Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

21 maja 2009 r.
17:33
Edytuj ten wpis

Chcesz płacić mniejszy czynsz? Uwolnij się od spółdzielczego molocha

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza

Moja spółdzielnia potrafi tylko podnosić czynsz - żali się pan Ryszard z Lublina. - Czy jest jakiś sposób, by się od niej oddzielić? - pyta. Jest.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Rozwód” ze spółdzielnią umożliwia ustawa Prawo spółdzielcze. Trzeba się jednak przygotować na długą przeprawę. Spółdzielnie nie wyzbywają się majątku tak łatwo. Dobrze mieć wsparcie dobrego prawnika, biegłego w przepisach dotyczących spółdzielni mieszkaniowych.

Musi być trzech wytrwałych

Zasady podziału spółdzielni określają przepisy zawarte w dziale XI "Podział spółdzielni” ustawy Prawo spółdzielcze.


Z wnioskiem o podział musi ktoś wystąpić. Potrzebna jest grupa inicjatywna - co najmniej trzyosobowa. Muszą to być członkowie spółdzielni mieszkający w budynku, który chce się wydzielić.


By założyć nową, małą spółdzielnię, potrzeba co najmniej 10 członków starej, tej "dużej”. Kolejnym zadaniem członków grupy inicjatywnej jest więc rozpoznanie, czy w budynku, który chce się wydzielić ze spółdzielni-molocha, tylu ich jest. Przeważnie nie ma z tym kłopotu.


Gdyby jednak się pojawił, można spróbować namówić na wydzielenie się także mieszkańców sąsiedniego bloku. Nie jest bowiem nigdzie powiedziane, że nową spółdzielnię muszą tworzyć tylko członkowie mieszkający w jednym bloku.


Ale w następstwie podziału nie powinien też powstać kolejny moloch. Maksymalna liczba członków spółdzielni mieszkaniowej - jak twierdzą znawcy tematu - to 150-200 osób. Przy czym trzeba pamiętać, że w jednym mieszkaniu może mieszkać więcej niż jeden członek spółdzielni - mogą to być np. oboje małżonkowie, albo nawet rodzice i dzieci.


Na zawiązanie się grupy inicjatywnej i jej późniejszą działalność nikt nie musi wyrażać zgody. O tym, że się zorganizowała i działa, nie musi ona także powiadamiać zarządu spółdzielni, rady nadzorczej ani żadnego innego oficjalnego organu spółdzielni.

Kuszenie małym

Po zorganizowaniu się grupę inicjatywną czeka nie lada wyzwanie. Jej członkowie muszą poinformować wszystkich mieszkańców bloku o zamiarze wydzielenia nowej, małej spółdzielni. Nie tylko poinformować, ale i do tego pomysłu przekonać.


Choć z tym nie powinno być kłopotu. Dostarczane spółdzielcom co jakiś czas, nawet kilka razy w roku, informacje o podwyżce czynszu są bardzo przekonującym argumentem. Inny - to opłacalność wydzielenia się nowej małej spółdzielni. Ma ona niższe koszty funkcjonowania, więc czynsz może nawet być zmniejszony.

Bardzo ważne zebranie

Gdy już do pomysłu wydzielenia się ze struktur dużej spółdzielni przekonana zostanie odpowiednia liczba członków z konkretnego bloku, grupa inicjatywna zwołuje zebranie założycielskie nowej spółdzielni. Zawiadomienie o nim musi dotrzeć do wszystkich zainteresowanych najpóźniej na 7 dni przed terminem zebrania.


Grupa inicjatywna sporządza listę obecności na zebraniu i zapewnia protokołowanie jego przebiegu. W trakcie przedstawia projekt uchwały o podziale spółdzielni. Wzorcowy tekst bez trudu znajdziemy w Internecie, zawsze jednak warto go skonsultować z prawnikiem znającym prawo dotyczące spółdzielni mieszkaniowych.


Kolejny etap to poddanie pod głosowanie uchwały o wydzieleniu się ze spółdzielni. Jeśli opowie się za nią więcej niż połowa członków spółdzielni mieszkających w bloku, który chce się "wyjść” z dużej spółdzielni (według zasady 50 proc + 1) - postępowanie w sprawie wydzielenia się ze spółdzielni zostało praktycznie rozpoczęte.


Tekst uchwały z podpisami uczestniczących w zebraniu osób należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. W uchwale musi się też znaleźć upoważnienie dla osób, które prześlą lub złożą w zarządzie spółdzielni-molocha wniosek o zwołanie walnego zebrania jej członków. Powinno ono formalnie podjąć uchwałę o podziale spółdzielni.

Sąd instancją ostateczną

Na kolejne kroki zarząd dużej spółdzielni oraz walne zgromadzenie jej członków mają trzy miesiące od daty złożenia wniosku o wydzielenie nowej, małej spółdzielni. W tym czasie powinny dopełnić związanych z tym procedur, przede wszystkim walne powinno podjąć uchwałę o podziale spółdzielni zgodnie z wnioskiem.

Jeśli tego terminu nie dotrzymają, albo walne odmówi podziału spółdzielni, można złożyć wniosek o podział do sądu, by to on podjął taką decyzję za organ spółdzielni.

Z majątkiem, ale i z długami

Choć prawo już od paru lat dopuszcza dzielenie dużych spółdzielni na mniejsze, nie jest to zjawisko masowe. Zapewne m.in. dlatego, że nowe muszą przejmować bloki "z całym dobrodziejstwem inwentarza” - z majątkiem, ale i z długami.


Praktycznie nie ma klatki schodowej, w której nie byłoby mieszkań zadłużonych z tytułu nie płacenia czynszu. Gdy mieszkań jest więcej, zadłużenie sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Nowo powstające spółdzielnie musiałyby ten dług przejąć, a następnie go spłacić. A komu uśmiecha się spłacanie długów innych? Wydzielanie spółdzielni mniejszych z molochów tylko w teorii wygląda więc (niemal) bezproblemowo.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium