Ratusz zapowiada zamówienie projektu nowego parku Nadrzecznego, który ma się ciągnąć w dolinie Bystrzycy od ul. Żeglarskiej do mostu kolejowego nad Janowską. Park może być nieco skromniejszy od tego, który pokazywano w styczniu 2020 roku.
Ratusz zakłada, że prace projektowe ruszą na dobre w przyszłym roku i rezerwuje już na ten cel pieniądze. – W projekcie przyszłorocznego budżetu zabezpieczyliśmy 440 tys. zł na opracowanie dokumentacji dla parku Nadrzecznego – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.
Nowy park ma wypełnić dolinę Bystrzycy tuż za Zalewem Zemborzyckim. Miasto zamierza zagospodarować dwa brzegi rzeki od okolic mostu w ciągu ul. Żeglarskiej do okolic mostu kolejowego przy ul. Janowskiej. Ten odcinek doliny ma 3 km długości, a park miałby zająć powierzchnię prawie 72 ha.
W jego granicach mogłyby się znaleźć również podmokłe tereny przy stacji pomp po stronie ul. Koło oraz obszar na skraju osiedla przy ul. Medalionów.
Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta padła informacja o tym, że projekt będzie podzielony na kilka części. – Podzielone jest to zadanie na pięć etapów, żeby nie zablokować możliwości realizacyjnej jednym dużym zadaniem, które będzie bardzo trudne z punktu widzenia możliwości sfinansowania – tłumaczył miejskim radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Można też było odnieść wrażenie, że projekt będzie nieco skromniejszy od wstępnej koncepcji ogłoszonej w 2020 r.
Koncepcja przewidywała przerzucenie nad rzeką siedmiu kładek dla pieszych i rowerzystów w tym dwupoziomowej. W koncepcji była też mowa o liczącej 7,5 km sieci podestów nad podmokłymi terenami bliżej stacji pomp i ul. Koło. Planowano też punkty widokowe w postaci wijących się spiralnie drewnianych podestów, dwa punkty gastronomiczne, pięć parkingów, cztery ścieżki edukacyjne. Architekt proponował też wykorzystanie ruin dawnego młyna wodnego, gdzie miałby powstać amfiteatr. Po tej samej stronie rzeki miałaby się znaleźć większa z dwóch trawiastych plaż. Boisko miałoby pozostać, a pobliski betonowy zbiornik mógłby być wykorzystywany latem jako ogród wodny, natomiast zimą jako lodowisko. Koncepcja zakładała też przebudowę nadrzecznej trasy pieszo-rowerowej.
Park Nadrzeczny w Lublinie. Koncepcja
Obecnie Ratusz nie przesądza, czy wszystkie te elementy znajdą się ostatecznie w projekcie. – Aktualnie przygotowujemy dokumentację do ogłoszenia przetargu – stwierdza Głazik. – Wydział Inwestycji i Remontów nie zakończył jeszcze prac nad uszczegółowieniem przedmiotu planowanego zamówienia i prowadzi analizy w tym temacie.
Nowy plan dla doliny
Równocześnie w Ratuszu trwają prace nad planem zagospodarowania doliny Bystrzycy na odcinku obejmującym również teren przyszłego parku. Gotowa jest już trzecia wersja projektu planu. Czym różni się ona od poprzednich? W pobliżu wiaduktu przy ul. Diamentowej, gdzie pierwotnie planowano parkingi z ciągiem pieszo-jezdnym, a w drugiej wersji projektu tereny zieleni urządzonej, teraz miałby być wyznaczony teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej ze strefą zieleni izolacyjnej od ul. Diamentowej.
W rejonie os. Łąkowa planiści zrezygnowali z wyznaczania terenów komunikacji rowerowej i ciągów pieszych, włączając je do terenu zieleni urządzonej. Trzecia wersja projektu różni się od drugiej również tym, że zrezygnowano z wyznaczania tras rowerowych i pieszych w rejonie ul. Nałkowskich. W rejonie ul. Rąblowskiej przywrócono (przewidziane w pierwszym projekcie) przeznaczenie terenu pod nieintensywną zabudowę jednorodzinną z dopuszczeniem usług (w drugim projekcie zmienione na zieleń nieurządzoną).
W projekcie planu zagospodarowania pojawiło się też kilka drobniejszych zmian.