Już w niedzielę (3 października) na placu Litewskim w Lublinie oglądać będzie można wystawę pt. "Miejska przestrzeń publiczna” zorganizowaną przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) i Warsztaty Kultury w Lublinie.
– Widzieliśmy, jak może wyglądać przestrzeń publiczna i mamy porównanie – u nas jest marnie – nie ukrywa Jan Kamiński ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. – Chcemy pokazać mieszkańcom Lublina, jak być może, jakie są światowe trendy na świecie. Na wystawie będą plansze przedstawiające projekty już zrealizowane, a także kilka czekających na realizację. Jednak w większości krajów projekt nie leży w szufladzie.
Jak dodaje J. Kamiński, to są oczywiście realizacje z tzw. "górnej półki”, jednak w kontekście konkursu na rozwiązanie architektoniczne Placu Litewskiego mogą dać do myślenia.
Co jest najważniejsze w takim projekcie, co powinien brać pod uwagę projektant, a co użytkownicy czy choćby zwiedzający wystawę? Jak mówi architekt – dla jednych i drugich to samo powinno być ważne.
– Najważniejsze jest kompleksowe podejście do zagadnienia – wyjaśnia J. Kamiński. – Trzeba określić funkcje przestrzeni i brać także pod uwagę historię miejsca. Ostatnio bardzo duży nacisk kładzie się na usunięcie aut na zewnątrz. Musi to być przestrzeń bez barier dla wózków inwalidzkich, dla dzieci, dla pieszych. Jednocześnie powinna mieć dużo miejsc dla aktywności, do zabawy, ale też dobrze gdy są tam strefy intymności. Dobrze, gdy mogą się tam odbywać koncerty i są małe kawiarnie, zakątki w których można odpocząć.
Z każdej realizacji można wyciągnąć jakieś wnioski. I nawet w Polsce zdarzają się już takie przestrzenie. Zaliczają się do nich Skwer Hoovera w Warszawie (RS Architektura Krajobrazu), Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Irena Bajerska) i Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie (Ingarden & Ewy Architekci).
Mieszkańcy Lublina będą mogli zobaczyć aktualne tendencje w projektowaniu przestrzeni miejskich. Jedne projekty zaskakują rozmachem, inne – prostotą i skromnością środków wyrazu. Prezentowane na planszach pokazują przestrzenie publiczne od Nowego Jorku przez Split, Londyn i Warszawę po Bejrut.