Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

25 stycznia 2002 r.
10:48
Edytuj ten wpis

Apetyt na ziemię

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka

Właściciele małych gospodarstw dokupują ziemi od sąsiadów za korzystne renty strukturalne, by gospodarstwo można było zaliczyć do towarowych, a wtedy otrzymać dopłaty. Warszawiacy upodobali sobie Bieszczady. Mieszkańcy innych dużych miast nabywają działki rekreacyjne na wsi, w górach czy nad jeziorami. Wszyscy sądzą, że po wejściu do unii ziemia będzie u nas w cenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cudzoziemcy kupili mało

Ziemia u nas jest tańsza niż na Zachodzie. Ale w ciągu ostatnich 10 lat Ministerstwo Rolnictwa wydało zgodę na zakup przez cudzoziemców niewiele ponad 1300 ha ziemi. Znacznie więcej jest w dzierżawie. Za trzy lata nasi rolnicy mają z unijnej kasy dostawać dopłaty. Za to nasze ustępstwo cudzoziemcy łatwiej będą mogli kupować w Polsce ziemię i nieruchomości. Te propozycje naszego rządu podobają się w Brukseli, u nas wciąż budzą kontrowersje. Poprzedni rząd upierał się przy 18-letnim okresie ochronnym dla rolniczej ziemi. Obecny przystaje na łatwiejszy dostęp cudzoziemców do naszej ziemi.
- Polska jest dość blisko porozumienia z UE w sprawie warunków sprzedaży ziemi cudzoziemcom - powiedział Jan Truszczyński, główny negocjator ze strony polskiej. Wyjaśnił, że kompromis będzie polegał prawdopodobnie na przyjęciu 12-letniego okresu przejściowego na zakup ziemi rolnej lub leśnej i 5-letniego okresu na nabywanie tzw. drugich domów i działek rekreacyjnych.
Zgodnie z ostatnią propozycją, w 12-letnim okresie przejściowym prawo do nabycia gruntów mieliby tylko ci rolnicy unijni, którzy przedtem dzierżawili je i własnoręcznie uprawiali przez siedem lat w województwach północnych i zachodnich i przez trzy lata we wschodnich i południowych (w tym w woj. lubelskim), licząc od pierwszego dnia członkostwa. Główny negocjator przyznał, że strona unijna dopiero rozważa taką propozycję. Decyzja powinna zapaść w końcu marca.

Dyskusje o dopłatach

W sprawie dopłat dla rolników Komisja Europejska gotowa jest zaproponować jedynie 10-30 proc. tego, czego domagają się kandydaci do UE. Polskich rolników to nie zadowala. Chodzi też o płatności obejmujące rolników, którzy nie produkują na rynek, a muszą mieć możliwości rozwoju. W końcu miesiąca komisja ma przedstawić propozycję tego jak doprowadzić do kompromisu między możliwościami finansowymi UE i oczekiwaniami krajów kandydujących.
Ale rolnik polski nigdy nie otrzyma takich samych dotacji z brukselskiej kasy, jakie dostaje francuski czy holenderski. Również nie otrzyma tyle, ile do tej pory dostawała Hiszpania. Negocjatorzy liczyli, że akceptując trudne warunki finansowe, Polska będzie mogła je poprawić w 2006 roku, uczestnicząc w ustalaniu kolejnego budżetu UE. Tymczasem i to może okazać się trudne. Kraje, które od lat finansują UE, będą starały się już teraz uzyskać zapewnienie ograniczenia kosztów na najbliższe dziesięciolecia.

Hektar za tysiąc

Niskie ceny płodów rolnych to tania ziemia. U nas hektar ziemi można kupić już za tysiąc złotych, wydzierżawić za podatek. W Europie Zachodniej ceny są przynajmniej dziesięć razy wyższe. Ale dla polskich rolników nie tylko to się liczy.
- Żaden szanujący się naród nie sprzedaje łatwo swojej ziemi obcym - mówi Józef Pluskwa, gospodarujący na 15 ha ziemi w Łukowej pod Biłgorajem. - My też nie powinniśmy. Tak uważają tu wszyscy. U nas, gdy uprawiano tytoń w obrocie sąsiedzkim za hektar płaciło się i 10 tys. zł. Teraz, gdy już fabryki sprzedano obcym, kontraktacje zmniejszono pięciokrotnie, nie ma pieniędzy nawet na paliwo do traktora. A ziemi choćby po 2 tys. nie ma komu kupić.
W Biłgorajskiem co trzecie gospodarstwo jest bez następcy. - Niech nie mamią nas dopłatami. Te będą najprędzej za 5 lat, niższe niż w innych krajach i nie dla wszystkich - mówią rolnicy.

Cudzoziemcy nie są zainteresowani

W większości państw europejskich przepisy wewnętrzne wymagające od kupującego znajomości języka, wykształcenia rolniczego, zgody lokalnego samorządu itd. utrudniają obcokrajowcom zakup ziemi. - Zechcemy skorzystać z tych doświadczeń. Ziemia to matka, a matki się nie sprzedaje za żadną cenę - mówił sprzeciwiając się decyzji rządu o ułatwieniach w kupowaniu ziemi dla cudzoziemców poseł PSL Zdzisław Podkański.
- Proponowane ograniczenia w zakupie polskiej ziemi przez cudzoziemców są niewystarczające. Lata lecą szybko - mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. - Wkrótce ci, którzy dziś pod przykrywką spółek dzierżawią ziemię w naszym województwie po zlikwidowanych PGR, będą mogli ją wykupić. My proponujemy, by idąc wzorem francuskim, zezwolenia wydawał samorząd rolników. Tylko sami rolnicy z danego terenu naprawdę wiedzą, jaka to ziemia i kto chce ją kupić.
Czy obcy wykupią naszą wieś? - To większy problem w Polsce północnej i zachodniej niż u nas. Były nieliczne zapytania, ale przez 10 lat istnienia Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa żaden cudzoziemiec ziemi u nas nie kupił - mówi prezes oddziału w Lublinie od momentu jego powstania - Józef Golec. - Do tej pory z braku kontrahentów prawie połowę gruntów, oferowaliśmy do sprzedaży wielokrotnie.
Na Lubelszczyźnie agencja przejęła blisko 184 tys. ha, jedną trzecią sprzedała, trochę więcej wydzierżawiła. Do rozdysponowania pozostało około 34 tys. ha. Najbardziej atrakcyjne grunty już zostały rozdysponowane. •

Pozostałe informacje

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Spłonął pustostan przy ulicy Dolnej w Białej Podlaskiej. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Stabilizacja podłoża to jeden z najważniejszych procesów w budownictwie lądowym i infrastrukturalnym. Odpowiednie przygotowanie gruntu decyduje o trwałości i bezpieczeństwie inwestycji – od dróg i mostów po budynki mieszkalne i przemysłowe.

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Mosty napędowe stanowią istotny element w maszynach off-highway, takich jak ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe, koparki kołowe czy ciągniki rolnicze. Ich główną funkcją jest przenoszenie mocy z silnika na koła, co umożliwia poruszanie się maszyn w trudnym terenie.

Górnicy Związku Zawodowego „Przeróbka” podczas manifestacji w Lublinie
galeria
film

Likwidacja, oskarżenia i Zielony Ład. Górnicy z Bogdanki protestowali w Lublinie

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego klamrą spięły manifestację górników w Lublinie. Pokojowe zgromadzenie na placu Litewskim momentami zmieniało się w wiec polityczny. Nie zabrakło obelżywych przyśpiewek pod adresem premiera Donalda Tuska. Na koniec przedstawiciel czterech związków zawodowych działających w kopalni, złożyli na ręce wojewody Krzysztofa Komorskiego petycję adresowaną do premiera Tuska.

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

Papierosy nie miały polskich znaków akcyzy. Kierowca i pasażer zostali zatrzymani. Za przestępstwo akcyzowe grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Prokuratura Okręgowa w Lublinie przedstawiła wiceministrowi rolnictwa Jackowi Czerniakowi (Nowa Lewica) zarzut spowodowania wypadku drogowego. Według ustaleń, polityk mógł przyczynić się do upadku rowerzystki, która złamała rękę. Poseł nie przyznał się do winy.

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Lublinianie i turyści będą mogli obejrzeć Wilno z innej perspektywy. Portal znajdujący się na Litwie zmieni swoją lokalizację. Przez kilka dni transmisja z miastem zostanie zawieszona.

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Już w najbliższy piątek startuje nowy sezon PGE Ekstraligi żużlowej. Na inaugurację nowych rozgrywek Stelmet Falubaz Zielona Góra podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Mistrzowie Polski przedstawili awizowany skład na to spotkanie

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana wcześniej relokacja pododdziałów – m wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej. A hub logistyczny od stycznia jest zabezpieczany przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.

Adela Piskorska zdobyła dla UMCS Lublin dwa medale
ZDJĘCIA
galeria

AMP w pływaniu: UW Warszawa i AWF Katowice najlepsze w Lublinie

W weekend na Aqua Lublin rozgrywane były Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Rywalizację pań wygrał Uniwersytet Warszawski. U panów triumfował AWF Katowice, a trzecia lokata przypadła UMCS Lublin.

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Redbad Klynstra-Komarnicki nie jest już dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina
ZDJĘCIA, WIDEO NA ŻYWO
galeria

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina

Rozpoczęło się punktualnie w południe - górnicy z kopalni węgla Bogdanka przybyli do Lublina by manifestować.

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Największa impreza lotnicza na Lubelszczyźnie - Świdnik Air Festival nie odbędzie się w tym roku. Organizator zapowiada zmianę formuły imprezy, która ma wyjść na lepsze.

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący

Studencka i szpitalna dzielnica Konstantynów to cichy zakątek Lublina. Mimo pozornego spokoju sporo dzieje się w tej części miasta. Zapraszamy do oglądania naszego programu „Wtorek na dzielni”, który ukazuje się na naszym kanale YouTube oraz na stronie www.dziennikwschodni.pl

Pryszczyca w natarciu. Nowe decyzje po odprawie Zespołu Kryzysowego

Pryszczyca w natarciu. Nowe decyzje po odprawie Zespołu Kryzysowego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o kolejnej dwustopniowej odprawie Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW, która miała miejsce 7 kwietnia. Spotkanie odbyło się w kontekście narastającego zagrożenia transmisji wirusa pryszczycy z krajów sąsiednich na terytorium Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium