Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

15 czerwca 2019 r.
16:33

City break zamiast długiego urlopu. Czym Antwerpia kusi pasażerów z Lublina?

Autor: Zdjęcie autora ask
1 8 A A

Piękna pogoda sprawiła, że coraz częściej myślimy o długim i zasłużonym urlopie. Alternatywą może być city break, czyli krótki wypad do dużych miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żeby odwiedzić którąś z europejskich stolic lub wielką aglomerację, nie potrzeba kilkudniowego urlopu. Wystarczy dojechać na lotnisko, by po kilku godzinach lotu wylądować w zupełnie innym, godnym zwiedzenia miejscu. Z lotniska w Lublinie dolecieć można bezpośrednio do:

• Londynu

• Dublina

• Eindhoven

• Oslo

• Tel Awiwu

• Antwerpii

Diamenty, czekolada i piwo

To ostatnie połączenie jest dostępne od kwietnia. – Połączenie z Antwerpią to doskonałe uzupełnienie istniejących już, popularnych lotów do Eindhoven, które wspólnie tworzą interesującą ofertę podróży do krajów Beneluxu – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

I właśnie to ostatnie połączenie ma stać się hitem wśród city break’ów z Lublina, bo loty odbywają się w piątki i poniedziałki. To dobra propozycja na spędzenie weekendu w mieście kuszącym diamentami, piękną architekturą, obrazami Rubensa, czekoladkami, oraz piwem.

– Można powiedzieć, że Lublin dla Belgów jest w tym wypadku tzw. „city breakiem”, czyli ciekawym miejscem na spędzenie kilku dni za granicą. Jest to bardzo korzystne, bo osoby, które przylecą do nas, wydają w Lublinie pieniądze, napędzając tym samym ruch turystyczny. Jeśli chodzi natomiast o kierunek z Lublina do Antwerpii, wyjazdy weekendowe nie są jeszcze tak popularne wśród mieszkańców naszego regionu, ale pracujemy nad tym, aby to zmienić. Rozmawiamy z przedstawicielami linii lotniczej, którzy obserwując potencjał trasy, podtrzymują zainteresowanie tym kierunkiem i chcą go dalej rozwijać – dodaje Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin.

Kolejowa katedra

Czym kusi Antwerpia? Z kameralnego lotniska w Antwerpii do centrum miasta dojazd jest prosty i niedrogi. Z kameralnego, bo na tablicy przylotów zaledwie kilka destynacji, połączenia dosyć oryginalne: obok Londynu, jest francuska Tuluza, Ibiza, Split oraz Lublin. Bilet do centrum w komunikacji publicznej pozwalający na godzinne korzystanie z autobusu lub tramwaju kosztuje 3 euro.
Pierwsze, co trzeba zobaczyć, to świetnie usytuowany kolejowy dworzec centralny, nazywany z powodu walorów architektonicznych Kolejową Katedrą. Monumentalny budynek spełniając funkcje użytkowe pozostaje jednocześnie dziełem sztuki. Odjeżdżające co kilka minut pociągi pozwalają szybko i wygodnie dostać się do znanych miast.

Podróż do Brukseli zajmuje 45 minut, a do Amsterdamu, niewiele więcej, bo tylko pół godziny dłużej. Antwerpia poprzez swoje skomunikowanie się, jest przez to świetnym miejscem wypadowym.

Diamentowa dzielnica

Jeśli podczas wyjazdu chcemy w Antwerpii pozostać, to tuż obok dworca znajduje się Diamentowa Dzielnica. Wystawy jubilerskie błyszczą z daleka, a na ulicach można zobaczyć mężczyzn z przykutymi łańcuszkiem walizeczkami. To jeden z głównych przyczyn dobrobytu tego miasta. Szacuje się, że aż 80 proc. światowej produkcji diamentów przechodzi przez Antwerpię. Kiedyś do tego drugiego co do wielkości portu w Europie przypływały statki z kopalni diamentów z Afryki południowej i Indii. Dzisiaj do największych dostawców należą Botswana, Rosja, Kongo, Australia, Kanada i RPA.

W szlifierniach pracują głównie Żydzi, chociaż coraz prężniej rozwija się handel należący do Ormian i Hindusów. Ale związki Antwerpii z imigrantami żydowskimi sięgają już XIII wieku. Portowe miasto szybko stało się jednym z najważniejszych centrów handlowych świata jaki i największym centrum złotników i handlarzy diamentów. Co ciekawe, większość chasydów, czyli ortodoksyjnych Żydów, którzy osiedli się tutaj po II wojnie, pochodziła z Polski i Węgier. Dzisiaj po Nowym Jorku, Londynie i Jerozolimie jest to największe skupisko ultra-ortodoksyjnych Żydów w świecie.

Muzeum Rubensa

Meir to deptak Antwerpii i główna handlowa ulica miasta. Znajdziecie tu wszystkie znane i mniej znane marki ubrań. Niepozorny skręt z Meir w malutką Wapper prowadzi ku ważnemu miejscu: to muzeum Petera Paula Rubensa ma swoją siedzibę w dawnym domu malarza. Tutaj tworzył do swojej śmierci w 1640 roku. A po zapłaceniu biletu za 8 euro można nie tylko podziwiać sporą kolekcję płócien artysty, ale także dobrze zachowane, XVII wieczne pomieszczenia, jak np. jadalnię czy też łóżko Rubensa. Dom, zaprojektowany zresztą przez samego mistrza, połączony jest z pięknym ogrodem.

Handlowa ulica prowadzi na Stare Miasto. Groenplaats (zielony plac, nazwa pochodzi od targu kwiatowego) z górującą nad nim gotycką katedrą pod wezwaniem Marii Panny oraz stojącym na środku pomnikiem Rubensa to jedno z głównych miejsc Antwerpii. Tętniące życiem bo dookoła pełno restauracji i barów. A niedaleko jest drugi ważny plac Antwerpii, otoczony szeregiem malowniczych kamieniczek pochodzących z XIV-XVI wieku. To Grote Markt, główny rynek miasta. Tutaj mieści się Ratusz, uważany za jeden z najważniejszych zabytków okresu renesansu w Królestwie Niderlandów, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lublin - Antwerpia

Połączenie do Antwerpii to najnowsza propozycja dla pasażerów Portu Lotniczego Lublin. Połączenie ruszyło w kwietniu tego roku i cieszy się dużym powodzeniem. Samolot Embraer 190 ze 112 miejscami na pokładzie obsługiwany przez belgijski oddział linii lotniczych TUIfly startuje z lubelskiego lotniska w poniedziałki i piątki o godzinie 20.15, a w Antwerpii ląduje o 22.50. Z kolei powrót z Antwerpii w poniedziałki i piątki odbywa się o godzinie 17.25, z lądowaniem w Lublinie o 19.50.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!