglądamy premiery, artyści przyjeżdżają do Lublina do Centrum Kultury na rezydencje czy mogą aplikować by zrealizować swoje przedsięwzięcie.

Wiktoria i Dmytro są związani z lubelskim UDS. Maria, absolwentka choreografii z Lubelskim Teatrem Tańca. Ich przykład świetnie pokazuje zasadę działania Przestrzeni Sztuki. Swoje życiowe wybory wiążą z tańcem, choć Wiktoria jest grafikiem a Dmytro informatykiem.

– To było jak piorun, kiedy zobaczyłam tancerzy, a potem sama poszłam na zajęcia i stwierdziłam, że to jest to – wspomina Wiktoria Uziębło. Cała trójka będąc w podstawówce uznała, że chcą tańczyć, choć każde z nich zaczynało od zupełnie innego stylu.

– Byłem bardzo żywotnym dzieckiem, rozpierała mnie energia. Gdy miałem 3 lata rodzice zapisywali mnie na różne zajęcia, żebym sobie coś wybrał i pewnie żeby mnie zmęczyć – opowiada z uśmiechem Dmytro Vyskorka i dodaje, że jego pierwszym zespołem była grupa tańca ludowego.

– Mamy świetne warunki lokalowe, zaplecze. W tym pomyśle chodziło o to, żeby bardzo różni artyści mogli z niego korzystać – mówi Ryszard Kalinowski, kierownik działającego w CK Lubelskiego Teatru Tańca. Pobyt Janusza Orlika, który najpierw pracował w Lublinie nad swoim spektaklem, a potem prowadził warsztaty to jedna z form realizacji Przestrzeni Sztuki. Bierze w nich udział kilka ośrodków w Polsce. CK jest lokalnym operatorem programu, przy tym Lublin wspiera artystów dwóch nurtów – tańca i teatru.

Właśnie w ramach teatralnej części jest organizowany nabór inicjatyw, dla osób kochających teatr.

Zapewnimy środki na realizację projektu, Centrum Kultury w Lublinie zapewnia zaś wsparcie organizacyjno-logistyczne. Zaproszenie kierujemy do wszystkich formalnych grup i zespołów teatralnych (NGO, działających przy instytucjach etc.), nieformalnych grup teatralnych, indywidualnych artystów (np. wsparcie reżyserskie, producenckie promocyjne lub rezydencje) – wyliczają organizatorzy.

Uczestnicy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy (na stronie Centrum Kultury) na jego podstawie przejdą do drugiego etapu: bezpośrednie spotkanie, dialog i wypracowanie zasad oraz podpisanie stosownych porozumień i umów.

Jak zapowiadała Gabriela Żuk, zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie planowane jest wsparcie kilku inicjatyw teatralnych, których finałem ma być spektakl lub wystawienie premierowe. Nabór będzie prowadzony do 13 września, 20 września poznamy listę twórców, który zrealizuję swoje pomysły.

Poza otwartym oficjalnym naborem w ramach open call możliwe jest przyznanie pieniędzy dla indywidualnych twórców.

Dzisiaj w CK: Konrad Kurowski i Ryszard Kalinowski (Lubelski Teatr Tańca), dyr. Gabriela Żuk (CK), Jadwiga Grabowska-Majewska (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) i dr Aleksandra Kleinrok (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca) zapowiadali wydarzenia kolejnego roku realizacji Przestrzeni Sztuki (fot. CK w Lublinie)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30