W zależności od grubości wzrasta ich skuteczność. Są klasy świadczące o odpowiedniej wy-trzymałości folii na uszkodzenia mechaniczne. Do okien stosuje się najczęściej folie z grupy od P0 1 do P2.
Bezpieczne folie świetnie nadają się także do zabezpieczania przeszkleń w ściankach działo-wych czy też do drzwi wewnętrznych.
Folie antywłamaniowe są grubsze od folii bezpiecznych. Mają grubość ok. 360 mikronów (bezpieczne - 135-250 mikronów).
Zarówno folie bezpieczne, jak i antywłamaniowe mają za zadanie wydłużyć złodziejowi czas potrzebny na sforsowanie okna. Najlepiej kiedy to zabezpieczenie połączone jest z alarmem albo czujką skierowaną na szybę.
Założenie folii możemy wykonać sami, albo też skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Za 1 mkw. folii trzeba zapłacić od 45 do 95 zł netto. Natomiast wykonanie usługi wraz z materia-łem w firmie może nas kosztować od 65 do 125 zł za 1 mkw.
Przed nałożeniem folii musimy sprawdzić czy nasze okna nadają się do jej założenia. Stare, zniszczone drewniane okna lepiej od razu wyeliminować. Nowe okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe można zabezpieczać w ten właśnie sposób.
Najlepszym rozwiązaniem jest kupno okna z założoną folią antywłamaniową wewnątrz szyby termoizolacyjnej. Przy kupnie takich okien sprawdźmy czy nie ma żadnych śladów pęcherzyków, czy folia dokładnie przylega i czy nie jest porysowana.
Folie działają dodatkowo także jak ekran chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz zatrzymują więcej ciepła w domu obniżając o ok. 25 proc. współczynnik przenikania ciepła U.
Producenci dają najczęściej 5 - letnią gwarancję na folię.