Muzeum na Zamku już w piątek otworzy wystawę niezwykłych zdjęć z Indii pt. "Himalaje Lahul 1973 i 2008, Wyprawy lubelskie".
W lipcu 1973 roku, dzięki inicjatywie Zbigniewa Stepka, z Lublina wyruszyła 12-osobowa grupa w Himalaje Zachodnie. Była to pierwsza polska ekspedycja w rejon Lahul. Wyprawa, która dotarła do Indii drogą lądową, przez ZSRR, Afganistan i Pakistan, trwała 30 dni.
Celem podróży był rejon lodowca Batal z kilkoma górami o wysokości przekraczającej 6.000 m, wśród nich nie zdobyte dotychczas szczyty CB 12 i CB 13A.
Droga jaką mieli przebyć Polacy, była niedokładne opisana, brakowało odpowiednich map topograficznych, dlatego też uczestnicy ekspedycji musieli przeprowadzić szereg rekonesansów, które pozwalały na rozpoznanie trasy.
17 sierpnia Zbigniew Stepek i Andrzej Grzązek pokonali lodospad zamykający drogę na CB 12, jednak stali się ofiarami lodowej lawiny. Po tragicznie zmarłych polskich himalaistach pozostał jedynie pamiątkowy kamień w osadzie Batal. Stoi na uboczu symbolicznego, alpinistycznego cmentarzyka, przypominając o zdarzeniach sprzed lat.
Zorganizowana w sierpniu 2008 roku wyprawa Medycznego Klubu Turystycznego w Himalaje Indyjskie, nawiązywała do 35. rocznicy wyprawy Lubelskiego Klubu Wysokogórskiego w masyw szczytów CB.
Celem ekspedycji było spenetrowanie himalajskiego szlaku z 1973 roku, odszukanie jego śladów oraz powtórzenie drogi polskich zdobywców dziewiczego szczytu CB13A (6240 m n.p.m.). W rocznicę śmierci Polaków, uczestnicy drugiej ekipy, uczcili ich pamięć modlitwą i zapaleniem świec przekazanych przez ich rodziny i przyjaciół.
Ponadmiesięczny pobyt w Indiach wiązał się także z podróżą przez Indie Północne: Delhi, Agrę, Kajuraho, Beneres, Kalkutę aż na nadmorskie plaże Goa. Powstałe podczas wyprawy zdjęcia zachwycają swoją urodą.
Podróżnicy często fotografowali w ekstremalnych warunkach, ukazali miejsca niezmiernie rzadko odwiedzane przez podróżników europejskich, m.in.: rejon szczytów CB, wspinaczkę na wierzchołek CB13A a także krajobrazy i rdzennych mieszkańców Lahulu oraz Spiti, leżącego w nadgranicznym obszarze indyjskiego Tybetu.
W tym odizolowanym regionie Himalajów, kultywowana jest buddyjska tradycja, na równi z sąsiednim, ale bardziej znanym Ladakhiem. Odwiedzili także malownicze klasztory Ki i Dhankar oraz znany z tysiącletnich malowideł ściennych klasztor Tabo.
Wystawa prezentuje fotografie z wyprawy MKT oraz archiwalne zdjęcia Zygmunta Nasalskiego, uczestnika ekspedycji z 1973 roku.
Wernisaż odbędzie się w piątek 17 kwietnia o godzinie 18.00 (wejście z zaproszeniami). Wystawa będzie trwała do końca maja.