Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 sierpnia 2019 r.
18:59

"Ołów w dziczyźnie". Niektóre maszyny pracują tu całą dobę i kosztują krocie

2 5 A A
W tym laboratorium odbywa się ekstrakcja DNA
W tym laboratorium odbywa się ekstrakcja DNA (fot. Maciej Kaczanowski )

Jeden z najlepszych zakładów badawczych w naszym kraju. Działający od 74 lat Państwowy Instytut Weterynaryjny pracuje, analizuje próbki, potwierdza występowanie chorób zakaźnych i dba o to, żeby w żywności pochodzenia zwierzęcego było jak mniej szkodliwych substancji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę, dzięki cyklowi promującemu tzw. ambasadorów naszego województwa, naukowcy z al. Partyzantów w Puławach wpuścili do środka dziennikarzy i pokazali, jak na co dzień wygląda ich praca. A ta bywa ciekawa, ale także niebezpieczna i wysoce odpowiedzialna. Na podstawie badań puławskich pracowników podejmowane bywają decyzje istotne dla całego rolnictwa, hodowców bydła, czy drobiu i producentów żywności. 

Przez całą dobę

- Każdemu konsumentowi zależy na tym, żeby żywność, którą nabywa nie zawierała substancji niepożądanych, takich jak antybiotyki, czy hormony. My prowadzimy w Puławach badania wszystkich rodzajów żywności pochodzenia zwierzęcego. W skali roku sprawdzamy 30 tys. próbek na kierunku występowania ok. 300 substancji chemicznych - wylicza dr Kamila Mitrowska, zastępca kierownika zakładu farmakologii i toksykologii.

Niektóre maszyny pracują przez całą dobę i kosztują krocie. Dla przykładu, wartość chromatografu cieczowego sprzężonego z tandemową spektrometrią mas, to tyle, co kilku luksusowych samochodów. Sprzęt tego rodzaju jest regularnie serwisowany, działa w klimatyzowanym pomieszczeniu utrzymujących stałą temperaturę. Zanim dany pracownik zostanie dopuszczony do jego obsługi, musi przejść specjalistyczne szkolenie.

Globalny problem

Możliwości urządzeń robią wrażenie. Niepożądaną substancję - na przykład ołów w dziczyźnie - odnajdą nawet, jeśli jej waga nie przekroczy 0,1 mikrograma, czyli jednej dziesiątej milionowej części grama. W ten sam sposób wykryte mogą zostać śladowe ilości kadmu, rtęci, srebra itp.

W ostatnich latach coraz częściej badane są także pestycydy. Jak tłumaczy dr Piotr Jedziniak, w środowisku jest ich coraz więcej.

-A to szkodzi pszczołom. Nasze badania potwierdziły, że pszczoła w ciągu swojego życia jest narażona do kontakt z kilkunastoma różnymi pestycydami. To jest już globalny problem - mówi naukowiec. Puławski instytut stara się go diagnozować.  Pracownicy PIWet-u często mają bezpośrednią styczność z groźnymi bakteriami, m.in. salmonellą, materiałami zakaźnymi, wirusami pochodzenia zwierzęcego. Te ostatnie utrzymywane są przy życiu w temperaturze -180 stopni Celsjusza (do czego niezbędny jest ciekły azot). Ponadto istnieją hodowle komórkowe, gdzie w sposób kontrolowany trwa namnażanie wirusów.

W związku z niebezpieczeństwami, pracownicy muszą stosować się do wyśrubowanych norm bezpieczeństwa. Wszystkie pomieszczenia monitoruje nie tylko system kamer, ale także czujników temperatury i ciśnienia.

Spalarnia
Warto wspomnieć także o zwierzętarni, gdzie przetrzymywane są żywe zwierzęta (w celach badawczych) oraz spalarni odpadów niebezpiecznych. Do tej ostatniej trafiają wszystkie odpady, które ze względu na swoje właściwości, nie mogą trafić na składowisko. Każdy z nich jest plombowany, a następnie spalany w wysokiej temperaturze (nawet tysiąca stopni Celsjusza).
Laboratoria zajmują powierzchnię ponad 19 tys. metrów kwadratowych.

Niestety, mimo wysokiej techniki, jaką są naszpikowane, kadra ośrodka boryka się czasem także z przyziemnymi problemami. Jak mówi zastępca dyrektora PIWet-u, Mirosław Polak, dachy najnowszych budynków projektowali Brytyjczycy. - Nie uwzględnili przy tym naszych warunków atmosferycznych i one są płaskie, przez co zimą często musimy zrzucać z nich śnieg.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium