d Dachówki ceramiczne cieszą się bardzo dużą popularnością od lat. Postęp techniczny nie zmienił ich właściwości tylko poprawił jakość, wzbogacił kolorystykę i kształty, a także ujednolicił wymiary.
Są jednym z najstarszych pokryć dachowych, stosowanych już w XIV wieku. Na masową skalę zaczęto je produkować dopiero pod koniec XIX i początku XX wieku, kiedy pracę ręczną zastąpiły maszyny.
Dachówki ceramiczne wyrabiane są z wypalanej w temperaturze 900 - 1200 stopni C gliny. Posiadają porowatą strukturę, dzięki której są one paroprzepuszczalne. Na ogół posiadają naturalną, w różnych odcieniach czerwoną barwę, ale mogą być również koloryzowane w masie pigmentami o innych odcieniach. Poza tradycyjnymi są również dachówki angobowane i glazurowane (szkliwione). Pierwsze jeszcze przed wypalaniem pokrywane są warstwą rozwodnionego i zabarwionego tlenkami żelaza iłu. Natomiast glazurowanie odbywa się po wypalaniu i polega na powlekaniu cienką warstwą iłu z dodatkami szklistymi (kwarcem), dzięki czemu, powierzchnia dachówki ma połyskliwy wygląd.
Pokrycie to dzięki swoim małym wymiarom, a także dachówkom klinowym pozwala na ułożenie każdego stromego dachu bez względu na stopień jego skomplikowania. Wśród wielu rodzajów, jakie znajdują się na rynku, najczęściej powtarzającymi się są: karpiówka, karpiówka zakładkowa i holenderka (esówka).
Karpiówka, której nazwa pochodzi od sposobu układania, przypominającym łuskę karpia, cieszy się największą popularnością. Są również inne techniki jej montażu, jak przykładowo podwójna w koronkę. Jednak bez względu na sposób pokrycia zarówno ta, jak i inne dachówki, mają swoją wadę i jest nim ciężar. W przypadku karpiówki może on wynosić nawet 75 kg na 1 mkw. Typowa karpiówka ma kształt prostokąta z jedną zaokrągloną krawędzią. Może być także łukowa, gotycka, prosta sześciokątna, segmentowa, kościelna. Odmiana zakładkowa wyposażona jest we wpusty i wypusty, które przy układaniu zachodzą na siebie zapewniając szczelność połączenia.
Inna odmiana dachówki holenderka zwana też esówką nazwę swą zawdzięcza przekrojowi w kształcie litery S. Dzięki ułożeniu w rzędach, które również zachodzą na siebie, gwarantuje ona całkowitą szczelność połaci.
W komplecie dachówek ceramicznych znajdują się również wszystkie niezbędne elementy wspomagające jak gąsiory, ławy i stopnie kominiarskie, wywietrzniki i wiele innych. (zk)
Podpis pod zdjęcie
Dachy kształtują krajobraz