Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

6 kwietnia 2009 r.
13:07
Edytuj ten wpis

Czy to bajoro musi być wieczne?!

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza

Zarząd lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Spółdzielca": My nie możemy tu nic zrobić...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Woda przedostaje się do pomieszczeń kotłowni z instalacją gazu ziemnego. To zagrożenie życia i mienia mieszkańców - alarmuje Andrzej Okniński, mieszkaniec bloku przy ul. Bernardyńskiej 11 w Lublinie.


- Temu budynkowi nic nie grozi - uspokaja Anna Ostrowska, kierownik administracji Spółdzielni Mieszkaniowej Spółdzielca w Lublinie. To do niej należy blok przy Bernardyńskiej. Na jego tyłach stał kiedyś inny budynek.

Czytelnik: niebezpieczeństwo wisi w powietrzu

- Kilkanaście lat temu rozebrano go - opowiada Andrzej Okniński. - Pozostał zaniżony teren, w którym od tamtej pory zbiera się woda. Stoi przez cały rok, nie wysycha nawet gdy lato jest suche. Wsiąka pod budynek, zagraża fundamentowi.


Boimy się, że fundament nie wytrzyma i woda wedrze się do znajdującej się 2,5 m poniżej tego poziomu piwnicy, w której jest kotłownia z instalacją gazu ziemnego. Cały blok wyleci w powietrze - ostrzega Okniński.


Swoje obawy nasz Czytelnik zawarł w piśmie do zarządu SM Spółdzielca złożonym 8 grudnia 2008 r. "Należy w trybie natychmiastowym spowodować odprowadzenie wód opadowych z istniejącego zbiornika (sadzawki) przy budynku mieszkalnym Bernardyńska 11 (ściana nośna szczytowa elewacja zachodnia). Zagłębienie terenu powstało w wyniku (...) nie wykonania robót budowlanych do końca.


Woda przedostaje się do pomieszczeń kotłowni z instalacją gazu ziemnego, nawilgaca wyposażenie, instalacje (ogrzewanie gazowe budynku, 30 rodzin), do piwnic i fundamentów ściany nośnej szczytowej osłabiając - naruszając konstrukcję fundamentu (rozmiękczanie gruntu pod stopą i nadmiernie nawilgacając mur) w tej części budynku, co powoduje zagrożenie życia i mienia mieszkańców. Sprawa wielokrotnie była monitowana i jest znana administracji Spółdzielni" - pisał.


W tym samym dniu co w swojej spółdzielni kopię tego pisma pan Okniński złożył w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego Miasta Lublin. Z obu instytucji nie doczekał się dotąd żadnej odpowiedzi. Ani innego śladu reakcji.


- Po otrzymaniu pisma pana Oknińskiego administrator zawiadomił firmę Termikal, konserwatora kotłowni tego budynku, która natychmiast sprawdziła stan jej urządzeń. Wraz z inspektorem nadzoru budowlanego spółdzielni administrator dokonał też oceny stanu technicznego ścian i fundamentów budynku.


Podczas wizyty w spółdzielni pan Okniński został poinformowany, że woda nie zalewa pomieszczeń budynku i wyraził zgodę, by nie informować go o tym na piśmie - tłumaczy tę ciszę kierownik administracji SM Spółdzielca Anna Ostrowska.

Spółdzielnia: budynek jest bezpieczny

Problem i stan techniczny bloku przy Bernardyńskiej jest spółdzielni znany.


- Mamy ekspertyzę specjalisty od spraw budownictwa, że woda ta nie stanowi zagrożenia dla budynku - mówi Ostrowska. - Nie przesiąka, nie przedostaje się do jego wnętrza, nie nawilgaca pomieszczeń kotłowni. Ale zaraz przekażę tę sprawę prezesowi spółdzielni - obiecywała nam w miniony piątek.


W poniedziałek wraz z prezesem SM Spółdzielca Wojciechem Bartłomiejczykiem i nowym administratorem budynku Leszkiem Antoniakiem dokonali przy Bernardyńskiej 11 wizji lokalnej.
- Po pana interwencji ponownie sprawdziliśmy to pomieszczenie Budynek jest suchy. Mur oporowy wzmacnia fundament, dodatkowo uniemożliwiając przesiąkanie wody - relacjonowała nam swe spostrzeżenia pani kierownik.


- Wapienny tynk w kotłowni jest stary, jeszcze z lat 60. Na ścianie południowej rzeczywiście wierzchnia jego warstwa łuszczy się. Stary tynk zostanie skuty i uzupełniony. Naprawimy to możliwie najszybciej, choć oczywiście priorytetem zawsze będą awarie w naszych zasobach.


Ściana zachodnia, ta od której stoi woda, jest zupełnie sucha. Mamy na to dokumentację fotograficzną. Stojąca po deszczu woda w niczym nie wpływa więc na bezpieczeństwo budynku.


Wobec budynku przy Bernardyńskiej zarząd SM Spółdzielca ma swoje zamiary. Nie zawsze może je zrealizować.
- W planie remontów na ten rok wpisany jest kapitalny remont budynku polegający na dociepleniu ścian i remoncie balkonów. Mamy niestety obawy, że mieszkańcy nie wyrażą na to zgody - dodaje kierownik Ostrowska.


- W większości są to osoby starsze, których nie stać na podwyższenie opłat na fundusz remontowy. Takie stanowisko zawsze zajmuje pan Okniński, twierdząc od wielu już lat, że priorytetem jest osuszenie ścian piwnic, a nie remont elewacji bloku... Mieszkańcy będący w jego wieku wierzą mu i nie wyrażają zgody na remont.


Z tego powodu jest to budynek o najgorszym stanie technicznym w całych zasobach SM Spółdzielca, choć zarząd od wielu już lat chce go wyremontować.

Czytelnik: Dwie wywrotki ziemi i po problemie

Nasz Czytelnik ma prosty sposób na załatwienie problemu wody raz na zawsze.
- Wystarczy przywieźć dwie wywrotki ziemi, mieszkańcy budynku sami ją rozplantują, by podnieść teren.


Ale nie jest to, okazuje się, takie proste.
- Teren, na którym stoi woda, nie jest naszą własnością. Należy już do sąsiadującego z budynkiem przy Bernardyńskiej Hospicjum Dobrego Samarytanina - tłumaczy Ostrowska.


- My nie możemy tam nic zrobić. Zwrócimy się do hospicjum o zasypanie tej sadzawki, choć nawiezienie piasku mogłoby spowodować, że woda zostanie skierowana pod budynek. Odwodnienie powinno odbyć się w kierunku hospicjum, jednak istniejący mur uniemożliwia odprowadzenie wody na jego działkę.


Skierujemy pismo do władz hospicjum o wykonanie odwodnienia tego placyku zgodnie z przepisami Prawa budowlanego.

Pozostałe informacje

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium