Zawarto porozumienie w sprawie realizacji „Programu budowy mieszkań na wynajem dla żołnierzy zawodowych służby stałej”. W latach 2003–2006 wojsko ma otrzymać 9000 mieszkań.
Dotychczasowy sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych żołnierzy jest nieefektywny i kosztowny. Wynika to z faktu, że ustawa o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych dopuszcza prywatyza-cję mieszkań zajmowanych przez wojsko. Trwająca obecnie sprzedaż najemcom lokali znajdują-cych się w budynkach Wojskowej Agenci Mieszkaniowej, powoduje stały wzrost wydatków z budżetu państwa z tytułu najmu mieszkań dla następców żołnierzy odchodzących ze służby.
Nowy system zaspokajania potrzeb mieszkaniowych żołnierzy spowoduje odejście od wynajmu kwater na wolnym rynku i uruchomienie programu budowy mieszkań na wynajem dla żołnierzy zawodowych (mieszkania służbowe, funkcyjne, bez możliwości ich wykupu). Lokale te na trwałe pozostaną w dyspozycji wojska. Zostanie też wyłączona z prywatyzacji część mieszkań (ok. 20 tys. lokali) i przeznaczona na mieszkania funkcyjne.
Program zakłada wybudowanie 9000 mieszkań w latach 2003–2006 w domach wielorodzin-nych. Zostaną one udostępnione na zasadach najmu zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, określającymi zasady społecznego budownictwa czynszowego realizowanego przy wykorzystaniu kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Wynajem mieszkania możliwy będzie jedynie w czasie pełnienia służby, bez możliwości wykupu zajmowanego lokalu.
Realizacja inwestycji objętych programem oparta będzie na rozwiązaniach systemowych obo-wiązujących społeczne budownictwo mieszkań na wynajem w formule Towarzystwo Budownic-twa Społecznego. Został już utworzony Wojskowy TBS „Kwatera” sp. z o.o. (jedynym udziałow-cem jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa). Budowa mieszkań finansowana będzie ze środków własnych TBS „Kwatera” oraz z kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Fundusze te będą też zasilone w kapitał kredytowy, w całym okresie realizacji programu kwotą 676, 4 mln zł. Poza dotacjami z budżetu środki będą pozyskiwane na rynku kapitałowym, w tym kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Rozwoju Rady Europy. Spłaty rat kredytów zacią-gniętych na budowę mieszkań realizowane będą ze środków pochodzących z czynszów płaconych przez żołnierzy oraz z dotacji budżetowych dla Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (w tym także tej części dotacji, która była przeznaczona na pokrycie kosztów wynajmu kwater na wolnym rynku).
Program budowy mieszkań na wynajem dla żołnierzy zawodowych służby stałej ma prowadzić do zracjonalizowania dotychczasowych mechanizmów zakwaterowania żołnierzy, ograniczenia dotacji budżetowych przeznaczanych na pokrycie kosztów najmu mieszkań na wolnym rynku i wykorzystania tych dotacji na budowę czynszowych mieszkań służbowych na trwale pozostają-cych w zasobach wojska. Urszula Kieller